حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

پنج شنبه, ۲۳ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 2 شوال 1442 Thursday, 13 May , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1441 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9 تعداد دیدگاهها : 19×
باید به مردم حق داد که از عربستان سعودی عصبانی باشند
۱۸ دی ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۵
شناسه : 1505
بازدید 188
1

گفتگو با قدیری ابیانه درباره حمله به سفارت عربستان: باید به مردم حق داد که از عربستان سعودی عصبانی باشند / کشورهایی که قطع رابطه کردند جایگاهی در اقتصاد ایران ندارند این کارشناس حوزه بین الملل افزود: در کشورهای مختلف حملات زیادی به سفارت ایران شده است که حتی شواهدی نشان می دهد مقامات آن […]

ارسال توسط :
پ
پ

گفتگو با قدیری ابیانه درباره حمله به سفارت عربستان:
باید به مردم حق داد که از عربستان سعودی عصبانی باشند / کشورهایی که قطع رابطه کردند جایگاهی در اقتصاد ایران ندارند
این کارشناس حوزه بین الملل افزود: در کشورهای مختلف حملات زیادی به سفارت ایران شده است که حتی شواهدی نشان می دهد مقامات آن کشورها هم پشت قضیه بوده اند البته هیچگاه اعتراف نکردند ولی دولتها خودشان را مبرا دانستند و محکوم کردند.
به گزارش سرویس سیاسی پایگاه ۵۹۸، ماجرای حمله به سفارت عربستان هرچند درابتدا برای حمایت از مظلومیت شیعیان عربستان و اعتراض به شهادت شیخ نمر عالم برجسته عربستانی صورت گرفت اما این مهم را تحت الشعاع قرار داد. تجمع اعتراض آمیزی که یک اتفاق معمول در همه جای دنیاست از جمله ایران است با حمله به سفارت شکل دیگری به خود گرفت در همین زمینه گفتگویی داشتیم با دکتر محمد حسن قدیری ابیانه دیپلمات نام آشنای کشورمان که سالها در مکزیک و استرالیا به عنوان سفیر و در ایتالیا در کسوت رایزن مطبوعاتی حضور داشته است.
نظر شما درباره حمله به سفارت عربستان چیست؟
اعتراض و تظاهرات جلوی سفارت عربستان و واکنش نسبت به جنایتی که انجام داده بود اشکالی ندارد ضمن اینکه خیلی هم خوب است ما بی تفاوت نباشیم اما حمله به سفارت نه تنها ضرورت نداشت بلکه جمهوری اسلامی متعهد به حفظ امنیت سفارتخانه هایی خارجی در کشور است. اصولا سفارتخانه ها از داشتن سلاح و ابزار نظامی و دفاعی منع شده اند حتی اگر هم داشته باشند اجازه استفاده ندارند و نمی توانند از خودشان در مقابل اقدامات خاص دفاع کنند؛ بنابراین اینگونه ورود به سفارت خارجی مورد تایید نیست، لذا به دنبال حمله عده ای به سفارت عربستان از آنجا که کشور ما به عنوان میزبان سفارت خارجی متعهد به ایجاد امنیت سفارتخانه هاست باید خسارات وارده به سفارت را تامین کند.
به عنوان کسی که خود سالها سفیر ایران در مکزیک و استرالیا بوده است تبعات این اتفاق را چطور ارزیابی می کنید؟
ببیند از خیلی وقت پیش عربستان به هر بهانه ای می خواست جلوی ورود حجاج ایرانی را بگیرد ولی به خاطر مسئله حج واجب است بهانه ای برای این کار نداشت؛ البته سودی که عربستان از این سفر می برد به نسبت درآمدهای عربستان ناچیز است به خصوص با زیانی که از این بابت می بیند یعنی آگاهی که حجاج ایرانی منتقل می کنند هم به مردم عربستان هم حجاح سایر کشورها مطلبی است که قطعا عربستان مایل به آن نیست.
لذا حمله به سفارت بهانه ای برای آنها شده است البته کامل قبول نیست چون نیروهای انتظامی ما تلاش خودشان را کردند تا جلوی این عمل را بگیرند در حقیقت می توانیم بگوییم خشم متراکم مردم از ماجرای کشتار منا به مناسبت شهادت شیخ نمر فوران کرد و باید به آنها حق داد از عربستان سعودی عصبانی شوند زیرا درحالی به فرودگاه رفته بودند تا از حجاج خود استقبال کنند که با اجساد آنها مواجه شدند تازه خیلی از اجساد هم دریافت نکرده اند و بی احترامی به اجساد آنها شد همه اینها روی هم جمع شده بود و باعث فوران خشم مردم گردید تا چنین اتفاقی رخ داد لذا این امری طبیعی است ولی بهتر بود با این شیوه صورت نمی گرفت.

سوالی که پیش می آید این است به سفارت حمله شد و آتش گرفت ولی کسی در سفارتخانه نبود یعنی آنها از قبل در جریان بوده اند؟
هنوز چیزی معلوم نیست و نمی توان نظری داد باید مسئولان امنیتی و قضایی بررسی کنند تعدادی دستگیر شده اند که یقینا علت ماجرا به زودی آشکار خواهد شد.
عربستان روابطش را با ایران قطع کرد و به دنبال آن برخی کشورها هم روابط خود را با ایران قطع کردند به نظر شما این قطع روابط اقتصادی و سیاسی به ضرر ایران است؟
این کشورها جایگاهی در اقتصاد ایران ندارند ما بودیم که دراین مدت به آنها کمک می کردیم لذا بیشتر مانور سیاسی است اینها دچار مشکلات مالی هستند و به کمک های کشورهای خارجی نیاز دارند عربستان هم با توجه به این مسئله سعی می کند آنها را همسوی خود کند. مثلا اینکه مزدوران سودانی را برای جنگ به یمن می فرستد تا بجنگند اینها برایش هزینه دارد. ما خواستار قطع رابطه با هیچ کشوری نیستیم ولی این طور نیست که اقتصاد ما به این کشورها وابسته باشد ایران همواره خواستار گسترش روابط با همه کشورها است ضمن اینکه داشتن روابط دیپلماتیک به معنای داشتن رابطه حسنه و خوب نیست کما اینکه ما روابط با عربستان بد بود حتی کار به تهدید رهبری به عکس العمل خشن و سخت در صورت بی احترامی به حجاج رسید که موجب عقب نشینی عربستان از رفتار زشت او شد اما د رهرحال سفارت دو کشور برقرار بود. سفارت یک کشور یعنی یک کانال دیپلماتیک رسمی و مستقیم بین دو کشور داشتن است.
چرا امارات روابط خود را از حد سفیر به کاردار تقلیل داد؟
امارات با این کار خواسته است تا هم پاسخ مثبت به درخواست عربستان بدهد هم روابطش را با ایران قطع نکند یعنی هردو را داشته باشد، ولی روند فعالیت محدودتر می شود زیرا سفیر نماینده تام الاختیار محسوب می شود که می تواند با مقامات بالای آن کشور میزبان روابط برقرار کند و سطح کاردار پایین تر است.

زمانی سفارت های اروپایی هم با ایران قطع رابطه کردند این اتفاق شبیه آن است؟

دیدید که با سرافکندگی مطابق با سخن رهبر معظم انقلاب برگشتند و خواستار ارتباط مجدد شدند ولی این دولتها در مقایسه با کشورهای اروپایی عددی نیستند این اتفاقات هم اصلا برای ایران تهدید محسوب نمی شود آخرش اینها هم مجبورند تجدید ارتباط داشته باشند .

دو مورد حمله به سفارت ایران داشتیم یکی در لندن که توسط منافقین صورت گرفت و دیگری در بیروت بود که توسط عوامل عربستان صورت گرفت آیا غیر از این موارد تهاجم دیگری به سفارت ایران داشته ایم؟

در کشورهای مختلف حملات زیادی به سفارت ایران شده است که حتی شواهدی نشان می دهد مقامات آن کشورها هم پشت قضیه بوده اند البته هیچگاه اعتراف نکردند ولی دولتها خودشان را مبرا دانستند و محکوم کردند در لندن ضمن اینکه یکی از دیپلماتهای ما را شهید کردند یکی از حمله کنندگان کشته شد و بقیه دستگیر شدند.

به دنبال این حوادث برخی براین باورند بازی به نفع عربستان تمام شد و جنایتی که انجام داد را با مظلوم نمایی به حاشیه راند به نظر شما برای جبران آن چه باید کرد؟

اول اینکه معتقدم هر چقدر هم معترض هستیم حمله به سفارتخانه ها درست نیست و باید این مسئله دیگر تکرار نشود هیچ کس نباید اعتراض خود را با حمله به سفارتخانه نشان بدهد درحقیقت تعهدات ایران در این باره زیر پا بگذارد. ایران می تواند هر زمان که خواست سفارت خانه کشور موردنظر را تعطیل و آنها را اخراج کند و این را باید به مسئولان مربوط سپرد. دوم آنکه نباید نسبت به شهادت شیخ نمر ساکت ماند حتی می بایست کاری کرد که بازخورد و انعکاس جهانی داشته باشد و مردم دنیا را درباره چنین حادثه ای آگاه و حساس نمود و از این طریق به دولت عربستان فشار وارد کرد البته این چیزی نیست که پنهان باشد ولی متاسفانه سازمانهای جهانی مسول این کار چشم به این جنایت می بندند.

چرا عربستان درحالی که کشتارهای وحشیانه در یمن را انجام می دهد به عنوان رییس کمیته حقوق بشر در سازمان ملل انتخاب شده است ؟

چون رشوه می دهد به کشورهای انتخاب کننده و رای دهنده رشوه می دهد تا به این سمت برسد حتی احمد شهید در اسناد ویکی لیکس هم آمده که یک میلیون دلار از عربستان دریافت کرد تا علیه ایران گزارش بدهد هیچ بعید نیست که عربستان به نماینده های کشورهای مختلف مبالغی نداده باشد تا رای بالا بگیرد به هرحال ما ضمن اینکه باید تلاش کنیم تا سازمانهای بین المللی مجبور شوند جنایت عربستان را ببینند و محکوم کنند.

بین اهل سنت ایران و وهابیت عربستان باید رابطه ممنوع شود وهابیت حکم جهاد نکاح و زنای با محارم را مجاز می شمارد این دین نیست و هیچ کس نمی تواند تحت عنوان آزادی دینی با وهابیت مرتبط شود البته تاکید می کنم اهل سنت با جماعت وهابی فرق دارند کما اینکه داعش محصول آنها در عراق و سوریه هم علیه تشیع جنایت می کند و هم به اهل سنت یا در زندانهای عربستان تعادل زیادی از اهل سنت گرفتار هستند بنابراین باید این دو را از هم جدا کرد و مردم ایران چه شیعه و چه سنی در کنار هم با هم از راه درست و منطقی خشم خود را علیه عربستان ابراز کنند. به نظرم کسانی که واقعا از آل سعود خشمگین هستند باید به جبهه های جنگ عراق و سوریه و یمن بروند و آنها علیه عربستان بجنگند.

اینکه می گویند سفارتخانه هر کشور جزء خاک آن کشور است صحت دارد؟

بله دقیقا همین طور است و هر نوع تعرض به سفارت خانه به مثابه تعرض به خاک آن کشور قلمداد می شود هر نوع خسارت به سفارتخانه را باید کشور میزبان متقبل شود. چون ما متعهد شدیم و حتی اگر این حملات فایده ای هم داشته باشد نباید صورت بگیرد .

اگر اثبات شود در قضیه حمله به سفارت عربستان خود عوامل عربستانی دخیل بوده اند چه تبعاتی برای ان دارد؟

البته هنوز چیزی معلوم نیست باید بررسی شود ولی اگر این مسئله تایید شود می بایست درسطح جهانی تا می توانیم افشا گری کنیم و نقاب از چهره عربستان سعودی برداریم یعنی ما باید بیشتر با تاثیرگذاری رسانه ای و تبلیغاتی عربستان را به جهان معرفی کنیم.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*