حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

یکشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۰ 4 ذو القعدة 1442 Sunday, 13 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1481 تعداد نوشته های امروز : 4 تعداد اعضا : 9 تعداد دیدگاهها : 19×
توئیتر؛ زمینه ساز براندازی نظام ها/ اعتراف هیلاری کلینتون به تربیت ۵ هزار نیرو در توئیتر و شبکه های اجتماعی ضد انقلاب اسلامی
۰۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۹:۲۶
شناسه : 3518
بازدید 236
2

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری ؛ در روزهای گذشته اظهارات وزیر جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر اینکه فیلترینگ شبکه های اجتماعی از جمله توئیتر به خاطر ملاحظات امنیتی بوده نه به خاطر مسائل اخلاقی و فرهنگی ، در رسانه ها منتشر شده است. محمد جواد آذری جهرمی توضیحی درباره اینکه کدام نهاد […]

ارسال توسط :
پ
پ

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری ؛ در روزهای گذشته اظهارات وزیر جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر اینکه فیلترینگ شبکه های اجتماعی از جمله توئیتر به خاطر ملاحظات امنیتی بوده نه به خاطر مسائل اخلاقی و فرهنگی ، در رسانه ها منتشر شده است.

محمد جواد آذری جهرمی توضیحی درباره اینکه کدام نهاد اقدام به انسداد توئیتر در ایران کرده است نداده، ولی قرار است مذاکراتی در این زمینه صورت بگیرد.

در همین زمینه عبدالصمد خرم آبادی دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه نیز عنوان می کند که عضویت در شبکه های اجتماعی فیلتر شده، مانند توئیتر تخلف محسوب می شود.

یکی از مصادیق مجرمانه ای که در موارد ۶۶ گانه کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه مشخص شده دور زدن فیلترینگ است، طبیعاً اگر سایتی خرید و فروش vpnانجام دهد از این مصادیق مستثنی نیست و دادستان کل کشور که رئیس این کارگروه است وظیفه دارند آن ها را شناسایی کند و اعمال مقررات صورت بگیرد.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به آمار استفاده از فیلترشکن در کشور بیان کرد: طی دو سال گذشته استفاده از فیلتر شکن به شدت کاهش یافته و در حال حاضر میزانی از فیلتر شکن استفاده می شود کمتر از ۳ درصد ترافیک کشور است.این اظهارات در حالی مطرح می شود که با وجود تلگرام و اینستاگرام دیگر نیازی به فیلترشکن وجود ندارد.

روح الله مومن نسب کارشناس فضای مجازی نیز در این زمینه عنوان می کند:فیلترینگ برخی از شبکه های اجتماعی توسط مقامات رسمی مسدود شده و اگر کسی به آن دسترسی پیدا کند جرم محسوب می شود و اینکه اگر به سامانه های مخابراتی و رمز کردن اطلاعات به نحوی که مقامات رسمی دسترسی به آن نداشته باشند ، اتفاق بیفتد بر اساس قانون مجازات اسلامی و قانون جرایم رایانه ای کشور جرم است.

وی ادامه داد:وزیر ارتباطات اگر چنین جرمی را مرتکب شده باشد از طریق نمایندگان مجلس باید پیگیری شود و در بند واو مصادیق مجرمانه جرایم رایانه ای آموزش دور زدن فیلترینگ جرم محسوب می شود و می توان آن را پیگیری کرد.

فیلترینگ هوشمند یک پروژه شکسته خورده

فیلترینگ هوشمند یک از دیگر موضوعاتی است که طی سالهای گذشته زیاد به آن پرداخته شده است ،بنابر نظر کارشناسان فیلترینگ هوشمند برنامه ای است که در صورت اجرا شدن به کاهش نارضایتی مردم از فیلترینگ کمک خواهد کرد و ضمن جلوگیری از سرقت اطلاعات ملی ، خلل وارد شده به فعالیت افراد را به حداقل می رساند.

این کارشناس فضای مجازی در ادامه اضافه می کند: وقتی که تمام محتوای مجرمانه فیلتر شده اینترنت در تلگرام و اینستاگرام وجود دارد دیگر نیازی به استفاده از فیلتر شکن برای دسترسی به محتوای مجرمانه پیدا نمی شود که بخواهند به سمت فیلتر شکن بروند.

مجلس از وزیر ارتباطات در خصوص هزینه فیلترینگ هوشمند پاسخ بخواهد

وی به فیلترینگ هوشمند اشاره کرد و گفت: این یک پروژه شکست خورده است و مبلغی که صرفه فاز اول این شد حرام است در صورتی که کاری انجام نشد و مجلس باید تحقیق و تفحص کند ببیند این هزینه کجا خرج شده است.

مومن نسب تصریح کرد: در رابطه با فیلترینگ باید کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه نظر بدهند و یک وزیر نمی تواند چنین اظهار نظری داشته باشد، هر چند وزارت ارتباطات یکی از اعضای شورای تعیین مصادیق مجرمانه است ، دادستان کل کشور رئیس این کارگروه است که می تواند اظهار نظر کند و اگر وزیر چنین کاری را انجام داد کارگروه می تواند ایشان را تحت تعقیب قرار دهد.

وی تأکید کرد: امیدواریم مسئولان قضایی کشور اجازه قانون شکنی ها را به ایشان ندهند که امنیت ملی را اینطور به سخره بگیرد و به نقض قوانین افتخار کند، این ماجرا اگر صریح و جدی با آن برخورد نشود می تواند انحراف جدی در کشور به وجود بیاورد به شکلی که مردم می گویند، مسئولان کشور خودشان ترویج بی قانونی می کنند، طبیعاً بقیه به تبع آن ها این قانون شکنی را انجام می دهند و از هیچ مجازاتی هم نگرانی ندارند.

کارشناس فضای مجازی در ادامه بیان داشت: اینطور قانون شکنی ها نه تنها خلاف ارزش محسوب نمی شود بلکه ممکن است با روشهایی که برخی از مسئولان دنبال می کنند یک ارزش محسوب شود و نه فقط در فضای مجازی بلکه تمام کشور را تهدید کند.

وی در پایان گفت: باید با چنین حرفهای ساختار شکنانه و غیر قانونی برخورد جدی شود تا اینکه هر کسی به خودش اجازه ندهد به این شکل صحبت کند و برای اصل نظام ،امنیت و آرامش مردم تهدید به وجود بیاورد، چون اگر این روال حاکم شود بی قانونی آرامش کشور را سلب می کند و دیگر قابل جبران نیست.

چنانچه نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در جلسه نوبت عصر روز سه شنبه گذشته در مخالفت با وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته بود که آقای جهرمی فیلترینگ هوشمند شما بی اساس شده است چون اعتمادی به آن نداشته اید شما مشکل تلگرام را حل کردید ولی مشکلات مردم را حل نکردید.

بنا بر گفته وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات نرم افزار هوشمند قرار بود صدر درصد بومی باشد، اما طبق نظر کارشناسان حوزه فضای مجازی حمایت نکردن از تولیدات ملی و بومی وزارت ارتباطات مانع مهمی بر سر راه اجرای این طرح بود.

سید علیرضا آل داوود نیز در این زمینه در گفت و گو با خبرگزاری علم و فناوری اظهار کرد: می توان گفت که شبکه اجتماعی فیس بوک و میکرو بلاگ توئیتر در فتنه ۸۸دو ابزار اصلی در کشور ما در حال فعالیت بودند.

وی افزود: تجربه ای که غرب از جنبش سبز و سازماندهی آن در دفتر فیس بوک و میکرو بلاگ توئیتر داشت بعدها در کشور های دیگر مورد استفاده قرار گرفت، به عنوان مثال در تونس با استفاده از ابزار فیس بوک و بلاگ اسپات یک دیکتاتور سرنگون شد.

۸ ماه جنگ سایبری

کارشناس فضای مجازی با بیان این که در مصر مردم با بهره گیری از فیس بوک توانستند مبارک را سرنگون کنند و ماجرایی که به بیداری اسلامی مشهور شد عنوان کرد: در کشور ما در فتنه ۸۸ برای نخستین بار فتنه گرها از بستر فضای مجازی برای ضربه زدن به انقلاب اسلامی استفاده کردند و در آن ۸ ماهی که کشور درگیر فتنه بود بعدها به ۸ ماه جنگ سایبری مشهور شد.

وی ادامه داد: یعنی دشمن گروه های عملیاتی خود را در فیسبوک و توئیتر جمع کرد و حتی اینقدر توئیتر برای آن ها مهم بود که وقتی می خواستند برای تغییرات آن را تعطیل کنند دولت آمریکا به خصوص خانم کلینتون مانع شدند و مبلغ ۵۰ میلیون دلار به توئیتر کمک بلاعوض کردند.

آل داوود ابراز داشت: در آن روزها اوج اختشاشات داخل کشور بود و توئیتر نقش بسیار گسترده ای در خبرسازی،بحران سازی و انتقال اخبار کذب از داخل به خارج از کشور و فراهم ساختن شرایط دشوار برای ایران توسط غرب را تسهیل می کرد.

توئیتر یک پلت فرم و زمینه ساز براندازی نظام ها

وی اظهار داشت: این چیزی که امروز در خصوص باز شدن توئیتر مطرح می شود باید جدی گرفته شود فیس بوک ئ توئیتر می توانند پلت فرم یا یک زمینه ساز براندازی داخل کشور ما به خصوص توئیتر، باشد.

این کارشناس فضای مجازی در ادامه یادآر شد: متاسفانه مسئولان ما خلاف قوانین موجود کشور از فیلتر توئیتر عبور می کنند و بسیاری از آنان در این شبکه مجازی هستند و این یک نوع تصمیم سازی است که برای مسئولان ما صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: بهانه آن ها ارتباط با جهان و رساندن پیام انقلاب اسلامی به دنیا است اما با مدیریتی که در توئیتر اعمال می شود ، کمتر از یک تا دو درصد به نفع انقلاب است و بالای ۹۷ درصد به ضرر ماست.

آل داوود با اشاره به اینکه توئیتر در جریان تونس،توانست دیکتاتور آن کشور را سرنگون کند خاطر نشان کرد: عربستان توانست سهام توئیتر را خریداری کند و درصدی از سهام مال عربستان است به خاطر همین هم هیچ صدای اعتراضی در عربستان شنیده نمی شود و اگر هم فعالیتی صورت بگیرد در نطفه خفه می شود چرا که در این کشور یک دیکتاتوری محض حاکم است.

وی بیان داشت: در مصر یک موفقیت اولیه ای داشتند و مبارک را سرنگون کردند اما بعدها به کمک سازمان سیا ،السیسی توانست رهبران جنبش اعتراضی که در مصر شکل گرفته بودند در فیس بوک را شناسایی کند و تمام آن ها را دستگیر و این امر هم باعث شد که ما شاهد سقوط مرسی باشیم.

مدیریت توئیتر توسط سازمان اطلاعات عربستان و گرای آمریکا؛دلایل شکست خوردن انقلاب بحرین

این کارشناس فضای مجازی با بیان این که در بحرین نیز چنین اتفاقی رخ داد افزود: تمام فعالان فیس بوک و توئیتر که مشغول فعالیت مدنی با نظام دیکتاتوری این کشور بودند، با گرای سازمان سیای آمریکا و سازمان اطلاعات عربستان که توئیتر را مدیریت می کند شناسایی شدند و انقلاب بحرین با شکست مواجه شد.

وی با تأکید بر این که باید روی این شبکه ها حساسیت داشته باشیم گفت:اینکه الان وزیر ارتباطات عنوان می کند من به دنبال این هستم که تعاملات را افزایش دهم و راجع به آن صحبت می کنیم این بسیار خطرناک است، مسئولان نباید مسائل کلان نظام را قربانی مسائل سیاسی و جناحی خودشان کنند.

آل داوود ابراز کرد: در چند سال گذشته آقای جهرمی و دوستانشان بحثی را تحت عنوان فیلترینگ هوشمند مطرح کردند،ما از همان اول گفتیم که چگونه بر فضای مجازی رمز شده می خواهید فیلترینگ هوشمند اعمال کنید، این موضوعی بود که بعد از آن به هر دلیل پیام رسان تلگرام جای خودش را در کشور باز کرد و آقای واعظی وزیر وقت اعلام کرد فیلترینگ رمز فقط بر روی سیستم بدون رمز مانند سامانه ها و پیام رسانه های بدون رمز پاسخگو است.

فیلترینگ پاسخگوی شرایط جامعه امروز ما نیست

وی تصریح کرد: باید گفت که فیلترینگ به این شکل برای شرایط امروز جامعه ما پاسخگو نیست، چرا که تمام سرویس های اینترنتی بر روی سامانه های با کد رمز اطلاعات فعالیت هایشان را مرتبط می کنند و به هیچ عنوان تا زمانی که صاحب خود پیام رسان و سرویس های اینترنتی کلید رمز را در اختیار ما قرار ندهد ما نمی توانیم اعمال مدیریت روی محتوا داشته باشیم.

این کارشناس فضای مجازی تنها راه حل برای جلوگیری از داستان های به وجود آمده در کشور را راه اندازی شبکه ملی اطلاعات دانست و ابراز داشت: اگر این اتفاق بیفتد ما دیگر به صورت حرفه ای می توانیم از بهمن اطلاعات منفی که در فکر مردم ایجاد شده جلوگیری کنیم.

اعترافات خانم کلینتون در کتاب خاطراتش در خصوص توئیتر

وی در ادامه گفت: بعد ها در سال ۲۰۱۳ که کتاب خاطرات خانم کلینتون به اسم انتخاب های سخت منتشر شد، خانم کلینتون به صراحت به این تعطیل نشدن توئیتر اشاره می کند و می گوید ما ۵ هزار نفر را بعد از فتنه ۸۸ توسط فضای سایبر برای استفاده از این فضا تربیت کردیم که در انقلاب اسلامی اسلامی در توئیتر، فیس بوک و پیام رسان های اجتماعی ضد انقلاب اسلامی در حال فعالیت هستند.

آل داوود در پایان اشاره به فعالیت ضد انقلابی توئیتر بیان داشت: رهبر معظم انقلاب به تعطی نشدن توئیتر بعد از فتنه ۸۸ سه بار اشاره کردند، یک بار در سال ۸۹،در سال ۹۱ در دیدار با مردم تبریز و یک بار هم در سال۹۲در جمع فرماندهان سپاه و بسیج ، که عده ای می خواستند فیس بوک و توئیتر را تعطیل کنند اما مقامات آمریکایی اجازه ندادند.

در پایان باید گفت که از بین بردن شرکت های داخلی با منطق ناگفته تسهیل جهانی سازی و تک قطبی کردن و ایجاد انحصار ناعادلانه فضای مجازی در این عرصه می تواند به امنیت و آرامش مردم خدشه وارد سازد و میدان ندادن به شرکت ها و متخصصان داخلی راه را برای ورود بیگانگان باز می کند همانگونه که در سال ۸۸ نیز شبکه های اجتماعی باعث آشوب و فتنه شدند و با هوشیاری و بصیرت مردم در نطفه خفه شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*