حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

شنبه, ۵ مهر , ۱۳۹۹ 9 صفر 1442 Saturday, 26 September , 2020 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1258 تعداد نوشته های امروز : 1 تعداد اعضا : 9 تعداد دیدگاهها : 18×
دیپلماسی عمومی؛ ارائه چهره بیرونی نظام
۱۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۶
شناسه : 6222
بازدید 57
1
دیپلماسی عمومی

دیپلماسی عمومی؛ ارائه چهره بیرونی نظام  دیپلماسی عمومی ارائه چهره بیرونی نظام است و اگر برآیند این چهره در خارج از مرزها مثبت تلقی شود، می‌تواند عواید دیگری همچون شکوفایی تجارت بین‌الملل و به حداکثر رسیدن ظرفیت‌های اقتصادی را به دنبال داشته باشد. به گزارش ایسنا، رضا رسالت در یادداشتی با عنوان  «دیپلماسی عمومی باید با ابتنای […]

ارسال توسط :
پ
پ

دیپلماسی عمومی؛ ارائه چهره بیرونی نظام

دیپلماسی عمومی؛ ارائه چهره بیرونی نظام

 دیپلماسی عمومی ارائه چهره بیرونی نظام است و اگر برآیند این چهره در خارج از مرزها مثبت تلقی شود، می‌تواند عواید دیگری همچون شکوفایی تجارت بین‌الملل و به حداکثر رسیدن ظرفیت‌های اقتصادی را به دنبال داشته باشد.

به گزارش ایسنا، رضا رسالت در یادداشتی با عنوان  «دیپلماسی عمومی باید با ابتنای بر اصل شفافیت صورت پذیرد» نوشت:
دنیای امروز عرصه ی گفتمان ها است، تعلقات مشترک در کنار هم شکل می‌گیرند و ما را به یک هویت واحد رهنمون می‌سازند. در دنیای امروز یکی از وجوه اثرگذار در پیشبرد اهداف سیاست خارجی و استیفای منافع ملی، اعتماد سازی و اقناع افکار عمومی ملت هاست. کسانی که دیپلماسی عمومی را صرفا حُسن تعبیری از تبلیغات و شکل دهی به افکار عمومی می‌دانند به خطا رفته اند، مسئله ی اول در اثر گذاری عمومی اعتماد سازی است، جمهوری اسلامی ایران اگر در حوزه ی پیرامونی خود به چنین اقبال بلندی از اعتماد و اقناع افکار عمومی رسیده است، به خاطر همین مسائل گفتمانی است که ریشه در مبانی عمیق هویتی دارد.
موضوع جدیدی که ما با آن مواجه هستیم و شایسته است صاحب نظران عرصه ی رسانه در یک مجال مبسوط به آن بپردازند، این است که در اعتماد سازی عمومی مبتنی بر اصل شفافیت، ما به دنبال برد خود در سایه ی باخت یا به حداقل رساندن منافع طرف مقابل نیستیم و یا هیچ گاه برای اثبات فرضیه ها ی اشتباه خود به دنبال موید نمی‌گردیم و حقایق را پشت توجیهات مصلحت اندیشانه پنهان نمی‌کینم. شاید دلیل اصلی آن که عده ای در منطقه ی ما از فهم مولفه های قدرت در جمهوری اسلامی ایران عاجز مانده اند به همین خاطر باشد، آنان همواره خواسته اند تمامی مناسبات جمهوری اسلامی ایران با ملت های منطقه را در یک معادله ی منفعت طلبانه حل کنند، غافل از انکه مولفه ی اساسی در نهاد جمهوری اسلامی ایران سرمایه همراهی ملی است که برامده از اعتمادسازی عمومی به ثمر نشسته است.
از طرفی دستگاه سیاست خارجی کشور می‌بایست مشروعیت نظام را تقویت کند، مشروعیت با مفهوم سیاسی دنیای امروز یعنی کارآمدی و مقبولیت، وظیفه ی ذاتی این دستگاه اقتضاء می‌کند ظرفیت های کنش گری را در عرصه بین الملل بالا ببرد و وحدت ملی را به نقطه ی مطلوب برساند. برای تحقق این مهم لازم است که با یک صدا و اتخاذ سیاست یکسان با جهان مواجه شد. هرچند در مدیریت مسائل داخلی کشور باید دیدگاه ها، نظرات و رهیافت های مختلف را ملاحظه کرد اما در مسائل امنیت ملی و دفاع از کلیت نظام و مصالح و منافع بیرونی آن می‌بایست به وحدت رویه برسیم. تقویت فرآیندهای اجماع سازی در داخل کشور در نهایت می‌بایست ما را به یک برون داد واحد رهنمون سازد. با این توصیف، اگر بر صفحه ی اعتماد عمومی خدشه ای وارد شود، مدت بسیار زیادتری زمان خواهد برد که این خدشه ترمیم گردد. دستگاههای تصمیم ساز در عرصه پوشش خبری و رسانه ای می‌بایست نحوه ی پرداخت یک موضع خبری را نه صرفا با در نظرگرفتن پیوست رسانه ای آن، بلکه با نظرداشت منافع ملی بنگرند.
دیپلماسی عمومی در جهان امروز کارکردی تازه نیز یافته است که میتواند با به کارگیری ظرفیت های اعتماد ساز خود به ان جامه ی عمل بپوشاند، کارویژه ی اقتصادی و جلب اعتماد عمومی جامعه ی هدف یکی دیگر از کارویژه های دیپلماسی عمومی است. می‌توان گفت دیپلماسی عمومی ارائه ی چهره ی بیرونی نظام است و اگر برایند این چهره در خارج از مرزها مثبت تلقی شود، میتواند عواید دیگری همچون شکوفایی تجارت بین الملل و به حداکثر رسیدن ظرفیت های اقتصادی را به دنبال داشته باشد. امنیت نیز مقوله ای است که در سایه ی دیپلماسی عمومی می‌تواند تامین شود، امروزه شاهد آن هستیم که برخی کشورهای وابسته ی منطقه امنیت خود را در ازای پرداخت پول از کشورهای دیگر گدایی می‌کنند؛ حال آن که اساسا مقوله ی امنیت خریدنی نیست و میبایست در لایه های زیرین ملی و با تقویت اعتماد عمومی و همراه کردن افکار عمومی جوامع هدف و اقشار مختلف مردم تولید و تکثیر شود.
این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران پس از گذشت  چهل سال مقاومت همه جانبه در مقابل دشمنان ملت ایران، اینک و در آستانه ی گام دوم انقلاب با افتخار با اتکای بر ظرفیت های داخلی خود توانسته دیپلماسی عمومی خود را در میان کشورهای دنیا به ویژه کشورهای منطقه توسعه دهد و به پشتوانه ی سیاست خارجی هدفمند و بهره گیری هوشمندانه از قوای نظامی و دیپلماتیک خود در تمام زمینه ها قدرت هماوردی با سایر قدرت های جهانی  را دارد و میتواند منافع ملی خود را با ابتنای بر صداقت و شفافیت به طور کامل برآورده سازد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*