حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

جمعه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰ 9 ذو القعدة 1442 Friday, 18 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1492 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9 تعداد دیدگاهها : 19×
اصول،راهبردها و راهکارهای مقابله باجنگ نرم
۱۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۲
شناسه : 383
بازدید 322
4

برای آشنایی بیشتر با اصول ، راهبردها و راهکارهای مقابله با جنگ نرم سلسله مباحثی منتشر می گردد.(بخش اول)   اهداف مقابله با جنگ نرم : نظام سلطه هدفی جز پیروزی جبهه باطل با تغییر و استحاله باورهای اعتقادی جبهه حق ندارد پس هدف مقابله باید تامین و تضمین: «هویت دینی و ملی »،                […]

ارسال توسط :
پ
پ

برای آشنایی بیشتر با اصول ، راهبردها و راهکارهای مقابله با جنگ نرم سلسله مباحثی منتشر می گردد.(بخش اول)

  اهداف مقابله با جنگ نرم :

نظام سلطه هدفی جز پیروزی جبهه باطل با تغییر و استحاله باورهای اعتقادی جبهه حق ندارد پس هدف مقابله باید تامین و تضمین: «هویت دینی و ملی »،                  « استقلال و عزت ملی » و«غلبه گفتمان تمدن اسلامی در جهان» باشد.امام خامنه ای در خصوص هدف مقابله فرمودند: « امروز اولویت اصلی کشور مقابله با جنگ نرم است.هدف، دفاع از نظام اسلامى و جمهورى اسلامى است در مقابله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى بایک حرکت همه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌جانبه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى متکى به زور و تزویر و پول و امکانات عظیم پیشرفته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى علمىِ رسانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اى. باید با این جریان شیطانى ِخطرناک مقابله شود.عزیزان من! شرط اصلى فعالیت درست شما در این جبهه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ى جنگ نرم،یکى‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اش نگاه خوشبینانه و امیدوارانه است.نگاهتان خوشبینانه باشد.»(۴/ ۶/ ۸۸)لذا با عنایت به نگاه رهبری اهداف راهبردی در مقابله باید چنین برشمرد :

۱-اقامه حق و محو باطل. (وظیفه و تکلیف هر مسلمان است)

… وَ یُرِیدُ اللَّهُ أَن یحُقَّ الْحَقَّ بِکلَمَاتِهِ وَ یَقْطَعَ دَابِرَ الْکَافِرِینَ * لِیُحِقَّ الحْقَّ وَ یُبْطِلَ الْبَاطِلَ وَ لَوْ کَرِهَ الْمُجْرِمُونَ .(انفال ،۷و۸)

۲- محافظت فکری، فرهنگی و معنوی از خود، خانواده ، و جامعه خودی.

یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا عَلَیْکُمْ أَنْفُسَکُمْ لا یَضُرُّکُمْ مَنْ ضَلَّ إِذَا اهْتَدَیْتُمْ … . (۱۰۵،مائده)

۳- ممانعت از موفقیت دشمن در دست یابی به استحاله و بی ثبات سازی و براندازی بنیادین

۴- پیش دستی در تصرف قلب (با محبت ، عطوفت و اعتمادسازی) و ذهن (با اقناع سازی و رفع شبهات)

۵- هموار کردن مسیر برای پیشرفت و تحقق عدالت در عرصه های فرهنگی ،اقتصادی ،علمی، و فناوری، و حرکت در جهت ساخت تمدن اسلامی ،وتقویت روحیه ملی ، ایجاد نشاط و امیدواری به آینده

۶- بستر سازی تهاجم پیشدستانه مستمر فکری، فرهنگی و سیاسی به مبانی و پایگاههای فکری و فرهنگی دشمن

اصول و قواعد مقابله

زمانی که کشوری درگیر جنگ نظامی می شود الزاما باید در مدیریت جنگ ،اصول و قواعد جنگی مراعات گردد. فهم و کاربرد اصول سهم قابل توجهی در پیروزی بر دشمن دارد. برخی از این اصول در تمامی کشورها مشترک است ؛ولی برخی دیگر اختصاصی کشور مبتنی بر شرایط جغرافیایی،جمعیت،فرهنگ ،ایدئولوژی، سیاست و سایر مولفه های خاص آن کشور می باشد.بنابراین اصول و قواعد جنگ مبانی اساسی در طرح ریزی،هدایت و عملیات آفندی و پدافندی می باشد که بر همه فرایند جنگ حاکم می باشد.از ویژگی های اصول ثابت بودن،نشان از مولفه های فرهنگ و باورهای خاص کشور و برخی مکمل برخی دیگر می باشد. بدون تردید موفقیت در هر جنگی بستگی به کاربرد درست و به موقع آن اصول دارد؛ جنگ نرم و مقابله با آن نیز از این قاعده علمی و عقلانی مستثنی نمی باشد.

در جنگ نرم و مقابله با آن نیز این اصول و قواعد الزامات باید مراعات گردد.لذا پس از اینکه جنگ نرم واقع شد و اهداف آن تعین و قطعی گردید مهمترین اقدام در جهت مقابله تبین اصول و قواعدی است که در فرایند تبین سیاست های راهبردی و مدیریت مقابله باید الزاما مورد توجه قرار گیرد.کاربرد صحیح و به موقع این اصول قطعا می تواند در هدف گذاری، برنامه ریزی و اقدامات مقابله ای و تهاجمی بسیار موثرتر باشد.

مهمترین نکته ای که در تبین اصول باید مورد توجه قرار داد تامل در ویژگی های جامعه هدف می باشد که نسبت جامعه و هویت فرهنگی چیست؟ فرهنگ چه میزان اصالت دارد؟ فرهنگ با سایر حوزه های دیگر چه نسبتی دارد؟رویکرد سیاست گذاری فرهنگی چیست؟ دشمن از تحمیل جنگ نرم چه هدفی دارد؟ و هدف ما از مقابله چیست؟ و ده ها سئوال دیگر که زمینه و بستر اقدامات ما را در مقابله مشخص می نماید. بنابراین تامل در مبانی فکری و فلسفی در حوزه های معرفت شناسی،هستی شناسی و انسان شناسی است که پایه و ماهیت و بنیان اقدامات ما را در مقابله در جنگ نرم معین و مشخص می کند.به عبارتی نوع مقابله ما با تهدید نرم به فهم ما از نوع تهدید(سطحی،عمیق) مربوط است. از این رو لازم است در این بخش به اهداف و اصول مقابله با توجه به ماهیت و مبانی نظام جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

دکترین مقابله با جنگ نرم در جمهوری اسلامی ایران

ظهور انقلاب اسلامی در فضای نظام بین الملل دو قطبی (شرق و غرب) برغم مخالفت نظام سلطه، الگوی نوین مردم سالاری دینی را ارائه کرد.حسب سیاست های کلان نظام جمهوری اسلامی در معادلات سیاسی و نظام بین الملل که یک حکومت دینی و آرمانخواه با مبانی و ماهیت منحصر به فرد در جهان می باشد ،که از لحاظ ماهوی با سایر نظام های سیاسی جهان متفاوت و مغایر است؛ و از همین رو مورد هجوم نظام سلطه درجنگ نرم بسیار گسترده و همه جانبه قرار گرفت؛که ضرورت دارد اصول و قواعد مقابله در جنگ نرم با نرم آرمان گرایانه و واقع پذیر تدوین گردد.از این رو موفقیت هرگونه مقابله مرهون رعایت اصول متعین باشد.لذا چارچوب فکری دکترین مقابله ر باید متناظر بر قواعد زیر باشد:ننجنندااتتممخخختتتتض

 • مبانی اعتقادی وارزش های اسلام ناب محمدی(ص)؛
 • اصول و اهداف و سیاست های جمهوری اسلامی؛
 • تحلیل فرصت ها و تهدید ها در عرصه محیط ملی و محلی در مقابله؛
 • تحلیل فرصت ها و تهدیدها در عرصه بین المللی و منطقه ای در مقابله؛
 • تبین راهبردهای دشمن در جنگ نرم علیه انقلاب اسلامی وجمهوری اسلامی؛

 

 اصول الزامی در مقابله:

آنچه به عنوان اصول ثابت و اساسی در چارچوب قواعد بالا چه در عرصه نظر و چه در عرصه عمل در مقابله با جنگ نرم باید مد نظر کارشناسان قرارگیرد؛ و در نظریه پردازی،تئوری سازی و اجرا قطعا به آن توجه گردد تا در مقابله نتیجه مطلوب گرفته شود عبارتند از:

 • اصل معرفت شناسی، هستی شناسی و انسان شناسی؛
 • پذیرش این واقعیت که جنگ نرم نظام سلطه با جمهوری اسلامی براساس یک تضاد ایدئولوژیک و جهان بینی شکل گرفته؛ که محصول آن تضاد (جبهه حق و باطل)و رویارویی همه جانبه نظام لیبرال دموکراسی غربی(به رهبری امریکا) و مردم سالاری دینی(به رهبری ایران اسلامی) می باشد. به هر حال امروز مفهوم «انسان»،«آزادی»،«حقوق بشر»،«دموکراسی»،«تروریسم» و… در این دو جهان بینی کاملا متفاوت است.پس فهم و درک چرایی جنگ نرم نظام سلطه و مقابله جمهوری اسلامی برای مقابله کنندگان امری ضروری است.
 • توکل وایمان به خدا و امید به آینده ای روشن،و پرهیز از القاء یاس آفرینی

نگرش به افق آینده در مقابله با دشمن در جنگ نرم در جمهوری اسلامی جز با ایمان و توکل به خداوند و امید به نتیجه براساس عمل تکلیف یک اصل ثابت است که موفقیت در مقابله در گرو اجتناب از یاّس و ناامیدی است.رهبری معظم فرمودند: «امروز مقابله‌ی با دشمنی‌های دشمن و رفع همه‌ی این گرفتاری‌ها، با ایستادگی ملّت،با تکیه بر توانایی‌های درونی کشور، با اعتماد به خدایی که دلها را این‌جور آماده کرده است و به این جهت هدایت کرده است، ممکن است.»             (۱۹/۱۰/۱۳۹۲) ایشان امید به اینده را نشان موفقیت دانسته و فرمودند:«عزیزان من! اساسی‌ترین قضیه هم امید است. من به شما عرض بکنم؛ از جمله‌ی سخت‌ترینکارهائی که علیه من و شما دارد انجام میگیرد، این است که امید را در ماها بمیرانند. سعی کنید امید را زنده نگه دارید. هرچه میتوانید، شعله‌ی امید را در دل خودتان و دردل مخاطبانتان زنده نگه دارید. با امید است که میشود پیش رفت. امید هم امید بیجانیست؛ امیدی است که واقعیتها کاملاً ما را به درستی آن نوید میدهد.»

 • اصل پذیرش واقعیت و باور جنگ نرم، و پذیرش مقابله نرم؛

رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ها قبل در خصوص پذیرش واقعیت وجود جنگ نرم هشدار داده، و فرمودند: «شرط نخست در مقابله با جنگ نرم پذیرفتن واقعیت آن است.گمان نکنیم جنگ، فقط جنگ نظامی و سخت است. درک این‌که در شرایط جنگ نرم قرار داریم، کمک می‌کند تا موقعیت خود را بهتر بشناسیم و وظیفه خود را دقیق تر تعیین کنیم.جنگ نرم مثل یک بمب شیمیایى نامحسوس و بدون سروصدا عمل مى‏کند. الان در مدرسه‏ها و داخل خیابانها و جبهه‏ها و حوزه‏هاى علمیه و دانشگاههاى ما، ناگهان نشانه‏هاى این تهاجم تبلیغى و فرهنگى را خواهید دید.»(۵/۹/۱۳۶۸) با این باور رهبری برخلاف بسیاری از مسئولان فرمودند: «امروز اولویت اصلی کشور مقابله با جنگ نرم است» نکته مهم اینکه در این مقابله باید سلاح کاربردی از جنس نرم افزاری باشد.

 • اصل هدف گذاری و جهت گیری صحیح مقابله متناسب با هدف دشمن؛

از نکات بسیار مهم در اصول مقابله در جنگ نرم اینکه جهت گیری ما در مقابله صحیح و به موقع و متناسب با زمان و مکان باشد. به تعبیری هدف گذاری درست صورت گیرد و تمام تلاش ها به سمت هدف هدایت شود.هدف گذاری صحیح همچون ریل گذاری است که همه اقدامات بعدی را به سمت هدف مدیریت کرده با تمرکز قوا و امکانات بهترین نتیجه قطعی را می توان در مقابله گرفت. تعین هدف راهبردی را می توان در این جمله معروف حضرت امام دانست که فرمودند:«راه قدس از کربلا می گذرد» این هدف گذاری برای گم نکردن راه و هدف بود چراکه دشمن می خوا ست رزمندگان را دچار اشتباه استراتژیک نماید.بنابراین رعایت هدف راهبردی یک اصل است.

 •   اصل مدیریت با نگرش راهبردی؛(دوراندیشی و کل نگری)

شناخت محیط داخلی و خارجی موثر بر جنگ نرم ، بصیرت عمیق، توجه لازم به اصلی وفرعی کردن موضوعات در تعین راهبردها برای تحقق اهداف، امری ضروری است.گاهی اختلافات سیاسی سبب می شود برخی گروه ها و مسئولان دچار انفعال شده و در مسیر خواست دشمن گام بردارند. رهبری معظم انقلاب نگرش راهبردی در جنگ نرم را متوجه اهداف اصلی دشمن کرده و فرمودند:« یک مسئله این است که دشمنی آمریکا با ملّت ایران و با جمهوری اسلامی اصلاً حول محورهسته‌ای نیست؛ این خطا است اگر خیال کنیم که دعوای آمریکا با ما سرِ قضیّه‌ی هسته‌ای است؛ نه، قضیّه‌ی هسته‌ای بهانه است؛ قبل از اینکه مسئله‌ی هسته‌ای مطرح باشد،همین دشمنی‌ها، همین مخالفتها از اوّل انقلاب بود.»(۱۲/۸/۹۲)مدیریت راهبردی مقابله با درایت و دور اندیشی از انحراف افکار عمومی واتلاف وقت وهزینه جلوگیری می نماید؛و از طرح مسائل فرعی و حاشیه ای جلوگیری می نماید.

نگرش راهبردی در مدیریت جنگ نرم با وضعیت های سیال،منعطف ، ناپایدار و با تفکر خلاق و بصیرت برای تحلیل محیط بصورت واقع بینانه و ارمان گرایانه امری کاملا ضروری است.نگرش راهبردی در مدیریت مقابله فرایندی است که از طریق آن ،محیط های داخلی و خارجی موثر بر جنگ نرم تحلیل شده و با شناخت عمیق و با بصیرت وجامع نگر مسیر راهبردی به سوی هدف در مقابله پایه گذاری می شود.(نائینی،۱۳۹۱: ۵۰۱) در چنین راهبرد اساسی کلان نگر – نه جز نگر- می تواند به خوبی بر جنگ نرم فائق آمده؛و حالت آفندی یه خود بگیرد.

 • اصل تهاجم و اقدام پیش دستانه به جای پدافند طولانی مدت،درجنگ نرم باید وضعیت پدافند موقت سریع با تغییر شرایط به وضعیت آفند تبدیل ، و به مبانی فکری و فرهنگی مهاجم یورش برد.
 • اصل اشراف اطلاعاتی به محیط داخلی و بیرونی در مقابله با دشمن یک ضرورت است.
 • فرماندهی واحد ،هماهنگ سازی ، پرهیز از تشتت راهبردی، موازی کاری و خنثی سازی در مقابله اصلی اجتناب ناپذیر است.
 • اصل مردم محوری در مقابله با جنگ نرم؛ وپرهیز از دولتی کردن آن (چون جامعه هدف، مردم هستند) چنانچه در دفاع مقدس بسیج مردمی نقش محوری داشت.
 • اصل شجاعت و نهراسیدن از توان دشمن؛باید توجه داشت که نظام سلطه از توان مادی بالایی برخوردار است ولی ما با قدرت معنوی و ظرفیت های قدرت نرم بالا و یقین به نصرت الهی کاستی قدرت مادی را جبران، و از هیمنه و طبل پرهیاهوی دشمن نهراسیم.
 • اصل بصیرت وهوشیاری و زمان و مکان سنجی در مقابله؛این اصل سهم به سزایی در پیروزی جبهه حق دارد.بهره گیری از عبرت های تاریخی صدر اسلام و معاصر برای شفافیت راه آینده راهگشاست.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*