حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰ 7 ذو القعدة 1442 Wednesday, 16 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1489 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9 تعداد دیدگاهها : 19×
« تبیین و تحلیل بیانیّه گام دوّم با نگاه به عملیات روانی دشمن »
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۴
شناسه : 5103
بازدید 159
2

تبین بیانبه گام دوم انقلاب از جهات مختلف قابل تامل است. سردار حسین بیات کارشناس عملیات روانی از منظر عملیات روانی دشمن به تبین بیانیه پرداخته و به ۵ راهبرد عملیات روانی و راه کارهای پیشنهادی اشاره دارد. • مقدّمه: با نگاه اوّلیه به بیانیّه، ظاهراً مباحث مربوط به عملیات روانی تهاجمی دشمن و راهکارهای […]

ارسال توسط :
پ
پ

تبین بیانبه گام دوم انقلاب از جهات مختلف قابل تامل است. سردار حسین بیات کارشناس عملیات روانی از منظر عملیات روانی دشمن به تبین بیانیه پرداخته و به ۵ راهبرد عملیات روانی و راه کارهای پیشنهادی اشاره دارد.

• مقدّمه:
با نگاه اوّلیه به بیانیّه، ظاهراً مباحث مربوط به عملیات روانی تهاجمی دشمن و راهکارهای مقابله، چندان پررنگ به نظر نمی¬رسد؛ اما با کمی دقت و تأمل و با نگاه به قالب کلی عملیات روانی، موارد متعددی از راهبردها و تاکتیک¬ها و تکنیک¬های متداول در حوزه جنگ روانی به چشم می¬آید. البته رهبر معظّم انقلاب در مقابل، بر راهبردها و راه¬کارهای مقابله¬ای تأکید فرموده¬اند.
در فصل اوّل بیانیّه ( نگاه به گام اوّل انقلاب) مهم¬ترین راهبرد دشمن، تحریف حقایق گذشته است و در فصل دوّم بیانیّه ( نگاه به گام دوّم انقلاب ) مهم¬ترین راهبرد دشمن، ایجاد یأس و ناامیدی در مردم و مسئولین نسبت به آینده است.
در بررسی و تحلیل متن بیانیّه به توضیح این دو راهبرد تهاجمی و راهکارهای مقابله با آن خواهیم پرداخت.
و اما اوّلین نکته، اصل صدور بیانیّه گام دوّم در این مقطع زمانی است.
در حالیکه کشور و نظام و مردم، تحت شدیدترین فشارها قرار داشتند، تهاجم سنگین اقتصادی نظام سلطه و همراهی سرپنجه¬های داخلی، در کنار سوء مدیریت¬ها، عرصه را تنگ کرده و عموم مردم را تحت فشار اقتصادی و روانی قرار داده بود و از طرفی دشمن فریاد فروپاشی نظام و شعار نابودی انقلاب قبل از چهل سالگی آن را سر داده بود؛ بیانیّه رهبر معظّم انقلاب، جواب دندان شکن و محکمی به این هجمه¬ها بود و نشان داد که نظام نه تنها منفعل فشارها نشده بلکه از گذشته خود دفاع جانانه کرده و افق آینده را نیز روشن¬تر از گذشته ترسیم می¬کند. این اقدام الهی، دل¬های لرزان را محکم و اراده¬های سست شده و تحت تأثیر القائات روانی دشمن قرار گرفته را متحول کرد.

• فصل اوّل:
در فصل اوّل بیانیّه، رهبر معظّم انقلاب به راهبردها و راه¬کارهای دشمن برای زیر سؤال بردن انقلاب اسلامی ایران می¬پردازند:

 اوّلین راهبرد: اوّلین راهبرد دشمن، القای دل¬زدگی و نا امیدی مردم از ارزش¬های دینی است. او تلاش می¬کند اینطور القا کند که مردم از ارزش¬های دینی خسته، دل¬زده و روگردان شده¬اند؛ به تعبیر دیگر از کارآمدی ارزش¬های دینی ناامید شده¬اند. القا می¬کند که اینگونه ارزش¬های دینی یا به کلی قابل تحقق نیستند و یا اینکه این نظام قادر به تحقق آن¬ها نیست و یا این¬که کارآمدی خود را از دست داده¬اند و بر عکس، ارزش¬های مورد نظر نظام لیبرال دموکراسی غربی، هم کار آمدند و هم قابل تحقق.
موج سنگینی از تبلیغات روانی و رسانه¬ای دشمن تلاش می¬کندالقا کند که نسل جوان این کشور کاملاً از شعارهای ارزشی و اخلاق دینی روی¬گردان شده¬است.
رهبر معظّم انقلاب به دو موضوع مهم در مقابل این القاء روانی دشمن می¬پردازند.
اوّلاً می¬فرمایند:
« برای همه چیز می¬توان عمر مفید و تاریخ مصرف فرض کرد؛ اما شعارهای جهانی این انقلاب دینی مستثنی است زیرا فطرت بشر با آن¬ها سرشته است. ارزش¬هایی نظیر: آزادی، اخلاق، عدالت، معنویت، عزت و … مربوط به یک نسل یا دوره¬ای از تاریخ نیست. هرگز نمی¬توان مردمی را تصور کرد که از این چشم¬اندازهای مبارک دل¬زده شوند.»
ایستادگی نسل¬های اوّل تا امروز این کشور و تلاش مجاهدانه جوانان برای تحقق بخشیدن به این¬گونه ارزش¬های دینی، گویای چنین واقعیتی است.
ثانیاً می¬فرمایند:
« هر گاه دل¬زدگی پیش آمده، از روی گردانی مسئولان به این ارزش¬های دینی بوده¬است و نه از پایبندی به آن¬ها.» حقیقت این است که هر جا مسئولین، مقیّد به شعار بوده¬اند و برای تحقق ارزش¬ها تلاش کرده¬اند؛ هم کارآمدی این شعارهای ارزشی اثبات شده است و هم علاقه¬مندی و جذب آحاد مردم را به دنبال داشته است. مردم از بی¬توجهی و بی¬قیدی مسئولین دل¬گیرند نه از ارزش عدالت و اخلاق و آزادی و … .
از طرفی رهبر معظّم انقلاب در بیانی دیگر می¬فرمایند:« انقلاب اسلامی نسبت به اصول و ارزش¬های خود، متعصب و پایبند است. ملت ایران توانسته است شعارهای اصلی انقلاب را بر همان استحکام اوّل تا امروز حفظ کند. ارزش¬های اصلی: استقلال، آزادی، عدالت، مردم¬سالاری و … با همان طراوت اوّل حفظ شده است.
در ادامه به چند راهکار مناسب مقابله¬ای اشاره می¬شود:
۱- ضروری است در پاسخ به این القای دشمن، به طور مستمر به مصادیق و نمونه¬های عینی در جامعه که نشانگر تقید و علاقه-مندی مردم، خصوصاً جوانان به ارزش¬های دینی و انقلابی است تأکید و تبلیغ شود. استفاده هنرمندانه از رسانه و مخصوصاَ رسانه ملی و فضای مجازی امری لازم است.
۲- ضروری است، نهضت مطالبه¬گری در این حوزه احیا شده و تقیّد مسئولین نسبت به ارزشها به طور دائم مراقبت و خواسته شود؛ و در برابر بی توجهی و عمل خلاف آن¬ها موضع¬گیری و حساسیت نشان داده شود.
۳- حقیقت این¬گونه مفاهیم بیشتر و کامل¬تر تبیین و تشریح شود. دشمن تلاش می¬کند تعاریف انحرافی از این مفاهیم القا کند. تعریف حقیقی عدالت، عزت، آزادی و … را به گونه¬ای خلاف تفسیر کند و آدرس غلط بدهد.

 دوّمین راهبرد:
دشمن تلاش می¬کند القا کند که: نظم سیاسی و اجتماعی و به طور کلی نظام و ساختار با انقلابی¬گری در تضاد است؛ و لذا اصرار بر شعار و رفتار انقلابی انحراف و خطاست.
در پاسخ به این القاء دشمن، رهبر معظّم انقلاب می فرمایند:« انقلاب اسلامی پس از نظام¬سازی به رکود و خموشی دچار نشده و نمی¬شود و میان جوشش انقلابی و نظم سیاسی و اجتماعی تضاد و ناسازگاری نمی¬بیند، بلکه از نظریه نظام انقلابی تا ابد دفاع می¬کند.»
ایشان در دیدار جمعی از دانشجویان در تاریخ ۷/۳/۹۷ نیز می¬فرمایند:
« انقلابی¬گری یک مشی صحیح، عاقلانه، پر انگیزه، پر امید و شجاعانه به سمت اهداف والاست و این فقط در بستر و مسیر نظام اسلامی یعنی نظام موجود امکان پذیر است. خارج از این امکان پذیر نیست.»
لذا دوگونه نگاه به این امر، انحرافی است. یکی اینکه لزوماً برای رسیدن به اهداف والا و آرمان¬ها باید ساختارشکنی کرد و بطور کلی انقلابی¬گری یعنی ساختار شکنی.
دیگر اینکه: انقلاب برای ایجاد ساختار و نظام بود، حال که ایجاد شده، دیگر نیازی به آن نیست. تفکر، روحیه و رفتار انقلابی را باید کنار گذاشت.
بلکه صحیح این است که: نظام، ساختار را نشان می¬دهد و انقلابی¬گری، آرمان را. حذف انقلابی¬گری از نظام جمهوری اسلامی به معنی از بین بردن آرمان و هویت اوست.
بنابراین رهبر معظّم انقلاب در ۲۲ بهمن سال ۹۷می¬فرمایند:
« در نظام انقلابی می¬توان در عین پایبند بودن به ساختار، انقلابی ماند و برای بهبود ساختار تلاش شبانه¬روزی کرد. در نظام انقلابی اصل بر ساختن است نه تاختن.»
 سوّمین راهبرد:
تبلیغات روانی دشمن تلاش می¬کند با بهره¬گیری از تاکتیک فریب و سیاه¬ نمایی القا کند که نظام دینی قدیمی است و پاسخ¬گوی نیازهای فعلی جامعه نیست. این طور القا می¬کند که چون دین قدیمی است، نظامی که برمبنای باور و اعتقادات و در چهارچوب قوانین دینی شکل یافته است نیز محکوم به تحجّر است، به نیازها و مقتضیات امروزه توجهی ندارد و لذا محکوم به شکست است.
در پاسخ به این القای روانی دشمن، رهبر معظّم انقلاب می¬فرمایند:
« جمهوری اسلامی، متحجّر و در برابر پدیده¬ها و موقعیت¬های نو به نو، فاقد احساس و ادراک نیست، اما به اصول خود به شدت پایبند است.»
در توضیح، این پاسخ قابل ذکر است: دین اسلام بر مبنای فطرت بشری بوده و نگاه کامل و جامع به حقیقت وجودی انسان و نیازهای مادی و معنوی همیشگی او دارد. دین نه فقط به پیشرفت¬های علمی و رشد عقلی و فکری بشر کاملاً توجه داشته؛ بلکه شرط سعادت را در پیشرفت و تکامل هر روزه می¬داند. البته بر اصول ارزشی، اعتقادی و اخلاقی خود اصرار دارد؛ چراکه این اصول فطری، ابدی و همیشگی است.
 چهارمین راهبرد
القای چهره¬ای خشن و متجاوز و ظالم از نظام جمهوری اسلامی ایران
نظام سلطه تلاش می¬کند با سیاه¬ نمایی و اتهام¬زنی و دروغ، شیعه¬هراسی و ایران¬هراسی ایجاد کند. سیاست نظام را متجاوز¬گرانه و توسعه طلبانه القا کند، تا در بین کشورهای همسایه و دیگر دولت¬های جهان، نفرت و ترس ایجاد کند و مانع یک دیپلماسی فعال بین ایران و دیگر کشورها شود.
ایجاد انزوای سیاسی و اقتصادی از اهداف مهم و همیشگی نظام سلطه است.
در پاسخ به این راهبرد تهاجمی دشمن، رهبر معظّم انقلاب می¬فرمایند:
« انقلاب اسلامی ایران، قدرتمند اما مهربان و با گذشت و حتی مظلوم بوده است در هیچ معرکه¬ای حتی با آمریکا و صدام گلوله¬ی اوّل را شلیک نکرده و در همه موارد پس از حمله دشمن از خود دفاع کرده و البته ضربت متقابل را محکم فرود آورده است. این انقلاب از آغاز تا امروز نه بی¬رحم و خون¬ریز بوده و نه منفعل و مردّد، با صراحت و شجاعت در برابر زورگویان و گردن¬کشان ایستاده و از مظلومان و مستضعفان دفاع کرده است.»
نظام اسلامی ایران از اوّل یاور مظلومان و دشمن سرسخت ظالمان بوده است. تاریخ چهل ساله انقلاب، برگ زرّینی از این واقعیت غیر قابل کتمان است. هرجای دنیا ندای تظلّم خواهی بلند شده، ایران همراه و یاور او بوده و هرجا ظالمی تجاوزگری کرده، نظام اسلامی در کنار مظلوم از حق او دفاع کرده است و البته همین سیاست الهی نظام، عامل جذب و علاقه محرومان و مظلومان عالم شده است.
 پنجمین راهبرد: مهم¬ترین راهبرد دشمن، تحریف حقایق گذشته انقلاب و حتی حقایق زمان حال است.
دشمنان انقلاب اسلامی، مخصوصاً معاندین داخلی به منظور تأمین هدف مهم زیر سؤال بردن انقلاب و ایجاد شبهه در ذهن و فکر نسل¬های جدید، تحریف حقایق قبل، حین و بعد از انقلاب تا امروز را در دستور عملیات نرم خود قرار داده¬اند.
به طور مثال، جمعی از سران و تئوری پردازان ضد انقلاب داخلی، سناریوی جنگ روایت¬ها را در دستور کار قرار داده¬اند. تولید مستندهای تلویزیونی از وقایع قبل و حین انقلاب با هدف زیر سؤال بردن ماهیت انقلاب و ثمرات آن، انجام مصاحبه با افراد سرشناس و مدعی، تهیه و تدوین سوژه¬های متعدد از تاریخ و وقایع دفاع مقدس، ارائه تحلیل-های انحرافی و خلاف واقع و انتشار آن در رسانه¬ها و مخصوصاً فضای مجازی، از جمله¬ی این تلاش¬ها است.
مثلاً مدعی شده¬اند که رژیم شاه در ۱۷ شهریور تعداد محدودی را کشته است و انقلابیون این کشتار را بزرگ¬نمایی کرده¬اند؛ و یا انقلاب اسلامی را حاصل ائتلاف اسلام¬گرایان با مارکسیست¬ها ادعا کرده¬اند؛ ویا ترور آیت¬الله شهید مطهری، شهید مفتح، شهید باهنر و شهید دکتر بهشتی را به تدابیر رهبری نظام و با اهداف مغرضانه و منافقانه نسبت داده¬اند؛ و یا مثلاً واقعه طبس و شکست آمریکا را محصول تعامل ایران و آمریکا و نوعی سناریوسازی با اهداف خاص تعبیر کرده¬اند و مثال¬های فراوان دیگر که همه نشان از عزم جدی دشمنان برای تحریف انقلاب اسلامی دارد.
لذا رهبر معظّم انقلاب در مقابل، در بیانیّه به چند نکته مهم اشاره فرموده¬اند:
۱- درباره اهمیت شناخت حقیقت انقلاب می¬فرمایند:
« برای برداشتن قدم¬های استوار در آینده، باید گذشته را درست شناخت و از تجربه¬ها درس گرفت. اگر از این راهبرد غفلت شود، دروغ¬ها به جای حقیقت خواهند نشست و آینده مورد تهدید¬های ناشناخته قرار خواهدگرفت. دشمنان انقلاب با انگیزه¬ای قوی، تحریف و دروغ پردازی درباره گذشته و حتی زمان حال را دنبال می¬کنند.»
۲- « انقلاب اسلامی و نظام برخاسته از آن از نقطه صفر آغاز شد. هیچ تجربه پیشینی و راه طی شده¬ای در برابر ما وجود نداشت و ترکیب جمهوریت و اسلامیت و ابزارهای تشکیل و پیشرفت آن، جز با هدایت الهی و قلب نورانی و اندیشه بزرگ امام خمینی به دست نیامده و این نخستین درخشش انقلاب بود.» در واقع انقلاب اسلامی یک پدیده بی¬بدیل در تاریخ و یک معجزه الهی بود. علیرغم همه دشمنی¬ها و سنگ اندازی¬ها از داخل و خارج متولد شد. مقایسه انقلاب اسلامی و دیگر انقلاب ها نشان از اهمیت و ویژگی منحصر به فرد این انقلاب دارد.
۳- « انقلاب ملت ایران، جهان دوقطبی را به جهان سه قطبی تبدیل کرد و با سقوط و حذف شوروی تقابل دوگانه جدید ” اسلام و استکبار” به وجود آمد. بدین گونه مسیر جهان تغییر یافت و … دشمنی¬ها به همه شدت آغاز شد.»
در واقع زلزله انقلاب اسلامی، جهان را تکان داد و یکبار دیگر بعد از قرن¬ها، تقابل اسلام و کفر زنده شد و پرچم اسلام ناب محمدی به دست نائب امام زمان در برابر همه کفر و ظلم جهانی برافراشته شد و منافع نظام سلطه را به چالش کشید و امید را در دل همه مستضعفان عالم زنده کرد؛ و چه گناه عظیمی است این عنایت الهی را قدر ندانستن و از همه بدتر تلاش برای تحریف حقایق نورانی آن کردن. لذا ضروری است واقعیت¬های قبل از انقلاب، حین انقلاب و پس از پیروزی انقلاب برای نسل¬های جدید روشنگری شده و همه دلسوزان در برابر حرکت منافقانه و دشمنانه تحریف¬کنندگان مزدور بایستند و با همه توان و با کمک همه ابزارهای فرهنگی و رسانه¬ای در مقابل اهداف شوم دشمنان قیام کنند.
در اینجا به چند نمونه از اعترافات سران آمریکایی و صهیونیستی در همین زمینه اشاره می¬کنیم:
هنری کسینجر، مشاور رئیس جمهور وقت آمریکا می¬گوید: « آیت ا… خمینی، غرب را با بحران جدی مواجه کرد. دشمنی او با غرب برگرفته از تعالیم الهی او بود. او در دشمنی خود نیز خلوص نیت داشت.»
و یا نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی می¬گوید:« انقلاب اسلامی به مثابه زلزله¬ای است که نه تنها خاورمیانه، بلکه جهان را خواهد سوزاند.
 ششمین راهبرد: القای اینکه انقلاب اسلامی، هیچ دستاوردی نداشته¬است. ( القای ناکارآمدی نظام انقلابی)
یکی دیگر از راهبردهای مهم دشمنان انقلاب، تبلیغ و القای این مسأله است که انقلاب هیچ دستاوردی نداشته و این حاکی از ناکارآمدی نظام دینی و انقلابی است.
در برابر این راهبرد روانی دشمن که با بهره¬گیری از انواع تاکتیک¬ها و تکنیک¬های عملیات روانی طراحی و اجرا می¬شود؛ رهبر معظّم انقلاب در بیانیّه به چند دستاورد مهم اشاره می¬فرمایند:

۱٫ نجات کشور از انحطاط و تحقیر
انقلاب به یک انحطاط تاریخی طولانی پایان داد و کشور که در دوران پهلوی و قاجار به شدت تحقیر شده و به شدت عقب مانده بود، در مسیر پیشرفت سریع قرار گرفت. عنصر اراده ملی را که جان¬مایه¬ی پیشرفت همه جانبه و حقیقی است در کانون مدیریت کشور وارد کرد و روحیه و باور « ما می¬توانیم» را به همگان منتقل کرد.
۲٫ ایجاد ثبات و امنیت
ثبات و امنیت کشور و تمامیت ارضی و حفاظت از مرزها را که آماج تهدید جدی دشمنان قرار گرفته بود ضمانت کرد و معجزه پیروزی در جنگ هشت ساله را پدید آورد.
۳٫ پیشرفت کشور در عرصه علم و فناوری
ایجاد هزاران شرکت دانش بنیان. هزاران طرح زیرساختی در حوزه¬های عمران، صنعت، نیرو، معدن و …
پیشرفت¬های چشم¬گیر در حوزه¬های سوخت هسته¬ای، سلول¬های بنیادین، فناوری نانو، زیست فناوری، از جمله پیشرفت¬های گسترده محسوب می¬شود.
۴٫ به اوج رساندن مشارکت مردم
انقلاب، مشارکت مردمی را در مسائل سیاسی مثل انتخابات، مقابله با فتنه¬های داخلی، حضور در صحنه¬های ملی و استکبارستیزی به اوج رساند.
۵٫ ارتقاء شگفت¬آور بینش سیاسی مردم
ارتقاء بینش سیاسی و تحلیل سیاسی و فهم مسائل بین المللی در موضوعاتی همچون جنایات غرب به خصوص آمریکا، مسئله فلسطین و …
۶٫ سنگین کردن کفه عدالت
جمهوری اسلامی در شمار موفق¬ترین حاکمیت¬های جهان در جابه¬جایی خدمت و ثروت از مرکز به همه جای کشور و از مناطق مرفّه¬نشین شهرها به مناطق پایین¬دست بوده¬است.
۷٫ افزایش چشم¬گیر معنویت و اخلاق
عیار معنویت و اخلاق در فضای عمومی جامعه به گونه¬ای چشمگیر افزایش یافت و این معجزه¬ای دیگر از انقلاب و نظام اسلامی فعال و پیشرو است. مجاهدت¬های جوانان در میادین سخت از جمله دفاع مقدس، رونق بی سابقه مساجد و فضاهای دینی، مراسم¬های پر شکوه اعتکاف، حضور مشتاقانه جوانان در اردوهای جهادی، راه-پیمایی بی بدیل اربعین و ده¬ها نمونه دیگر حاکی از رشد معنویت و فضای دینی جامعه دارد.
۸٫ ایستادگی روزافزون در برابر مستکبران جهان
در تمام این چهل سال، تسلیم¬ناپذیری و صیانت و پاسداری از انقلاب و عظمت و هیبت الهی آن و گردن برافراشته¬ی آن در مقابل دولت¬های متکبر و مستکبر، خصوصیت شناخته¬شده ایران و ایرانی به¬ویژه جوانان این مرز و بوم به شمار رفته است. و به دنبال آن اقتدار نظام اسلامی هر روز بالاتر و چالش¬های بین انقلاب و اسلام با نظام استکباری عمیق¬تر و جدی¬تر شده¬است. اگر آن روز چالش با آمریکا تعطیلی سفارت رژیم صهیونیستی در تهران یا رسواکردن لانه جاسوسی بود؛ امروز چالش بر سر حضور ایران مقتدر در مرزهای رژیم صهیونیستی و برچیدن بساط نفوذ نامشروع آمریکا از منطقه غرب آسیا و حمایت جمهوری اسلامی از مبارزات مجاهدان فلسطینی در قلب سرزمین¬های اشغالی و دفاع از پرچم برافراشته حزب ا… و مقاومت در سراسر این منطقه است.
و البته ده¬ها دستاورد مادی و معنوی دیگر که ضروری است دلسوزان انقلاب و اهل قلم و بیان و هنر در معرفی این دستاوردها از هیچ تلاشی فروگذار نکنند و نسل جوان را از برکات بی¬شمار این نظام انقلابی آگاه کنند و در مقابل، نسبت به آشکارسازی و برملا کردن عملیات سنگین روانی دشمن برای القای ناکارآمدی نظام اقدام کنند.
و اما گام دوّم و سر فصل¬ها وتوصیه¬های اساسی رهبر معظّم انقلاب:
« اکنون به شما فرزندان عزیزم در مورد چند سرفصل اساسی، توصیه¬هایی می¬کنم. این سرفصل¬ها عبارتند از: علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزت ملی و روابط خارجی و مرزبندی با دشمن، سبک زندگی.
اما پیش ازهمه چیز، نخستین توصیه¬ی من امید و نگاه خوش¬بینانه به آینده است؛ بدون این کلید اساسیِ همه قفل¬ها، هیچ گامی نمی¬توان برداشت. آنچه می¬گویم یک امید صادق و متکی به واقعیت¬های عینی است. اینجانب همواره از امید کاذب و فریبنده دوری جسته¬ام؛ اما خود و همه را از نومیدی بی¬جا و ترس کاذب نیز بر حذر داشته¬ام و برحذر می¬دارم. در طول این چهل سال – و اکنون مانند همیشه – سیاست تبلیغی و رسانه¬ای دشمن و فعال¬ترین برنامه¬های آن، مأیوس سازی مردم و حتی مسئولان و مدیران ما از آینده است. خبرهای دروغ، تحلیل¬های مغرضانه، وارونه نشان دادن واقعیت¬ها، پنهان کردن جلوه¬های امیدبخش، بزرگ کردن عیوب کوچک و کوچک نشان دادن یا انکار محسّنات بزرگ، برنامه¬ی همیشگی هزاران رسانه¬ی صوتی و تصویری و اینترنتی دشمنان ملت ایران است؛ و البته دنباله¬های آنان در داخل کشور نیز قابل مشاهده¬اند که با استفاده از آزادی¬ها در خدمت دشمن حرکت می¬کنند. شما جوانان باید پیش¬گام در شکستن این محاصره¬ی تبلیغاتی باشید. در خود و دیگران نهال امید به آینده را پرورش دهید. ترس و نومیدی را از خود و دیگران برانید. این نخستین و ریشه¬ای ترین جهاد شماست.»
لذا بر اساس دیدگاه رهبر معظّم انقلاب، مهم¬ترین راهبرد دشمن برای به چالش کشیدن انقلاب اسلامی و از بین بردن آن، ایجاد ناامیدی و یأس از آینده است. و برای تحقق این هدف راهبردی و اساسی خود از انواع روش¬ها و فنون عملیات روانی بهره می¬برد.
عملیات فریب توأم با انواع دروغ و اتهام، وارونه¬سازی واقعیت¬ها، کوچک¬نمایی و حتی وارونه¬نمایی نقاط قوّت، بزرگ¬نمایی کمبودها و کسری¬ها و مشکلات، تحلیل¬های غلط و انحرافی از جمله تاکتیک¬ها و تکنیک¬های مورد استفاده دشمن بوده و هست.
در مقابل، راهبرد مورد نظر رهبر معظّم انقلاب، امیدبخشی و روحیه¬بخشی و از بین بردن ترس و ناامیدی نسبت به ادامه مبارزه و جهاد و رفتار انقلابی است. لذا در توصیه به جوانان می¬فرمایند: « این نخستین و ریشه¬ای ترین جهاد شماست.»
پس جهاد مهم فعلی برای خنثی سازی تلاش دشمن، ایجاد روحیه و امید در خود و دیگران است. راه¬های امیدبخشی و ایجاد نشاط و انگیزه و از بین بردن ترس و تردید و ناامیدی و سستی، خود بحث مفصلی است که باید به تفصیل به آن پرداخت. و به دنبال آن توصیه¬های هفت¬گانه رهبر معظّم انقلاب تبیین و تشریح شده و با جدیت و امید برای تحقق هر کدام اقدام شود. إن شاءا…

مؤسسه علمی مطالعات جنگ نرم سپاهان _ حسین بیات

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*