سر خط خبرها

  Search

  چرایی عملیات روانی جدید امریکا علیه ایران؟!!

  یادداشت// دکتر احمد جوانی :
  شکست های پی در پی دولت ترامپ در داخل و خارج نیازمند فضاسازی رسانه ای علیه انقلاب اسلامی ایران است تا ناکامی های ابرقدرتی امریکا تحت شعاع قرار گیرد.
  تعطیلی دولت امریکا در بعد داخلی و ضعف و شکست سیاست خارجی ناشی از عقب‌نشینی از سوریه که مجبور شد آخرین سنگر سوریه را (بدون کمترین فایده با بیشترین هزینه) در ۷ سال گذشته ترک کند.و مهمتر ناکامی متحدان امریکا در بحران یمن ،بر تیرگی کاخ سفید افزود و بر همین اساس در یک هفته گذشته مقامات امریکایی به یک مانور رسانه ای دست زدند.

  تحرکات روزهای اخیر آمریکا ضد جمهوری اسلامی ایران متعاقب سفر وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی این کشور به منطقه، نشان از طراحی عملیات روانی در ابعاد مختلف و مانور نمایش قدرت ایالات‌متحده جهت حصول به اهداف مختلف داخلی و بین‌المللی است؛تا با تصویرسازی رسانه ای چنین وانمود کند که همه حرکت ها براساس برنامه است و تحریم های فلج کننده دارد به نتیجه می رسد.
  لذا سفر های دوره ای اشکار و پنهان به منطقه با تطمیع و تهدید چند کشور بی خاصیت با این تحلیل قابل بررسی است.
  وزیر خارجه آمریکا که قرار است به ۸ کشور منطقه غرب آسیا سفر کند، به دنبال انجام یک سخنرانی در دانشگاه امریکایی قاهره در موضعی مضحک از ایران خواهد خواست که در موضوع حقوق بشر از عربستان بیاموزد.سخنی که جز تمسخر پاسخی ندارد و تنها کارکردش خوراک رسانه ای است.

  بنابراین سخنرانی ضدایرانی پامپئو در قاهره؛
  اعلام خبر برگزاری همایش بین‌المللی ضد ایران در لهستان؛
  انتشار هدفمند خبر دستور ترامپ و بولتون به وزارت دفاع جهت بررسی طرح‌های حمله به ایران؛
  ادعاهای نتانیاهو مبنی بر اقدام رژیم صهیونیستی ضدمواضع محور مقاومت و القای ضعف و یا شکست‌های تاکتیکی ایران در سوریه؛
  اعلام عدم تمدید استثناهای واردات نفت ایران و درواقع افزایش فشارهای تحریمی ضد تهران؛
  همه تحرکات تبلیغی در یک راستا و با اهدافی مشخص و ذیل یک دستور کار معین صورت گرفته است؛تا از سویی قوت قلبی برای متحدان و دوستدارانش ،واز سوی دیگر به امید تحریم های فلج کننده ایران عملیات روانی علیه ایران را تشدید کنند.
  تئوری جنگ بزرگ یا صلح بزرگ سالهاست براای برخی در داخل ایران خوراک تبلیغی است که البته در دوقطبی سازی جامعه ایران در بزنگاه انتخابات بی تاثیر نبوده است. در خصوص جمهوری اسلامی آمریکا همواره به دنبال معتبر سازی تهدیداتش در ابعاد مختلف و ازجمله حوزه نظامی است. آمریکا از یکسو قصد دارد باهدف تحت تأثیر قرار دادن افکار عمومی داخل ایران و ارعاب مردم به امکان حمله نظامی و افزاش فشار تحریمی، آنها را ضد حاکمیت بسیج نماید و در سطح بالاتر قصد دارد ذهنیت مسئولان و نظام محاسباتی آن‌ها را تغییر داده، گزینه‌های آن‌ها را محدود ساخته و آن‌ها را وارد زمین‌بازی خود نماید و درنهایت آن‌ها را در راستای پذیرش پیشنهاد مذاکره جهت‌دهی نماید؛به عبارتی به تجدید برجام مطلوب امریکا و برجام های دیگر و…. تن دهند.
  به عبارت بهتر از طریق ائتلاف‌سازی بین‌المللی ضدایرانی و افزایش فشارهای اقتصادی و سیاسی، آن‌ها را وادار به ورود به فاز امتیازدهی نماید. به عبارت بهتر دولت ترامپ همان روش «ایجاد تنش با هدف حل مسئله» را بار دیگر به آزمون گذارده است؛ لذا تشدید جنگ روانی در ابعاد مختلف و با توجه به تحولات داخل ایران در دستور کار واشنگتن قرارگرفته است.
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *