حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

پنج شنبه, ۸ آبان , ۱۳۹۹ 13 ربيع أول 1442 Thursday, 29 October , 2020 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1290 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9 تعداد دیدگاهها : 18×
عَلم به شاه : «با کمال تاسف شیشه عمر ما هم در دست آمریکاست!»
۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۸
شناسه : 6480
بازدید 32
4
فرمان نیکسون به شاه

یادداشت//احمد جوانی برای درک و فهم استقلال ایران باید رفتار حاکمان عصر پهلوی را با سیاست استقلال خواهی پس از انقلاب مقایسه نمود تا به دلابل ضدیت امریکا با انقلاب اسلامی هم پی برد. نسل امروز برای قضاوت در کارآمدی نظام اسلامی و حکومت پهلوی در سیاست خارجی یهتر است از روش مقایسه تطبیقی استفاده […]

ارسال توسط : نویسنده : دکتر احمد جوانی منبع : خاطرات عَلم
پ
پ

یادداشت//احمد جوانی

برای درک و فهم استقلال ایران باید رفتار حاکمان عصر پهلوی را با سیاست استقلال خواهی پس از انقلاب مقایسه نمود تا به دلابل ضدیت امریکا با انقلاب اسلامی هم پی برد. نسل امروز برای قضاوت در کارآمدی نظام اسلامی و حکومت پهلوی در سیاست خارجی یهتر است از روش مقایسه تطبیقی استفاده کند تا در جنگ نرم دردام جذابیت های رسانه ای نظام سلطه  گرفتار نشوند. اگر امروز چتر امنیتی ایران در کشورهای منطقه و آب های آزاد در دریای مدیترانه و اقیانوس هند گسترانده شده برای مقابله با استکبار و برای اقتدار روزافزون جمهوری اسلامی است و از هیچ کجا دستور نمی گیرد و برای حفظ تمامیت ارضی و اقتدار نظام اسلامی در چهار دهه گذشته هزینه گزافی پرداخت نموده تا استقلال و آزادی ایران اسلامی محفوظ بماند.برای فهم این جایگاه ایران به یک یادداشت تاریخی از بلندپایه ترین مقام حکومت پهلوی خطاب به اربابش باید َتوجه کرد.

نفوذ و اقتدار ایران برای ایران یا امریکا!در لابلای  اسناد تاریخی و یادداشت های روزانه که توسط عَلم وزیر دربار و قدیمی ترین دوست شاه نوشته و قبل از انقلاب در اروپا منتشر گردید می توان به دستور نیکسون توسط کاردار امریکا به شاه ایران در ۱۹ اردیبهشت سال۱۳۵۱مبنی بر بمباران ویتنام برای نجات ارتش امریکا اشاره کرد که ارتش ایران در جنگ ویتنام در شرق آسیا در خدمت ارتش امریکا قرار گرفت.کشتی های جنگی و هواپیماهای ایران در یک جنگ ظالمانه به بمباران مردم مظلوم ویتنام پرداختند.در اینجا عین یادداشت عَلم را به عنوان سند تاریخی برای اگاهی نسل جوان باز نشر می دهیم:

یادداشت‌های علم، سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۱: با کمال تاسف شیشه عمر ما هم در دست آمریکاست!

کاردار سفارت آمریکا پیام نیکسون را برای شاهنشاه آورد، که تصمیم خودشان را در مورد مین‌گذاری آب‌های ویتنام شمالی و بمباران ویتنام شمالی و قطع مذاکرات پاریس به اطلاع شاهنشاه رسانده بود… من پیام او را… به عرض رساندم و عرض کردم: «شاهنشاه باید جواب مثبتی مرحمت فرمایید.» فرمودند: «آخر ما همه جا گفته‌ایم باید مقررات کنفرانس ژنو اجرا شود… چطور جواب مثبت بدهم؟» عرض کردم: «با کمال تاسف شیشه عمر ما هم در دست آمریکاست، یعنی اگر آمریکا این‌جا شکست بخورد، دیگر فاتحه دنیای آزاد خوانده شده.»

با کمال تاسف شیشه عمر ما هم در دست آمریکاست!

 صبح خیلی زود کاردار سفارت آمریکا به من تلفن کرد که «کار فوری دارم.» – هنوز سفیر جدیدشان نیامده است. ساعت ۸ به او وقت دادم. پیام نیکسون را برای شاهنشاه آورد، که تصمیم خودشان را در مورد مین‌گذاری آب‌های ویتنام شمالی و بمباران ویتنام شمالی و قطع مذاکرات پاریس به اطلاع شاهنشاه رسانده بود. گفت: «فقط به لندن، پاریس، بروکسل، رم، بن، توکیو و تهران اطلاع می‌دهیم، چون متحد ما محسوب می‌شوید.» من پیام او را وقتی شرفیاب شدم، به عرض رساندم و عرض کردم: «شاهنشاه باید جواب مثبتی مرحمت فرمایید.» فرمودند: «آخر ما همه جا گفته‌ایم باید مقررات کنفرانس ژنو اجرا شود… چطور جواب مثبت بدهم؟» عرض کردم: «با کمال تاسف شیشه عمر ما هم در دست آمریکاست، یعنی اگر آمریکا این‌جا شکست بخورد، دیگر فاتحه دنیای آزاد خوانده شده.» فرمودند: «درست است، ولی با این گردن‌کلفت شمالی چه کنم؟» عرض کردم: «من جوابی تهیه خواهم کرد و به عرض مبارک می‌رسانم.» بعد که مرخص شدم جوابی تهیه کردم… ولی باز هم شاهنشاه با فکر تیزبین و دوراندیش خودشان هرجا که رایحه پشتیبانی هم داشته، حذف فرمودند…

امشب مهمانی در کاخ نیاوران از دیپلمات‌ها و ایرانی‌ها بود؛ سه دفعه در سال مهمانی می‌دهیم، یعنی دیپلمات‌ها را سه دسته می‌کنیم و با ایرانی‌ها مخلوط می‌کنیم، شام می‌دهیم؛ این از اختراعات من است. از طبقات مختلف ایرانی هستند: عالم، تاجر، نویسنده، انتلکتوئل، صاحبان صنایع، وزرا و غیره. خیلی خوب است و حسن اثر کرده… دیروز و امشب تمام باران آمد. تگرگ عجیب و بی‌سابقه که مثل پرده سفید آسمان را به زمین وصل می‌کرد، باعث تاخیر ورود مهمان‌ها به کاخ شد.

 

منبع: یادداشت‌های علم؛ متن کامل دست‌نوشته امیر اسدالله علم، جلد دوم، «۱۳۴۹ و ۱۳۵۱»؛ تهران: کتاب‌سرا، چاپ چهارم، ۱۳۹۳.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*