حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

دوشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۰ 5 ذو القعدة 1442 Monday, 14 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1482 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9 تعداد دیدگاهها : 19×
امام خامنه ای : جنگ روانی دشمن،مهمترین بخش مبارزه دشمن با ملت ایران است.
۱۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۶:۱۵
شناسه : 379
بازدید 297
5

برای اگاهی بخشی مخاطیبن گرامی سلسله مباحث تاکتیک های عملیات روانی از کتاب تاکتیک های عملیات روانی تالیف آقای حسین بیات منتشر می شود. انواع واهداف جنگ روانی جنگ روانی به سه دسته تقسیم می شود: الف: جنگ روانی راهبردی ب: جنگ روانی تاکتیکی ج: جنگ روانی تحکیمی ۱ : جنگ روانی راهبردی این جنگ […]

ارسال توسط :
پ
پ

برای اگاهی بخشی مخاطیبن گرامی سلسله مباحث تاکتیک های عملیات روانی از کتاب تاکتیک های عملیات روانی تالیف آقای حسین بیات منتشر می شود.

انواع واهداف جنگ روانی جنگ روانی به سه دسته تقسیم می شود:

الف: جنگ روانی راهبردی

ب: جنگ روانی تاکتیکی

ج: جنگ روانی تحکیمی

۱ : جنگ روانی راهبردی این جنگ عمیقترین و موثرترین نوع جنگ روانی است. از زمانی که بین طرفین، دشمنی و تضاد منافع ایجاد می شود، این نوع جنگ موضوعیت پیدا م یکند و هر دو طرف تلاش می کنند از تدابیر تهاجمی مناسب علیه یکدیگر استفاده نمایند و تا دشمنی وجود داشته باشد این نوع جنگ نیز ادامه دارد. قدیم یترین و جامعترین مصداق این نوع جنگ روانی را در تقابل بین حق و باطل می توان مشاهده کرد. هدف این بخش از جنگ روانی، پشتیبانی و حمایت از اهداف جنگ نرم است. انواع تدابیر تهاجمی در این نوع جنگ روانی برای تحقق اهداف جنگ نرم بسیار موثر است؛ به تعبیر کام لتر، تدابیر و راه کارهای این نو جنگ، نقش بسیار زیادی در تامین اهداف ابعاد ۱مختلف جنگ نرم دارد. به طور مثال، راه کارهای تهاجمی متکی به تاکتیکها یا رو شهای جنگ روانی، برای تامین اهداف بعد اعتقادی جنگ نرم تاثیر چشمگیری دارد. این گونه تدابیر با بهر هگیری از تاکتیک تحقیر، تاکتیک تخدیر و دیگر تاکتی کهای هجومی در زیر سئوال بردن و تضعیف اعتقادات و باورهای دینی مخاطب نقش مهمی ایفا م یکند.

۲- جنگ روانی تاکتیکی این بخش ازتدابیر جنگ روانی، کاربرد محدودتری دارد. زمان کاربرد آن عمدتاً به زمان بروز جنگ سخت بین طرفین مربوط می شود. هدف از این نوع جنگ، تامین اهداف نبرد سخت است. به تعبیر دیگر، هدف جنگ روانی تاکتیکی، تضعیف روحیه و از بین بردن انگیزه دشمن برای تامین اهداف جنگ سخت است. انواع تدابیر تهاجمی این جنگ، در تضعیف احساسات، روحیه، انگیزه، تفکر و اراده جنگی دشمن و در پشتیبانی از اهداف تهاجمی جنگ سخت، بسیار کار آمد است. بدیهی است این تدابیر، بر انواع تاکتیکها و یا رو شهای تهاجمی جنگ روانی متکی است. به طور مثال، مهاجم با بهر هگیری از تاکتی کهای فریب و تطمیع و تهدید، تلاش می کند روحیه نظامیان دشمن را تضعیف کرده تا اهداف نظامی خود را سریع تر و سهل تر تامین نماید.

۳-  جنگ روانی تحکیمی این بخش از تدابیر جنگ روانی، کاربرد محدودتری دارد، و صرفا در زمان و موقعیتی صورت م یگیرد که مهاجم در تهاجم نظامی خود، یک منطقه و یا کل سرزمین دشمن را تصرف کرده باشد. مهاجم در این شرایط قصد دارد برای مردم منطقه تحت اشغال، اهداف تهاجمی خود را موجه جلوه دهد و همکاری آ نها را جلب کند؛ بنابراین هدف این جنگ عبارت است از: توجیه علت تهاجم، تحکیم مواضع تصرف شده و مناطق به دست آمده و جلب همکاری نیروهای دشمن برای تامین اهداف نظامی بعدی خود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*