سر خط خبرها

  Search

  اینستکس با طعم تله برجامی برای فشار بیشتر

  یادداشت دکتر احمد جوانی //
  بدترین حالت یک ملت زمانی است که کشوری زمام اختیار خزانه خود را به دست بیگانه بسپارد و هر روز چشم به دست دشمنش بدوزد و منتظر تا شاید با تحقق پیش شرط هایش قطره چکانی با منت پول ملت را در برابر تنها غذا و دارو تامین کنند ذلت و خفتی بالاتر برای چنین ملتی نیست. وقتی امریکا اتاق جنگ اقتصادی خود علیه ملت ایران را در وزارت خزانه داری تشکیل داد و بریان هوک مسئول گروه اقدام علیه ایران شد بنابراین پروسه جدیدی برای تکرار برجامی بهتر برای غرب تدارک دیده شد.چون هیات مذاکره کننده امریکا ضعف دستگاه دیپلماسی ایران به خوبی حس نموده و روش امتیازگیری را خوب آموختند. (جالب است که خانم وندی شرمن در مصاحبه ای می گوید من در یک جلسه با گریه کردن و تحریک احساسات طرف مقابل توانستم آقای عراقچی را راضی کنم که موردی از مطالبات امریکا را قبول نماید.) امریکا در این مسیر درحقیقت جنگ هیبریدی را آغاز نمود تا به اهداف خود برسند.
  گام نخست آن خروج ترامپ از برجام بود. تردیدی نیست که امریکا در یک هماهنگی ،سناریوی جدیدی برای عهدشکنی در برجام طراحی کردند تا از یک سو ایران تمام تعهدات برجامی را یک طرفه اجرا کند و از سویی امریکا و ارو پا با طرح اینستکس و تعین پیش شرط هایی نامعقول دخالت در امور داخلی ایران را هموار کنند. آنها پس از امضای برجام سه سال دولت ایران را معطل و فریب دادند و سپس با خروج امریکا باز نه ماه از ایران زمان خریدند تا بتوانند در هماهنگی با امریکا تله ای برای به دام انداختن ایران طراحی کنند تا بهتر بتوانند مذاکره برجام های ۲ و۳ و… را شروع نمایند.البته پیش نیاز این مذاکرات باید همان تابستان داغی باشد که ترامپ با تشدید تحریم ها وعده داده بود و مردم ولایت مدار ایران بویژه طبقات پایین جامعه با تحمل فشارهای اقتصادی آن را خنثی کردند.وظیفه مسئولان اتخاذ مواضع محکم در برابر زیاده خواهی های امریکا و اروپاست.لازمه این رویکرد وحدت و انسجام همگانی و پرهیز از دوقطبی سازی کاذب است.چون راهبرد استکبار در این برهه زمانی تلاش برای دوقطبی کاذب«رفاه یا مقاومت» و «جنگ یا صلح» است.
  راهپیمایی باشکوه روز ۲۲ بهمن می تواند میثاق ملت و نظام برای ایستادگی و مقاومت در برابر استکبار تضمین کند و تدام سازندگی و عبور از تحریم های ظالمانه و کاهش مشکلات اقتصادی با مدیریت جهادی و خودباوری و خوداتکایی را با تحقق ظرفیت های داخلی قطعا ممکن خواهد بود. ملت ایران با بصیرت و صبر و قناعت و امیدوار به آینده ای درخشان، توطئه ها و فتنه های شوم دشمن را خنثی خواهد کرد. چنانچه امام خامنه ای فرمودند: انشاء ا… شکست امریکا بی سابقه خواهد بود.
  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *