حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

یکشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۰ 4 ذو القعدة 1442 Sunday, 13 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1481 تعداد نوشته های امروز : 4 تعداد اعضا : 9 تعداد دیدگاهها : 19×
«۴ گردان اس ۳۰۰» شامل چند سامانه راداری و شلیک موشک است؟ +عکس
۳۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۷:۱۹
شناسه : 1086
بازدید 219
2

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، روز سه شنبه و در جریان نشست خبری سردار دهقان وزیر دفاع کشورمان رسما اعلام شد که جمهوری اسلامی ایران بر اساس قراردادی که هفته آینده با طرف روسی امضاء خواهد شد، به ۴ گردان از سامانه پدافندی اس ۳۰۰ که به‌روزرسانی شده اند، دست پیدا خواهد کرد. […]

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، روز سه شنبه و در جریان نشست خبری سردار دهقان وزیر دفاع کشورمان رسما اعلام شد که جمهوری اسلامی ایران بر اساس قراردادی که هفته آینده با طرف روسی امضاء خواهد شد، به ۴ گردان از سامانه پدافندی اس ۳۰۰ که به‌روزرسانی شده اند، دست پیدا خواهد کرد. اگرچه در سالهای گذشته برخی رسانه ها از پیوستن ۵ گردان از این سامانه به یگانهای پدافندی کشورمان خبر داده بودند، اما از زمان اعلام این خبر جدید بسیاری از کاربران و مردم علاقمند کشورمان، این سوال را مطرح می کنند که ۴ گردان به چه معناست و در حقیقت با خرید ۴ گردان چه تعداد موشک و رادار مربوط به این سامانه به کشور وارد خواهد شد؟

در پاسخ به این سوال باید اینگونه گفت که بر اساس استانداردهای اعلامی، هر گردان سامانه های سری اس ۳۰۰ پی ام یو به طور کلی از ۴ آتشبار تشکیل می شوند که هر آتشبار نیز به صورت استاندارد، از ۴ پرتابگر موشک و سامانه های رادار بهره می برد. البته با توجه به نیاز کاربر می توان تعداد پرتابگر را تا ۶ تا نیز افزایش داد که در ادامه این مطلب به تخمین این تحویل مهم بر اساس استانداردهای اعلامی، پرداخته خواهد شد.

ذکر این نکته نیز مهم است که ساختار هر گردان از سیستم اس ۳۰۰ با توجه به نیاز مشتری می تواند به اشکال بسیار متفاوتی شکل بگیرد و به همین دلیل ممکن است یک مدل سامانه اس ۳۰۰ در کشورهای مختلف، با سامانه های مختلف عرضه شود. برای نمونه سامانه های راداری که در ادامه به آن پرداخته می شود می توانند به تنهایی در یک گردان نقش آفرینی کنند ولی مثلا اگر کاربر نیاز داشته باشد که آتشبارهای خود را از همدیگر فاصله دهد، نیاز به تعداد بیشتری از رادارها برای هر آتشبار خواهد بود.

قلب هر گردان اس ۳۰۰ سری پی ام یو، یک پست فرماندهی مدل ۵۴K62E است. این سامانه فرماندهی متحرک هماهنگ کننده کلیه امور آتش بار و محل حضور پرنسل فرماندهی یگان مربوط بوده و تمام اطلاعات پردازش شده به این واحد منتقل و دستورات لازم از جمله دستور شلیک از این پست فرماندهی به نیروهای تابعه ارسال می شود. این سیستم معمولا بر روی یک دستگاه خودروی Ural 532361 سوار می شود.

آشنایی با ساختار گردان و آتشبارهای سامانه موشکی اس 300+عکس
پست فرماندهی مدل ۵۴K62E

در عین حال، یک دستگاه خودروی بررسی مربوط به محل قرارگیری سایت موشکی از مدل ۱T12M2 در هر آتشبار حضور دارد که وظیفه آن پایش شرایط محیطی و انتخاب محل مناسب با توجه به اطلاعات بدست آمده و کسب شده از محیط اطراف برای انتخاب بهترین مکان به منظور استقرار آتش بار مورد نظر است که این سیستم معمولا بر روی شاسی GAZ-66 یا UAZ-3151 سوار می شود.

آشنایی با ساختار گردان و آتشبارهای سامانه موشکی اس 300+عکس
۱T12M2

در کنار موارد فوق، یک دستگاه رادار مدل ۳۰N6E2 وجود دارد که وظیفه جستجو و همچنین هدایت موشک های پرتاب شده را به عهده داشته و می تواند وظیفه کشف و رهگیری را نیز بر عهده داشته باشد. این سامانه راداری آرایه فازی که در باند ایکس فعالیت می کند توان کشف اهداف تا فاصله ۳۰۰ کیلومتری را داشته و می تواند تا ۱۰۰ هدف را شناسایی کند.

این سامانه راداری بر روی یک شاسی مدل MAZ-79100 قرار گرفته است و ظرف مدت ۵ دقیقه آماده به کار می شود.

آشنایی با ساختار گردان و آتشبارهای سامانه موشکی اس 300+عکس
رادار ۳۰N6E2

رادار بعدی که در آتشبارهای اس ۳۰۰ قرار دارد یک عدد سامانه ۶۴N6E2 است؛ راداری که وظیفه جستجو فضای مورد نظر را داشته و از گونه آرایه فازی می باشد.

این رادار که ملقب به “پرنده بزرگ” است به نوعی به عنوان سامانه ایجیس زمینی شناخته می شود و در حقیقت در کلاس رادار معروف نیروی دریایی آمریکا قرار دارد. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که میزان برون دهی این رادار در مقایسه با ایجیس آمریکایی ۳۰ درصد بیشتر است. این رادار از توان مقابله بسیار بالا در برابر جنگ الکترونیک برخوردار بوده و می تواند حدود ۲۰۰ هدف را کشف کرده و همزمان هدایت موشک ها برای درگیری با ۱۲ هدف را بر عهده بگیرد.

آشنایی با ساختار گردان و آتشبارهای سامانه موشکی اس 300+عکس
سامانه ۶۴N6E2

این رادار توان شناسایی تام اهداف پرده اعم از هواپیماهای رزمی، پهپادها، موشک های کروز و بالستیک را نیز دارد. برد کشف هدف این سیستم در برابر هواپیماهای جدید با سطح مقطع پایین رادارای در حدود ۲۷۰ کیلومتر است که این رادار هم بر روی یک کشندهMAZ-79100 نصب می شود.

اما رادار بعدی که در آتشبار اس ۳۰۰ حضور دارد مدل ۹۶L6E است. این رادار هدف یاب در فرکانس C فعالیت کرده و تخصص آن کشف پرنده های پنهان کار است. این رادار متحرک روسی بردی در حدود ۳۰۰ کیلومتر داشته و می توان آن را برای شرایط مختلف به منظور جستجو در ارتفاع پایین و بسیار پایین و یا ارتفاع بالا تنظیم کرد.

این رادار توان تعقیب همزمان تا ۱۰۰ هدف را داشته و می تواند پوششی ۳۶۰ درجه از محیط اطراف خود داشته باشد که این رادار روسی بر روی یک کشنده MZKT-7930 نصب می شود.

آشنایی با ساختار گردان و آتشبارهای سامانه موشکی اس 300+عکس
رادار ۹۶L6E

دو سامانه راداری مهم دیگر در مجموعه هر گردان اس ۳۰۰ حضور دارند که یکی از آنها رادار ۳۶D6E ملقب به “Tin Shield” است. این رادار که معمولا توسط کشنده های Maz-79100 کشیده می شوند راداری در باند S با وظیفه جستجو و کشف است که می تواند هدف پرنده ای با سطح مقطع راداری ۰٫۱ متر مربع را از فاصله ۴۵ کیلومتری کشف کند.

آشنایی با ساختار گردان و آتشبارهای سامانه موشکی اس 300+عکس
رادار ۳۶D6E

رادار بعدی که مخصوص جستجو و کشف اهداف در ارتفاع پایین است ۷۶N6 ملقب به “Clam Shell” است. این رادار هم که به مانده نمونه قبلی به صورت کشنده است که از کشنده های MAZ-537 بهره می برد. این رادار که در باند I فعالیت می کند بردی در حدود ۱۲۰ کیلومتر دارد.

آشنایی با ساختار گردان و آتشبارهای سامانه موشکی اس 300+عکس
رادار ۷۶N6

اما به سامانه حمل کننده موشک ها می رسیم که معمولا در حالت استاندارد، ۴ فروند موشک را با خود حمل می کند. پرتابگر ۵P85TE یک گونه از این پرتابگرها هستند که البته خودکششی نبود و بر روی شاسی هایی مثل مدل KrAZ-260 نصب می شود.

نوع بعدی پرتاب گرهای خودکششی ۵P85SE هستند که از جمله آخرین مدل های طراحی شده برای خانواده اس ۳۰۰ پی ام یو می باشند. این کشنده های مستقل از شاسی MAZ-543 Uragan استفاده می کنند. موشک های خانواده اس ۳۰۰ پی ام یو را می توان بر روی هر کدام از این دو مدل پرتاب گر حمل و شلیک کرد که نوع آن بسته به سفارش مشتری می باشد.

آشنایی با ساختار گردان و آتشبارهای سامانه موشکی اس 300+عکس
کشنده ۵P85SE

در کنار همه مواری که در بالا به اختصار ذکر شد، خودروی کشنده و حامل جرثقیل ۲۲T6-2E2 وظیفه حمله موشک های اضافی و سوار کردن آنها بر روی سامانه های پرتابگر را دارد.

آشنایی با ساختار گردان و آتشبارهای سامانه موشکی اس 300+عکس
جرثقیل و حامل موشک  ۲۲T6-2E2

یکی از نکات مهم دیگر درباره هر گردان اس ۳۰۰ این است که آتشبارها چقدر می توانند از یکدیگر فاصله گرفته و فضای بیشتری را تحت پوشش قرار بدهند؟ همان گونه که در بالا اشاره شد هر گردان اس ۳۰۰ به طور استاندارد از ۴ آتشبار تشکیل شده است. حال برای پوشش دادن مساحت بیشتر با این آتشبارها که توان دور شدن از پست فرماندهی تا فاصله حدود ۱۵۰ کیلومتری را دارند نیازمندی هایی وجود دارد.

در صورتی که کل آتشبارهای یک گردان نزدیک به هم باشند امکان استفاده از یک مجموعه از رادارهای اشاره شده در بالا وجود دارد اما در صورتی که تعداد رادارهای کافی سفارش داده شود و با هر آتش بار همراه شود، این سامانه ها می تواند در این شعاع از پست فرماندهی به عملیات بپردازند.

سخنان فوق به این معناست که در حالت استاندارد تعریف شده برای هر گردان، ۴ آتش بار با یک مجموعه از سامانه های ذکر شده در بالا تشکیل گردان کامل را می دهند اما بنا به ضرورت ها و سفارش مشتری، توان عملیاتی کردن هر آتشبار با استفاده از سامانه های مکمل بالا نیز وجود دارد، یعنی حداکثر ۱۶ آتش بار اس ۳۰۰ با ۱۶ مجموعه راداری و پشتیبانی معرفی شده در این مطلب، اما در تعریف کلاسیک، ۱۶ آتشبار با ۴ زنجیره بالا، عملیاتی می شوند.

اما نکته بعدی برای انجام این حالت از عملیات آتش بارها به صورت دور از یکدیگر، لزوم وجود سامانه های تامین انرژی است که پست های متحرک حامل ژانراتورها تولید کننده برق می باشند. حتی خودروهای کشنده حامل آشپزخانه و محل استراحت برای خدمه هر آتش بار سامانه اس ۳۰۰ نیز وجود دارد که با توجه به نیاز و سفارش مشتری می توان آنها را به خدمت گرفته و در سازمان هر آتش بار به کار برد.

آشنایی با ساختار گردان و آتشبارهای سامانه موشکی اس 300+عکس
خودروی پشتیبانی سامانه اس ۳۰۰

آشنایی با ساختار گردان و آتشبارهای سامانه موشکی اس 300+عکس
ژانراتور برق مستقل سامانه اس ۳۰۰

نکته جالب دیگر که منابع روسی درباره مدل جدید سامانه های سری اس ۳۰۰ پی ام یو اعلام کرده اند – و بر اساس اعلام رسانه ها، ایران نیز قرار است به مدلهای جدید این سامانه دست پیدا کند – این مسئله است که این سیستم ها توان کنترل سیستم موشکی اس ۲۰۰ را نیز دارند و می توان موشک های این سامانه را با استفاده از مجموعه راداری پیشرفته به کار رفته در خانواده اس ۳۰۰ پی ام یو شلیک و به سمت هدف هدایت کرد.

این خاصیت با توجه به وجود موشک اس ۲۰۰ در ساختار پدافندی کشور، کمک بسیار بزرگی به یکپارچه کردن سامانه دفاع هوایی کشور خواهد کرد. البته این سیستم توان شبکه شدن با موشک های پیشرفته برد کوتاه روسی مثل تور یا بوک را نیز دارد که البته لازمه آن نصب سامانه هایی بر روی پست فرماندهی مورد نظر است که با توجه به سفارش مشتری قابل نصب است.

همان گونه که در بالا توضیح داده شد سامانه اس ۳۰۰ یک مجموعه بسیار گسترده از پرتاب گرها، رادارها و خودروهای پشتیبانی است که در کنار هم یکی از نیرومندترین سامانه های دفاع هوایی و موشکی دنیا را شکل می دهند و صد البته، این سامانه را می توان با توجه به سفارش مشتری به اشکال بسیار متفاوتی شکل داد اما باید صبر کرد و دید که در نهایت اس ۳۰۰ ایرانی به چه صورتی به کشور تحویل داده خواهد شد؟

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*