حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

شنبه, ۵ مهر , ۱۳۹۹ 9 صفر 1442 Saturday, 26 September , 2020 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1258 تعداد نوشته های امروز : 1 تعداد اعضا : 9 تعداد دیدگاهها : 18×
آیا به بیروت حمله هسته ای شد.؟؟
۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۸
شناسه : 5867
بازدید 50
1

اظهارات نادر طالب‌زاده درخصوص انفجار بیروت در گفتگوی زنده اینستاگرامی با تسنی مجری و تهیه‌کننده برنامه عصر شبکه افق در گفتگوی اینستاگرامی با تسنیم معتقد است که حادثه انفجار در بیروت یک حمله از پیش طراحی‌شده برای تأثیرگذاری در آینده لبنان بوده است. به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، نادر طالب‌زاده مجری و تهیه‌کننده برنامه عصر […]

ارسال توسط :
پ
پ

اظهارات نادر طالب‌زاده درخصوص انفجار بیروت در گفتگوی زنده اینستاگرامی با تسنی

اظهارات نادر طالب زاده درخصوص انفجار بیروت در گفتگوی زنده ایسنتاگرامی با تسنیم

مجری و تهیه‌کننده برنامه عصر شبکه افق در گفتگوی اینستاگرامی با تسنیم معتقد است که حادثه انفجار در بیروت یک حمله از پیش طراحی‌شده برای تأثیرگذاری در آینده لبنان بوده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، نادر طالب‌زاده مجری و تهیه‌کننده برنامه عصر شبکه افق و از کارشناسان حوزه بین‌الملل در گفتگوی زنده با صفحه اینستاگرامی خبرگزاری تسنیم، در خصوص انفجار مهیب بیروت در روزهای گذشته و تحلیل محققان در خصوص چگونگی رخ‌دادن این اتفاق توضیحاتی را ارائه داد که در ادامه می‌خوانید.

بیشتر بخوانید

تسنیم: انفجاری که روز سه‌شنبه هفته قبل در لبنان افتاد حواشی زیادی داشت و اظهار نظرهای زیادی هم درباره آن شد، بعضی از مخالفان حزب‌الله آن را متهم ماجرا دانستند که البته سیدحسن نصرالله آن را رد کرد و عده‌ای هم انگشت اتهام را به‌سمت آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها گرفتند. البته دولت لبنان هنوز در حال واکاوی ماجراست و علت اولیه آن را هم تا این لحظه یک موضوع غیرامنیتی و حادثه عنوان کرده است. اما عده‌ای از کارشناسان مثل شما این حادثه را مشکوک دانستند، شما برچه‌اساسی می‌گویید این موضوع مشکوک است؟

طالب‌زاده: این‌که تعبیر کنیم که انفجار رخ‌داده در بیروت یک انفجار براثر مخزن آمونیاک و نیترات هست یک تفسیر است و سیدحسن نصرالله نیز دو شب گذشته اعلام کرد ارتش لبنان برای تحقیقات بیشتر موضوع باید وارد عمل شود. همزمان با این اتفاق در آمریکا سایت “وترنز تودی” مشغول به کاری شد که من احساس کردم باید در ایران هم منعکس شود و رسانه‌ها نباید سکوت کنند. این گروه کارشناسانی هستند که روی این موضوع کار کردند و گلدن داف سردبیر آنجاست و به‌عقیده من سکوت کردن در خصوص این ماجرا معنایی ندارد.

ما در دوران پسا یازده سپتامبر به‌سر می‌بریم و همه حوادث ۱۱ سپتامبر را هم دیده‌ایم، این حادثه اتفاق افتاد و فردایش به افغانستان حمله کردند و بعد از آن هزاران پایگاه در عراق زدند. سه ساختمان پایین آمد اما کسی نپرسید چگونه این‌همه چاشنی کار گذاشته شده بود. بن‌لادن همان موقع گفت “من دخالتی در این موضوع نداشتم.”، پس ما با حقه‌بازی ۱۱ سپتامبر که به‌واسطه آن منطقه را اشغال کردند آشنا هستیم.

وقتی انفجار بیروت رخ داد، یک قارچ سفیدرنگ دیده شد مثل یک انفجار اتمی، هزاران ساختمان همزمان تخریب شد، ۶ متر سنگ کنده شد. کدام انبار آمونیوم نیتراتی می‌تواند ۶ متر سنگ را جابه‌جا و بلند کند؟ بندر بیروت کلاً روی سنگ ساخته شده است.

گوردون داف گزارشی می‌دهد که موشک اول دریا به دریا بوده و به محل اصابت کرده است و زمانی که همه دوربین‌ها روشن است و منطقه را می‌بینند، بلافاصله بعد از مدت کمی انفجار بعدی رخ می‌دهد و ما آن قارچ سفیدرنگ را می‌بینیم، انفجاری که رادیواکتیوی بودن آن را ایتالیایی‌ها ثبت کردند و در گزارش گوردون داف نیز موجود است. شرق مدیترانه رادیواکتیوی شده است، چه‌کسی می‌خواهد این را انکار کند؟ بلافاصله رئیس جمهور فرانسه اظهار کرد انفجار براثر انبارهاست و سهل‌انگاری موجب این اتفاق شده است اما هیچ‌کس توجه نمی‌کند که یکی از مقامات اسرائیلی گفته بود “ما زیرساخت‌های لبنان را خواهیم زد”. این انفجار به‌صورتی بود که کسی همچنین تجربه‌ای نداشته و هیچ انفجار آمونیوم نیتراتی که مثل کود است نمی‌تواند آتشی درست کند که سنگ را بکند و به همین خاطر این انفجار قطعاً هسته‌ای بوده است.

بخشی از مقاله گوردون داف ترجمه شده است و در برنامه عصر شبکه افق پخش خواهد شد و بخش دیگر آن را به شما می‌دهم که در تسنیم منتشر کنید. در این گزارش موشک اول دریا به دریا بوده و موشک دوم به‌طول ۹ متر و قدرت تخریب مشخص شلیک شده است و اصابت آن توسط افراد ثبت و دیده شده است.

پس اینکه ما امروز حزب‌الله را تنها بگذاریم و بگوییم انفجار براثر یک انبار آمونیوم نیترات بوده است، کافی نیست. گوردون داف در گزارش خود اشاره می‌کند به افرادی که در این مسیر کمک کرده‌اند از جمله یکی از کارشناسان انرژی هسته‌ای ایتالیا و همچنین دولت ایتالیا با گراف‌هایی که از رادیواکتیوی شدن شرق مدیترانه منتشر کرده است اما تا این لحظه کسی از این مسئله سخن نگفته است به همین خاطر این مقالات باید تفسیر و ترجمه شوند.

موشک دومی که شلیک شده، احتمالاً از یک هواپیمای اف۱۶ بوده، موشکی که تاکتیکال و هدایت‌شونده و هسته‌ای است و در تمامی تصاویر دیده می‌شود؛ این تصاویر هیچ‌کدام قلابی نیست و همگی تست شده‌اند. من هم وقتی دیدم در این خصوص سکوت شده است، در برنامه چند شب پیش شبکه افق اشاره‌ای به گزارش «وی‌پی» و موشک دلیله کردم و به‌عقیده من در رسانه‌ها فرقی نمی‌کند افق، عصر یا تسنیم باید در این خصوص اطلاع‌رسانی صورت گیرد.

از جمله افراد دیگری که در این خصوص صحبت کرده‌اند تیری میسان است که در سایت وولتر می‌گوید: این انفجار یک کار اسرائیلی بود. اولین کسی که ماجرای ۱۱ سپتامبر را در جهان افشاگری کرد خود این شخص (میسان) بود. ما نمی‌توانیم دست روی دست بگذاریم و همه فشارها روی حزب‌الله باشد و کسی کاری نکند و نسبت به حرف ماکرون که گفته ماجرا انفجار انبار بوده و کسی تعقیب نکند و در خیابانهای بیروت قدم می‌زند و برای لبنان شرط می‌گذارد حس جوک بودن دارم چون حرفهایش بیشتر شبیه جوک است یا ایشان در دوران قرون وسطی زندگی می‌کند یا حقایق را دست‌کم گرفته است و ما امروز از این بچه‌لوسهای رئیس جمهور در دنیا کم نداریم و باید مقابل آنها ایستاد.

تسنیم: شما اشاره کردید به دود سفید قارچ‌شکلی که به‌خاطر انفجار به‌وجود آمد. بعضی‌ها گفتند این براثر ذرات آب دریا بوده یا شما اشاره به بحث هواپیما کردید خوب بعضی اخبار هم به حضور هواپیمای اسرائیلی در همان زمان اشاره کردند. هواپیماهای شناسایی الکترونیک اسرائیل آن اطراف بودند. بیشتر بفرمایید در خصوص اسنادی که شما و آقای گوردون داف در اختیار دارید که؛ این اسناد چه هستند؟ و بعضی می‌گویند موشک‌های داخل عکسها ساختگی است، در این خصوص چه نظری دارید؟

طالب‌زاده: من بخشی از ترجمه مصاحبه آقای گوردون داف را برای شما می‌خوانم. او می‌گوید: “سلام، من گوردون داف هستم سردبیر وترنز تودی. کمتر از یک ساعت پس از انفجار مرموز در بیروت یک ژنرال و مقام ارشد بازنشسته وزارت دفاع لبنان با من تماس گرفت و گفت «اسنادی دارم که ثابت می‌کند اسرائیل به لبنان حمله کرده است و انباری که منفجر شد مورد اصابت موشکی قرار گرفت که از دریا شلیک شده بود.»

به‌اعتقاد او پس از آتش‌سوزی، یک فروند اف۱۶ یک موشک بزرگتر از نوع هسته‌ای تاکتیکی به انبار شلیک کرده است. پس از آن برای من ویدیویی ارسال کردند که توانستم فریم‌هایی را تحلیل کنیم. شیئی در این فیلم تشخیص می‌دهیم که به‌نظر می‌آید موشکی باشد که به‌سمت انبار می‌آید. با توجه به روشنایی روز تشخیص‌ها این است که یک موشک هدایت‌پذیر بوده است، از نظر ویرایش ویدیویی نیز بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که ویدیوها دستکاری نشده است. تصویر پیکسلی خود موشک نیز کاملاً بی‌نقص است و به‌نظر می‌آید بین آتش‌سوزی اول و دوم فاصله‌ای قابل‌توجه وجود داشته است.

شماری از افراد توانسته‌اند این حادثه را فیلمبرداری کنند از جمله فیلمبرداری مادون قرمز، این ویدیوها را نیز تحلیل و بررسی کردیم توانستیم به تصویری واضح از چیزی برسیم که ظاهراً یک موشک سطح به سطح اسرائیلی با بیش از ۹ متر طول است. همزمان با تحقیقات درباره این مسئله گزارشی منتشر کردیم که حدود ۳۰۰ هزار بازدیدکننده داشت این آمار بازدید برای وب‌سایتی است که فیس‌بوک و گوگل آن را بایکوت کرده‌اند.

در تحقیقات بعدی، گزارش دولت ایتالیا نیز مورد بررسی قرار گرفت آنها نیز به این قطعیت رسیده‌اند که سلاح هسته‌ای تاکتیکی استفاده شده است و لبنان مورد حمله قرار گرفته است و من اسنادم را در اختیار یکی از محققان آژانس بین‌المللی اتمی قرار دادم. او متخصص فیزیک ذرات در دانشگاه کالیفرنیا و بازرس هسته‌ای و طراح سابق سلاح‌های اتمی در وزارت انرژی آمریکاست او هم ویدیوها را بررسی کرد و گفت آنچه رخ داده یک انفجار هسته‌ای بوده است.

تخمین او این بود که قدرت این سلاح معادل حدود ۶هزار تن تی‌ان‌تی بوده است.

رئیس جمهور لبنان خودش برای اولین بار می‌گوید این یک حمله بوده است و ژنرالهای آنها اسم موشک دلیله را می‌آورند. عده‌ای روایت انبار را مدام مطرح می‌کنند و این روایتی است که رئیس جمهور فرانسه خیلی دوست دارد! چرا کسی روی روایتهای دیگر کار نمی‌کند؟ چرا بلافصله گوگل و فیس‌بوک تمامی تصاویر را سانسور کردند؟ و از همه مهمتر چه‌چیزی می‌تواند ۶ متر سنگ را از جا بکند.

تسنیم: با توجه به اتفاقاتی که در سطح بیروت در جریان است و این‌که مکرون به آنجا می‌آید و آن اظهار نظرها را می‌کند، به‌نظر شما چه‌کسانی و با چه هدف مشخصی چنین کاری کردند؟

طالب‌زاده: ببینید وقتی این اتفاق افتاد تعدادی را دستگیر کردند که بین آنها ۱۳ نفر قاچاقچی و باقی همجنس‌باز بودند و این یک صحنه فکاهی است که مثلاً دارند مبارزه می‌کنند. این که ما در ایران در مورد روایت‌های دیگری که روی آنها تحقیق صورت گرفته است سکوت کنیم به دشمن پررو مجال ماندن در صحنه را می‌دهیم، در واقع اخبار ایران و منتشر کردن اخبار جهانی مهم است. حزب‌الله آن‌قدر قدرت دارد و متین و ساکت است که اعلام کرده است ارتش لبنان تحقیقات خود را انجام دهد، ما در رسانه و ایران چه وظیفه‌ای داریم؟

آنها شاید به منابع بین‌المللی دسترسی نداشته باشند اما خیلی‌ها الآن به کلک‌های موساد و سی‌آی‌ای آگاهند و به این بالانسی که در خاورمیانه به‌واسطه حزب‌الله از بین رفته است و تعادل به‌هم ریخته و قدرتی در صحنه هست واقفند. آنها منتظر فرصتی هستند که حزب‌الله را ضعیف کنند و معلوم است که می‌آیند و چنین کاری را با شرق بیروت می‌کنند.

همه این کارها برای ترساندن لبنان است اما شوخی ماکرون هم خیلی بامزه بود و این‌که خط‌ونشان بکشد و در خیابانهای لبنان دولت تعیین می‌کند و دستور انحلال پارلمان را می‌دهد در واقع اینجاست که باید با گوردون داف، تیری میسون و دیگران در دهانش زد و کسانی که ثابت کردند چه اتفاقی افتاده تا این دلقک از این حرفها نزند.

تسنیم: جناب آقای طالب‌زاده، خیلی ممنون هستیم که در این گفتگو شرکت کردید. ما به‌عنوان خبرگزاری تسنیم مستقلاً موضعی درباره این اتفاقات و موضوعات مطرح‌شده نداریم و منتظر هستیم تا اطلاعات بیشتر منتشر شود و مورد برسی قرار بگیرد؛ خصوصاً اینکه همان‌طور که در ابتدای گفتگو هم عرض کردیم، دولت لبنان در حل واکاوی مسئله است و آنها علت اولیه را یک حادثه اعلام کردند. تسنیم

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*