حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

جمعه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰ 9 ذو القعدة 1442 Friday, 18 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1492 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9 تعداد دیدگاهها : 19×
نقش «العربیه» در تحولات یمن  زکریا المهدی:العربیه با وارونه انگاری حقایق افکار عمومی را منحرف می کند/ صدر الحسینی: همراهی رسانه های عربی و غربی علیه انقلاب یمن بی سابقه است/
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۵:۳۶
شناسه : 578
بازدید 913
3

  میزگرد نقش «العربیه» در تحولات یمن در دانشکده رسانه فارس زکریا المهدی:العربیه با وارونه انگاری حقایق افکار عمومی را منحرف می کند/ صدر الحسینی: همراهی رسانه های عربی و غربی علیه انقلاب یمن بی سابقه است/ کاظمی: العربیه بلندگوی لیبرال ها است میزگردی تخصصی با موضوع بررسی نقش العربیه در حوادث یمن با حضور […]

ارسال توسط :
پ
پ

 

میزگرد نقش «العربیه» در تحولات یمن در دانشکده رسانه فارس
زکریا المهدی:العربیه با وارونه انگاری حقایق افکار عمومی را منحرف می کند/ صدر الحسینی: همراهی رسانه های عربی و غربی علیه انقلاب یمن بی سابقه است/ کاظمی: العربیه بلندگوی لیبرال ها است

میزگردی تخصصی با موضوع بررسی نقش العربیه در حوادث یمن با حضور کارشناسان حوزه بین الملل و رسانه در دانشکده خبرگزاری فارس برگزار شد

به گزارش خبرنگار بین الملل  باشگاه توانا خبرگزاری فارس، اولین نشست تخصصی در حوزه رسانه در دانشکده خبرگزاری فارس  با موضوع «تبیین و بررسی نقش شبکه العربیه در تحولات یمن» با حضور «رضا صدر الحسینی»  کارشناس مسائل خاورمیانه، «سید زکریا المهدی» ، عضو جنبش انصارالله و تنی چند از فعالان عرصه رسانه برگزار شد.

این نشست در حالی برگزار شد که از تجاوز رژیم آل سعود به یمن بیش از ۳۰ روز می گذرد. سکوت و بایکوت خبری رسانه های عربی و غربی نسبت به  این تجاوز و و وارونه انگاری وقایع و حوادث این کشور توسط برخی از رسانه ها،  با هدف حمایت از عربستان و خدمت به اسرائیل و تضعیف روحیه مقاومت صورت می گیرد.

صدر الحسینی: همراهی رسانه های  عربی و غربی علیه انقلاب یمن بی سابقه است

رضا صدر الحسینی در ابتدای جلسه گفت: همراهی شبکه های منطقه ای و فرا منطقه ای علیه جنبش و قیام ملت یمن در یک دهه گذشته بی سابقه است، اگر جه بسیار زود دروغین بودن ائتلاف نظامی عربستان و تعدادی از کشورهای همراهی کننده آنها برملا شد؛ اما ائتلاف رسانه ای کشورهای متعدد در منطقه روشن است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه تصریح کرد: در همین ارتباط  مشاهده می شود ترجمه دقیق آنچه که رسانه های منطقه ای مثل العربیه منتشر می کنند از شبکه صهیونیستی« سی ان ان»  نیز پخش می شود .

صدر الحسینی در خصوص رویکرد العربیه نسبت به تحولات یمن گفت: این شبکه از آنجا که به خاندان آل سعود وابسته است به توجیه حملات عربستان به یمن می پردازد  و در حقیقت مدعی است رژیم آل سعود با هدف جلوگیری از توسعه طلبی حوثی ها به یمن حمله کرده است.

وی افزود: حمله سعودی ها به بیمارستان ها و زیرساخت ها و مراکز عمومی به هیچ عنوان در بحث اخبار ، تحلیل و میزگرد های العربیه جایگاهی ندارد و این شبکه محور اصلی کار خود را روی مشروع بودن این ائتلاف جهت برگرداندن رئیس جمهور برکنار شده و فراری یمن متمرکز کرده است. این رسانه تلاش می کند آنچه را که عربستان می خواهد، به افکار عمومی القاء کند و با نشر اکاذیب ضمن پایین آوردن روحیه انصار الله ، از پیوستن مردم به آنها بکاهد.

 

 

صدر الحسینی به سانسور شدید خبری روزهای اول جنگ یمن اشاره کرد و افزود: دریمن بایکوت خبری شدیدی اتفاق افتاده است، در حال حاضر نه تنها دارو، تجهیزات و امکانات زیستی به مردم یمن نمی رسد بلکه با گذشت ۳۴ روز از این جنگ حتی یک خبرنگار نتوانسته است وارد یمن شود و اخبار این حوادث یک سویه از جانب العربیه منتشر می شود. اما خود الجزیره اقرار کرده است صدای مقاومت موفق شد برخی از واقعیت ها را به گوش جهانیان برساند.

کاظمی: العربیه در حقیقت بلندگوی لیبرال ها است

در ادامه این نشست «حمیدرضا کاظمی» فعال حوزه رسانه، با تاکید برضرورت شناخت و مطالعه فضای رسانه ای عربستان گفت: اگر در دهه ۶۰ رادیو « صوت العرب» قاهره افکار عمومی جهان عرب را هدایت می کرد امروز شبکه های العربیه و «الجزیره» جای آن را گرفته است و علاوه بر «ماهیت خبررسانی» ، اهداف پنهان دیگری نیز دارند.

وی افزود: «رسانه ها در این کشور توسط شورای عالی سیاست گذاری می شود» و در رسانه های داخلی اولویت با مسائل دینی و تفکر وهابی است و در رسانه های خارجی این اولویت با مسائل سیاسی است و شبکه العربیه به عنوان یک رسانه صوتی تصویری در عرصه خارجی با قالب سیاسی فعالیت می کند .

کاظمی در خصوص فضای بسته رسانه ای عربستان گفت: در این کشور قوانین بسیار سختی درباره رسانه ها حاکم است این محدودیت رسانه ای در مناطق شرقی این کشور بیشتر است،این امر باعث شده است حضور شهروندان عربستان در شبکه های اجتماعی بسیار زیاد شود و تعداد کاربرهای توئیتر در کمتر از ۴ سال، ۳۰ برابر شود که این امر، قابل تامل و بررسی است.

این فعال حوزه رسانه با  اشاره به تاریخ تشکیل العربیه گفت: عربستان کمپانی بزرگ رسانه ای به نام MBC را دراختیار دارد،  زیر ساخت های پایگاه MBC در دهه ۸۰ ابتدا در لندن ایجاد شد و سپس با ۱۲۰۰ کارمند به دوبی انتقال پیدا کرد که العربیه از درون MBC بوجود آمد. سرمایه ی اولیه ی این شرکت ۳۰ میلیون دلار بود که هم اکنون بودجه ی سالیانه اش به ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است.العربیه از لحاظ سیاسی دارای ریزه کاری های بسیاری است و بلندگوی طیف وهابی و لیبرال (یقه سفید ها و شاهزاده های سعودی ) محسوب می شود و از نظر سیاست کاملا با سیاست ریاض هماهنگ است. وی افزود:‌ هارمونی رسانه ای عربستان نکته مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد و آن اینست که در پس تمام کمپانی های رسانه ای عربستان پسران پادشاه این کشور« سلمان بن عبد العزیز» قرار دارند.

زکریا المهدی:‌ العربیه با وارونه انگاری حقایق افکار عمومی را منحرف می کند

در ادامه این میزگرد، سید زکریا المهدی که خود مدتی در شبکه « المسیره» یمن فعالیت داشته، وضعیت رسانه ای در کشورهای عربی را اسف بار دانست و گفت: شبکه العربیه حقایق را وارونه جلوه می دهد و افکار عمومی کشور های عربی را منحرف می کند، این شبکه جنگ های سوریه، لیبی، یمن و … را هدایت و اینگونه القاء می کند که این کشورها مخالف عربستان و دست نشانده های شیعیان هستند .

وی با اشاره به نقش جاسوسی خبرنگاران  العربیه تصریح کرد: در این شبکه خبرنگار صرفا خبرنگار نیست بلکه جاسوسی و رد و بدل کردن اطلاعات را می توان یکی از نقش های مهم خبرنگاران العربیه دانست.به عنوان مثال موقعیت جغرافیایی سایت های نظامی و مکان های استراتژیک را به عنوان خبر مخابره می کنند و دقیقا همان مکان مورد هدف دشمن قرار می گیرد.

وی افزود: یکی دیگر از نقش های مهم العربیه، ارائه آمار نادرست از تعداد کشته شدگان در جنگ است.این شبکه هیچ گاه بر تعداد زنان و کودکان کشته شده سخنی به میان نمی آورد.العربیه معتقد است که طرفداران منصور هادی با اعضای جنبش انصارالله می جنگند.اگر این طور بود فقط باید نیروهای نظامی کشته شوند، پس دلیل کشته شدن این همه کودک بی گناه چیست؟

المهدی جریان سازی به وسیله ی واژه ها و کلمات را یکی دیگر از سیاست های پنهان العربیه معرفی کرد و بیان داشت: این شبکه تمام توان خود را برای تغییر افکار،مفاهیم و ارزش ها و ماهیت انقلابی کشورهای عربی و تبدیل آنها به کشورهای سازشگر به کار می گیرد.

استراتژی انصار الله دربرابر العربیه

این عضو انصارالله یمن در خصوص استراتژی این جبهه در برابر العربیه  گفت: فعالان رسانه ای انصارالله  با تکیه بر تجربه خود تلاش می کنند وضعیت نا بهنجار یمن را به جهانیان منعکس و نشان دهند که علاوه بر حوثی ها ، کودکان، زنان، اعضای سایر احزاب هدف حمله قرار می گیرند و از دیگر مواردی که رسانه های یمن سعی می کنند منعکس کنند «پایداری و استقامت مردم یمن» علیرغم این تجاوزات بی رحمانه است.

وی در ادامه به موضوع مفهوم سازی العربیه بر اساس استراتژی صهیونیست ها اشاره کرد و تصریح کرد: همانطور که این رژیم اشغالگر  برای مردم فلسطین مفهوم سازی و تحولات فلسطین را عادی سازی کرد، این شبکه نیز روندی مشابه را درباره یمن در پیش گرفته است و این گونه القاء می کند که این جنگ، نبرد با حوثی ها و با هدف نجات مردم یمن از حمله های این شورشیان است.

 

 

عضو جنبش انصار الله یمن گفت: العربیه با ارائه آمار اشتباه از شهدا و اتفاقات یمن، «خدمت بزرگی به اسرائیل می کند» زیرا نه تنها آماری اعلام نمی شود بلکه حتی از واژه کشته شدگان هم استفاده نمی کند اما نسبت به اقدامات این رژیم اشغالگر تعداد شهدای فلسطینی را با بزرگنمایی اعلام می کند تا برای اسرائیل جایگاه خاصی ترسیم کند.

شکیبایی:‌ خلأ رسانه ای جبهه انصار الله را رسانه های حوزه مقاومت پوشش می دهند

در پایان این نشست شکیبایی مدیر کل بین الملل خبرگزاری فارس نیز ضمن تحلیل فضای شبکه العربیه ، به جایگاه خوب رسانه های مقاومت در بازتاب تحولات یمن اشاره کرد وگفت : اگر در ۱۵ سال اخیر نگاهی به سیر پیشرفت رسانه ای بیندازیم، مشاهده می کنیم که تا سال ۲۰۰۶ تاثیرگذاری این شبکه ها بسیار ملموس بود اما بعد از آن طی سال های ۲۰۰۸-۲۰۰۶ محور مقاومت بر سر زبان ها افتاد و برای مقابله با این شبکه ها، چنان وارد عرصه شد که غربی ها جنگ ۲۲ روزه را که انعکاس اخبار آن بر عهده ی المنار و پرس تی وی بود، «جنگ دوربین ها» نام گذاری کردند.

این کارشناس حوزه بین الملل با اشاره به نقش خوب این محور در جنگ ۲۲ روزه غزه نیزتصریح کرد: المنار و «پرس تی وی» شاخص این جنگ بودندکه به اذعان خود رسانه های غربی، این نبرد را « جنگ در برابر دوربین ها » نام نهادند و در پی عملکرد خوب این دو شبکه و رسانه های مشابه، سازمان ملل «کمیته حقیقت یاب » را تشکیل داد و تمام اسناد خود را این شبکه ها تهیه و در نهایت رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.

شکیبایی در ادامه گفت: خلأ رسانه های جبهه انصار الله در یمن و تاخیر بازتاب خبری حوادث این کشور را رسانه های محور مقاومت مثل العالم، العهد، المیادین، فارس، الاتجاه و… پوشش می دهند.منبع فارس

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*