حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 1 شوال 1442 Wednesday, 12 May , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1441 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9 تعداد دیدگاهها : 19×
چاپ مقاله«ناکارآمدی گذار به دموکراسی در جمهوری اسلامی ایران» در فصمنامه سیاست دانشگاه تهران
۲۰ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۸
شناسه : 2172
بازدید 357
11

احمد جوانی نویسنده معتقد است  ناکارآمدی سلطه‌گری نظام سلطه با روش سخت‌افزاری، غرب را ناگزیر به ترویج لیبرال دموکراسی با روش نرم‌افزاری برای تغییر حکومت‌های غیردموکراتیک کرد. رویکرد نظریه گذار معطوف به این است که در ایران نیز تغییر، امری اجتناب‌ناپذیراست. هانتینگتون در نظریه خود ظهور اصلاح‌طلبان را از ملزومات «دوره گذار» دانسته که در […]

ارسال توسط :
پ
پ

احمد جوانی نویسنده معتقد است  ناکارآمدی سلطه‌گری نظام سلطه با روش سخت‌افزاری، غرب را ناگزیر به ترویج لیبرال دموکراسی با روش نرم‌افزاری برای تغییر حکومت‌های غیردموکراتیک کرد. رویکرد نظریه گذار معطوف به این است که در ایران نیز تغییر، امری اجتناب‌ناپذیراست. هانتینگتون در نظریه خود ظهور اصلاح‌طلبان را از ملزومات «دوره گذار» دانسته که در ایران اسلامی نیز با شکل‌گیری جبهه اصلاحات انتظار تغییرات بنیادی می‌رفت.

مقاله فوق در فصلنامه سیاست دانشگاه تهران دوره ۴۵ شماره ۴ زمستان ۱۳۹۴ چاپ گردید اصل مقاله از طریق سایت فصلنامه https://jpq.ut.ac.ir/ قابل دریافت می باشد.

مقاله پژوهشی به نظریه هانتینگتون در موج گذار پرداخته و نقش آفرینی اصلاح طلبان برای  تغییر و براندازی از جمهوری اسلامی به لیبرال دموکراسی اشاره و مراحل تغییر را تبین می کند.

چکیده
«گذار به دموکراسی» از نتایج قابل کنترل برخی جنبش‌های اجتماعی است که در مسیر لیبرال دموکراسی هدایت می‌شود. ناکارآمدی سلطه‌گری نظام سلطه با روش سخت‌افزاری، غرب را ناچار به ترویج لیبرال دموکراسی با روش نرم‌افزاری برای تغییر حکومت‌های غیردموکراتیک کرد که «دوره گذار» یاد می‌شود. روش نوینی که با افزایش شکاف‌های اجتماعی، اصل رضایت‌مندی شهروندان را هدف قرار داده و بستر انقلاب‌های نوین (مخملی) را فراهم کرده است و به فروپاشی نظام سیاسی ختم می‌شود. رویکرد نظریه گذار معطوف به این است که در ایران نیز تغییر، امری اجتناب‌ناپذیراست. هانتینگتون در نظریه خود ظهور اصلاح‌طلبان را از ملزومات «دوره گذار» دانسته که در ایران اسلامی نیز با شکل‌گیری جبهه اصلاحات انتظار تغییرات بنیادی می‌رفت. اما بستر و زمینه این تغییر و گذار به خاطر ماهیت نظام اسلامی و تفاوت ماهوی با سایر نظام‌ها به‌صورت کامل میسر نشد. لذا، با روش تبیینی و کیفی سعی شده است چرایی ناکامی گذار در ایران تبیین شود.
کلیدواژه ها
موج گذار؛ دموکراسی؛ اصلاح طلبی؛ براندازی؛ تغییر اجتماعی؛ جنگ نرم

موج گذار به دموکراسی در جمهوری اسلامی

فصلنامه سیاست
مقاله ۶، دوره ۴۵، شماره ۴، زمستان ۱۳۹۴، صفحه ۸۹۵-۹۱۳  اصل مقاله (۲۳۵ K)
نوع مقاله: مقاله پژوهشی
نویسنده
دکتر احمد جوانی 
استادیار گروه معارف دانشکده علوم انسانی دانشگاه امام حسین(ع)

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*