حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۴۰۰ 28 شعبان 1442 Saturday, 10 April , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1433 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9 تعداد دیدگاهها : 19×
دکتر قدیری ابیانه : بیوتروریسم روشی صهیونستی برای حذف
۱۲ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۱
شناسه : 2234
بازدید 184
3

دکتر محمد حسن قدیری علل و تاثیرات استفاده از بیوتروریسم ما باید بدانیم که در دنیایی هستیم که حیوانات انسان نما در کشورهای مختلف هستند و حاضرند برای رسیدن به منافع خود دست به هر جنایتی بزنند. علل و وضعیت استفاده از بیوتروریسم در جهان بیوتروریسم شامل انتشار عمدی عوامل بیولوژیک است. این عوامل باکتری […]

ارسال توسط :
پ
پ

دکتر محمد حسن قدیری

علل و تاثیرات استفاده از بیوتروریسم

خبرگزاری فارس: علل و تاثیرات استفاده از بیوتروریسم

ما باید بدانیم که در دنیایی هستیم که حیوانات انسان نما در کشورهای مختلف هستند و حاضرند برای رسیدن به منافع خود دست به هر جنایتی بزنند.

علل و وضعیت استفاده از بیوتروریسم در جهان

بیوتروریسم شامل انتشار عمدی عوامل بیولوژیک است. این عوامل باکتری ها، ویروس ها یا سموم ممکن است به شکل اصلی یا دست کاری شده توسط انسان در جنگ ها و توطئه ها به کار روند. این باکتری ها می تواند علیه انسان، گیاهان و … استفاده شود. علاوه بر این در جنگ اقتصادی برای نابود کردن یا ضربه زدن به اقتصاد یک کشور، گاهی بیماری هایی گیاهی و آفتی را رواج می دهند تا محصولات آن کشور از بین برود ، اقتصاد آن کشور لطمه خورده و از همه نظر ضعیف شود تا نیازمند غرب و تسلیم نظرات آن شود. برای تحقق چنین هدفی راه های مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال، انقلاب سفید شاه که توسط آمریکایی ها تدارک دیده شده بود، با این هدف بود که به تولیدات کشور آسیب برسانند و ایران را نیازمند صادرات نفت خام کنند.

در واقع رژیم اسرائیل و غربی ها تلاش بسیاری می کنند تا از این امکان هم برای ترور افراد‏ًٌَُ‏ٌ‎ْْ، هم در جنگ ها (مانند استفاده از سلاح های شیمیایی در جنگ ها) و هم برای ضربه زدن به اقتصاد کشورها و کاربردهای متعدد بهره گیرند. لذا آمریکا، هم پیمانان آن و بخصوص اسرائیل در این زمینه ید طولایی دارند و به هر نحو ممکن سعی می کنند که دشمنان خود را از پای درآورند. آنها هیچ حد و مرزی قائل نیستند. حتی اگر در مواردی از نظر قانونی مجاز به این کار نباشند، پنهانی به این مسئله دست می زنند. در این حال غربی ها نگرانند که اگر این سلاح ها به دست گروه های تروریستی برسد، ممکن است در آینده علیه خودشان نیز استفاده شود. لذا در جایی که مطمئن باشند که این نوع سلاح های بیوتکنولوژیک علیه خودشان به کار نخواهد رفت یا آثار منفی آن علیه خودشان استفاده نخواهد شد، در استفاده از آن دریغ نمی کنند.

به عنوان مثال گروهی از پرستاران بلغاری (که صهیونیست بودند) تحت عنوان کمک به درمان کودکان در لیبی ویروس ایدز را به کودکان تزریق می کردند، تا از این طریق در سطح گسترده جمعیت را آلوده کنند، عمر آن ها کوتاه شود و مشکلات عدیده ای برای آن کشور فراهم گردد. در این راستا باید گفت یکی از شعارهای سلطه ی رژیم صهیونیستی، سلطه از نیل تا فرات است. نیل از رواندا و اوگاندا در آفریقا سرچشمه می گیرد و در نهایت با گذر از سودان وارد مصر می شود و به دریای مدیترانه می ریزد. اما واقعیت ان است که در کشورهای آفریقایی اطراف نیل، ایدز به شدت گسترش پیدا کرده است. این موضوع می تواند توطئه ای صهیونیستی باشد. چرا که اگر جمعیت این کشورها کاهش پیدا کند، زمینه برای سلطه اسرائیل فراهم می شود. همچنین به عنوان مثال، یک اسرائیلی در ونزوئلا اقدام به آلوده سازی شیر خوراکی به ویروس های مختلف کرد تا بتواند به مردم یک کشور نفت خیز ثروتمند لطمه بزند. یا گاهی برای آزمایشات پزشکی چنین کاری را انجام می دهند. به عنوان مثال آمریکا تحت عنوان کمک به گواتمالا، هیئت های پزشکی را اعزام کرده بود. وظیفه آن ها تحت عنوان کمک و درمان افراد این بود که از مردم آن جا به عنوان موش آزمایشگاهی استفاده کنند، تا اثرات بیماری ها را بر روی افراد مطالعه کنند.

در سطح دیگری بیوتروریسم در حوزه ترور فردی نیز دیده می شود. یعنی سعی می کنند انواع و اقسام گردهای سرطان زا را تولید، و آن ها را به کار گیرند تا افرادی را به انواع مختلف آلوده کنند. به عنوان مثال گفته می شود که به آیت اله حکیم رئیس مجلس اعلای انقلاب اسلامی در سفر به اردن و ملاقات با پادشاه آن کشوه قهوه آلوده به سموم بیوتکنولوژی تعارف می شود. لذا بعد از یک مدت کوتاهی، جان خود را از دست داد. البته در بسیاری از مواقع ممکن است مشخص نشود که آن ها ترور بیولوژیک شده اند، اما احتمال ترور بسیار قوی است و می توانند از این طریق لطمه بزنند. حتی گفته می شود که یاسر عرفات در معرض ترور بیولوژیک قرار گرفت و جان خود را از دست داد. او در یکی از بیمارستان های نظامی فرانسه بستری شد، اما در نهایت مرد و بسیاری معتقدند که کشته شده است. در واقع در این گونه موارد مشخص نمی شود که چه کسی ترور کرده است و حتی معلوم نخواهد شد که ترور شده است. یعنی به راحتی می توان بدون این که عوامل چنین جنایتی را تشخیص دهند مرگ او را به یک بیماری نسبت داد. در همین راستا نگرانی از ترور بیولوژیک باعث شده بود که صدام هیچ نامه ای را به طور مستقیم از دست مقامات خارجی نگیرد، بلکه آن را از جای دیگری به دفتر او فکس می کردند و مسئولان نامه را داخل پوشه ای می گذاشتند و به دست مقام خارجی می دادند تا او این پوشه را تحویل دهد تا از این طریق از خطر توطئه آزاد شوند. حتی گفته می شود بارها امریکایی ها تلاش کردند که فیدل کاسترو را (در این حد که گاهی موهای ریش او بریزد و ابهت او را از بین ببرند) ترور بیولوژیک کنند. به هر حال یکی از ویژگی های تروریستی و استفاده از مواد بیوتکنولوژکی است. در نمونه دیگری آمریکایی ها در جنگ بر ضد عراق از سلاح های کثیف استفاده کردند، یعنی سلاح هایی آلوده به اورانیوم با آثار بسیار مخرب.

سطوح استفاده از بیوتروریسم در جهان

از یک سو قدرت هایی چون آمریکا، اسرائیل، انگلیس و سایر کشورهای اروپایی به دنبال توسعه بیوتروریسم به عنوان یک ابزار قوی در جنگ ها یا فشارهای سیاسی، امنیتی و نظامی هستند و سعی می کنند در این زمینه دست بالا را داشته باشند. لذا تحقیقات در این زمینه را روز به روز افزایش می دهند. از سوی دیگر گروه های تروریستی و تندرو می توانند با توجه به بحران های منطقه در منطقه خاورمیانه به منابع بیوتروریستی دسترسی پیدا کنند و ایجاد نا امنی کنند.  در این میان طبیعتا کشورهایی که از تروریست ها حمایت می کنند، در صورتی که لازم بدانند، امکانات را در اختیار آنها قرار می دهند. به عنوان مثال تروریست ها قبلا در سوریه از سلاح های شیمیایی استفاده کرده اند، اما آمریکا در تبلیغات خود، آن را به دولت سوریه نسبت داد و فشار سنگینی را بر دولت سوریه وارد آورد. تروریست هایی که دست به هر جنایتی می زنند، طبیعتا در استفاده از این عوامل هم پرهیز نمی کنند. با این حال گاهی برخی از بیماری ها در نهایت عاملین آنها را هم قربانی خواهد کرد. چنانچه در مورد ایدز گفته می شود که آن ها در حال آزمایش این بیماری برای بیوتروریسم بودند، اما این ویروس از کنترل آن ها خارج شد و امروز در آمریکا و در بسیاری از کشورهای دیگر، ایدز به یک معضل بزرگ تبدیل شده است.

بیوتروریسم و پیامدها و اثرات آن برای منافع امنیتی، سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران

زمانی که صدام سلاح های شیمیایی و میکروبی استفاده می کرد و ما بیماران خود را برای درمان به آلمان می فرستادیم، آن ها از مطالعات و نتایج به کارگیری این نوع سلاح ها برای پیشرفته تر کردن و مخرب تر کردن این سلاح ها استفاده می کردند. یکی از اقدامات بر ضد ما نیز صادرات خون آلوده به ایدز است. این موضوع را نیز می توان به نوعی در همین راستا دید. بنابراین طبیعتا هر عاملی که به سلامت، جان و اقتصاد و محیط زیست ایران یا هر کشور دیگری ضربه بزند، عاملی مضر است و باید با آن مبارزه کرد و پیشگیری های لازم را به عمل آورد. در این بین باید توجه داشت که در صورتی که آفتی ایجاد کنند که گیاهان و محصولات را از بین ببرد، به اقتصاد منطقه ضربه خورده و ممکن است منجر به مهاجرت از آن منطقه بر اثر فقر شود و در منطقه ای مهاجرت صورت گرفته، ناامنی ایجاد و یا اشغال آن توسط دشمن آسان تر شود . گذشته از این بیوتروریسم میتواند با آلوده کردن گیاهان، آلوده کردن حیوانات و حتی انسان ها مطرح شود. در حال حاضر ترویج مواد مخدر و حمایت از باندهای مواد مخدر، یکی از رویکردهای آمریکا و هم پیمانان آن علیه ملت ماست. چنانچه برخی کشورهای عربی مانند امارات و عربستان هم در این قضیه دست دارند. در صورتی که هر یک از این ها بتوانند به هر طریقی به اقتصاد کشور ما لطمه بزنند، دست از این کار برنخواهند داشت.

در بعد دیگری مقامات ما و افراد موثر در کشور ما نیز جز افرادی هستند که می توانند در معرض این ترورها قرار گیرند، یعنی اگر در مورد نیروهای توانای یک کشور (که سرمایه های ملی یک کشور محسوب می شوند) این نیروها را از یک ملت بگیرند، می توانند لطمه زیادی را به آن کشور بزنند. چنانچه در گذشته به احتمال قوی رئیس پژوهشکده رویان در معرض ترور واقع شد یا گفته می شود که در بخش رسانه ای، فرهنگی، سینمایی آقای طالب زاده یا آقای سلحشور (که توانایی ایجاد آثار هنری ماندگاری را داشته و دارند) در معرض خطر قرار گرفته اند.  لذا در بسیاری از کشورها این جنبه از حفاظت از شخصیت ها را نیز در نظر می گیرند، گاهی نامه ای را برای فردی می فرستند که آن نامه آلوده است و وقتی به آن دست می زند، او آلوده می شود و بعد از مدتی سلامت خود و گاهی جان خود را از دست می دهد و عملا از فعالیت باز می ماند. در واقع گاهی در نامه ها از پودرها و عوامل بیوتکنولوژی استفاده می کنند و گاهی هم حتی مواد منفجره در آن کار می گذارند (چنین کاری را علیه سفیر ما در سوریه انجام داده بودند) لذا به هر حال باید بسیار مراقب بود.

راهکارهایی برای مقابله با بیوتروریسم

نخست افراد و شخصیت ها باید از خود مراقبت کنند، یعنی افراد سرشناس و موثر باید بدانند که باید مراقبت هایی را در این رابطه انجام دهند تا در معرض ترور بیولوژیکی قرار نگیرند. در صورتی که دشمن بتواند چنین کاری کند، قطعا دریغ نمی کند. ثانیا دستگاه پزشکی و امنیتی ما به این مراقبت ها باید تجهیز شوند. در این میان باید در مبادی ورودی محصولات کشاورزی باید مراقب بود، بعضی از محصولات باید قرنطینه شود و  یا برای مدتی ممنوع شود. در فرودگاه ها و بنادر باید مراقب بود. وزارت بهداشت باید داروهای وارداتی را بررسی و  هر آن چه از خارج وارد می شود، برای اطمینان از سلامت آن هزینه کرد. ما می دانیم خون های آلوده ای که از فرانسه وارد ایران شد وزیر خارجه فرانسه در آن زمان مسئول این امر بود و عواقب سنگینی برای گرفتار شدگان به این بیماری ایجاد کرد. چنانچه کسانی که برای به دست آوردن سلامتی خود به سراغ تزریق خون رفته بودند، دچار بیماری ایدز شدند و چه بسا به واسطه این بیماری بستگان نزدیک آن ها نیز به این بیماری مبتلا شدند. به عبارت دیگر ما باید بدانیم که در دنیایی هستیم که حیوانات انسان نما در کشورهای مختلف هستند و حاضرند برای رسیدن به منافع خود دست به هر جنایتی بزنند.

دکتر محمد حسن قدیری ابیانه – کارشناس مسائل بین الملل

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*