حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

پنج شنبه, ۲۳ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 2 شوال 1442 Thursday, 13 May , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1441 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9 تعداد دیدگاهها : 19×
درباره فیلم محمد رسول الله
۱۷ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۴
شناسه : 1159
بازدید 187
7

درباره فیلم سرآغاز سال¬های سال سینمای ایران به دنبال ساخت و اکران فیلمی درباره زندگی حضرت محمد بود تا اینکه عید قربان سال ۱۳۹۰ مجید مجیدی تصمیم گرفت دست به کار شده و اثری درخور بسازد. مجید مجیدی زمانی که تصمیم گرفت فیلم «محمد رسول¬الله» را کارگردانی کند قطعاً می¬دانست گام در راه خطیری گذاشته […]

ارسال توسط :
پ
پ

درباره فیلم

سرآغاز
سال¬های سال سینمای ایران به دنبال ساخت و اکران فیلمی درباره زندگی حضرت محمد بود تا اینکه عید قربان سال ۱۳۹۰ مجید مجیدی تصمیم گرفت دست به کار شده و اثری درخور بسازد.
مجید مجیدی زمانی که تصمیم گرفت فیلم «محمد رسول¬الله» را کارگردانی کند قطعاً می¬دانست گام در راه خطیری گذاشته است و موافقان و مخالفان زیادی اثرش را نقد و بررسی می‌کنند ولی او دل را به دریا زده و پروژه «محمد رسول¬الله» را کلید زد.
به گفته مجیدی، اجازه ساخت این فیلم را هنگامی که برای حضور در جشنواره فیلم «رویش» به مشهد مقدس رفته بود، از امام هشتم گرفت.

تولید
مراحل مقدماتی و پیش تولید فیلم «محمد رسول¬الله» که با تمرکز بر تحقیق و پژوهش بود سه سال به طول انجامید، به این ترتیب که مهر سال ۱۳۸۶ فعالیت گروه تحقیق و پژوهش آغاز و در ادامه نخستین نسخه از فیلم¬نامه بهار سال ۱۳۸۸ آماده شد.
یکی از ویژگی¬های پژوهش این فیلم سینمایی علاوه بر بهره¬بردن از منابع مکتوب، دیدارهای مکرر مجید مجیدی و محمدمهدی حیدریان در مقام کارگردان و مدیر پروژه با علما و مراجع دین اسلام بود که از آن جمله می توان به حضور یافتن در محضر آیت¬الله سیستانی، آیت¬الله جوادی آملی و آیت¬الله وحید خراسانی اشاره کرد.
نگارش فیلمنامه «محمد رسول¬الله» با در نظر گرفتن منابع تحقیقاتی با حضور کامپوزیا پرتوی و همراهی او با مجید مجیدی آغاز شد. با به میان آمدن نام این فیلمنامه¬نویس می‌شد این حدس را زد که فیلم «محمد رسول¬الله» با تمرکز بر کودکی خاتم انبیاء ساخته می¬شود؛ چراکه کامبوزیا پرتوی از جمله فیلمنامه¬نویسان شاخص در حوزه کودک و نوجوان است و همکاری او با مجید مجیدی مبیّن روایت کودکی پیامبر اسلام بود. البته مجید مجیدی نیز گرچه به ساخت فیلم‌های شاعرانه شهرت دارد در کارنامه‌اش فیلم‌هایی که شخصیت‌های اصلی آن کودکان و نوجوانان هستند نیز دیده می¬شود.
پس از نگارش فیلمنامه اولیه، حمید امجد نیز به جمع فیلمنامه¬نویسان فیلم «محمد رسول¬الله» پیوست و تمرکز اصلی خود را بر دیالوگ¬نویسی فیلم گذاشت.
پس از نگارش فیلمنامه که یک سال و اندی طول کشید، خرداد ۱۳۸۹ پیش¬تولید فیلم «محمد رسول¬الله» رسماً آغاز شد و طبق برنامه¬ریزی انجام¬شده شهریور ۱۳۹۰ مصادف با عید قربان ساخت دکور این فیلم سینمایی در شهرک سینمایی پیامبر اعظم در ۵۵ کیلومتری جاده تهران- قم به پایان رسید.
لوکیشن اصلی فیلم سینمایی «محمد رسول¬الله» در شهرک پیامبر اعظم بود که در آغاز کار ۱۰۰ هکتار پیش¬بینی شده بود اما با پیشرفت ساخت این فیلم سینمایی و نیاز به فضاهای بیشتر برای ساخت دکور و همچنین طرح ساخته¬شدن قسمت دوم و سوم از فیلم «محمد رسول¬الله» این مساحت گسترش پیدا کرد و درنهایت با ۲۲۰ هکتار مساحت، دکورسازی در آن انجام شد؛ دکورهایی که بر اساس مستندهای تاریخی زمان زندگی پیامبر اسلام از دو شهر مکه و مدینه ساخته شده است.
بیش از ۷۰ درصد از فیلمبرداری فیلم «محمد رسول¬الله» در شهرک پیامبر اعظم انجام شد و بخش¬های دیگر هم در کرمان و عسلویه صورت گرفت و فقط برای بخش‌های لشکرکشی سپاه ابرهه به مکه و ماجرای معجزه‌ای که باعث شد پرندگان با پرتاب سنگ‌ مانع رسیدن آنها به مکه شوند، نیاز به سفر به هند بود اما پس از به توافق نرسیدن با هندی¬ها این بخش از فیلم «محمد رسول¬الله» در آفریقا مقابل دوربین رفت.

بازدید امام خامنه¬ای(مدظله)
بازدید رهبر معظم انقلاب از مراحل فیلمبرداری فیلم «محمد رسول¬الله» یکی از رویدادهای ارزشمند برای این فیلم سینمایی بود تا جایی که مجیدی در نخستین نشست رسانه ای خود حضور ایشان را برکت این فیلم عنوان کرد و گفت که رهبر انقلاب در پشت صحنه این اثر صحبت¬های بسیاری را درباره شخصیت حضرت محمد ارائه کردند که مجموع نظرات ایشان اعمال و در اثر ارائه شد.
حضرت آیت¬الله خامنه¬ای روز چهارشنبه ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۱ برای بازدید از لوکیشن فیلم سینمایی «محمد رسول الله» ساخته مجید مجیدی به محل فیلمبرداری این فیلم رفتند.
بازدید رهبر معظم انقلاب از مراحل تولید فیلم سینمایی «محمد رسول¬الله» به عنوان اولین حضور ایشان در یک پروژه سینمایی به شمار می¬آمد؛ حضوری که نه تنها در بیوگرافی این فیلم سینمایی بلکه در شناسنامه تاریخ سینمای ایران به ثبت رسید. ایشان پیش از این در پشت صحنه سریال تاریخی مذهبی «مریم مقدس» نیز حضور یافته بودند.
در بازدید رهبر فرزانه انقلاب از پشت صحنه فیلم «محمد رسول¬الله» که ۶ساعت به طول انجامید، ایشان از قسمت¬های مختلف لوکیشن از جمله قسمت شهر مکه، شعب ابی‌طالب، دیر بحیرا و قسمت¬هایی از مدینه بازدید کردند.

پاسخ به انتقادات
ناگفته نماند از همان روزهای اولی که خبر ساخت فیلمی درباره صدر اسلام و حضرت محمد مطرح شد برخی از منتقدان در جهان عرب ایرادهایی را بر ساخته شدن این فیلم سینمایی وارد می‌کردند.
مجیدی در تمام این سال‌ها درباره این ایرادها سکوت کرد ولی در نهایت در نخستین نشست رسانه‌ای خود که در تاریخ ۱۷ دی ماه سال ۹۳ برگزار شد به تمام انتقادها پاسخ داد.
یکی از انتقادهای مطرح در این حوزه، ایرادهایی بود که الازهر به حضور یک بازیگر در نقش کودکی‌های پیامبر وارد می‌کرد.
مجیدی درباره تحقیقات انجام¬شده برای ساخت فیلمش گفت که مطالعه و پژوهش‌های بسیاری در زمینه کودکی حضرت محمد و چگونگی پرداختن به کودکی ایشان تا سن ۱۲ سالگی انجام داده است و دلیل انتخاب مقطع کودکی زندگی حضرت محمد این بوده که هیچ اختلافی بین شیعه و سنی به وجود نیاید.
این کارگردان سینمای ایران همچنین به نگرانی اهل تسنن از ساخته¬شدن این فیلم اشاره کرد و گفت که دلیل نگرانی و انتقاد کشورهای عرب به خصوص الازهر از ساخته شدن چنین فیلمی را نمی¬داند چراکه به همان اندازه که اهل تسنن نگران هر نوع تحریف یا بی‌توجهی به شأن حضرت رسول هستند شیعیان هم نگرانند.
وی گفت که منتقدان به جای اینکه از دور بایستند، تخطئه کنند و نقدهای غیرمنصفانه ارائه دهند بهتر است پس از دیدن فیلم درباره اثر ساخته‌شده گفتگو کنند.
از دیگر مسایلی که از همان روزهای اعلام خبر ساخت فیلم «محمد رسول¬الله» توسط ایران در محافل جهانی مطرح شد این بود که آن را مقابل فیلم «الرساله» مصطفی عقاد می‌دانستند.
طبیعی بود که بارها و بارها از مجید مجیدی پرسیده شود که نسبت فیلمش با اثر عقاد چیست. این کارگردان سینمای ایران اعتقاد داشت فیلمی که عقاد ساخته به نوعی جفا به حضرت رسول بوده است چرا که در این فیلم بیننده بیشتر شاهد جنگ است و تصویری که از اسلام ارائه شده، تصویر خون، شمشیر و جنگ و تحریف چهره پیغمبر است.
مجیدی همچنین گفت که سلوک پیامبر از جنس زندگی و برای همه بشریت الگو است.

نام¬نوشت
نام‌نوشت (لوگو) فیلم «محمد رسول¬الله» از جمله دغدغه¬های مجید مجیدی بود که این دغدغه موجب شد تا جایزه نشانه‌نوشته فیلم برگزار شود.
مجیدی برای این جایزه از چندین هنرمند چیره¬دست دعوت کرد تا طی داوری آثار متعدد با موضوع نام‌نوشت حضرت محمد، بهترین اثر را برای فیلم انتخاب کنند. در نهایت هزار و ۶۰۰ اثر مورد داوری قرار گرفت و نفر اول، دوم و سوم نیز تعیین شد اما با وجود ۳ طرح منتخب، همچنان مجید مجیدی به نقطه مطلوبش نرسیده بود و به همین دلیل از جلیل رسولی یکی از داوران جایزه نام‌نوشت فیلم «محمدرسول¬الله» خواست که خودش این طراحی را انجام دهد.
و اما روایت این خوشنویس از چگونگی نگارش این نام‌نوشته جالب است. جلیل رسولی در نشست خبری این فیلم سینمایی گفت: بیش از ۵۰ سال است خطاطی می¬کنم و خط و قلم در دستم مثل موم نرم است اما نگارش اسم اعظم پیامبر برای این فیلم بسیار سخت بود. من برای نگارش این نام‌نوشته اتودهای بسیاری زدم و نام حضرت محمد را به اشکال گرافیکی محکمی خطاطی کردم اما در نهایت راضی نمی¬شدم.
این خوشنویس ادامه داد: در نهایت برای نگارش نام‌نوشت این فیلم به خود حضرت محمد متوسل شده و از ایشان کمک خواستم. به این ترتیب یک روز مرکب قهوه¬ای را از میان مرکب¬ها برداشته و انگشت سبابه خود را داخل مرکب کرده و نام اعظم حضرت محمد را نوشتم. در تمام این لحظات دستم می¬لرزید و نه تنها دستم بلکه همه وجودم می‌لرزید.
وی همچنین تأکید کرد که در طول تمام سال‌هایی که به طور حرفه¬ای خطاطی کرده است هیچگاه دچار این حالت نشده بود و از همین اتفاق درمی‌یابد که این نام‌نوشت همان اثری است که می¬خواسته است.

هزینه تولید
بودجه تولید فیلم¬ سینمایی «محمد رسول‌الله» از سوی رسانه¬ها به¬ ویژه رسانه¬های غربی به کرّات مورد سؤال بود و منتقدان گزارش¬های نادرست با اعداد و ارقام عجیب و غریب ارائه می¬کردند.
به عنوان مثال هالیوود ریپورتر مدعی شده بود که فیلم «محمد رسول¬الله» ۳۰میلیون دلار معادل ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه برداشته است. این ادعا در حالی مطرح شد که صادقیان رئیس هیأت مدیره شرکت نورتابان (این شرکت به پیشنهاد فروزنده رئیس وقت بنیاد مستضعفان در سال ۱۳۸۶ تأسیس شد) درباره جزئیات هزینه ساخت این پروژه سینمایی که شامل ساخت و ساز شهرک و دستمزدهای پرداختی می¬شد، توضیح داد.
بر همین اساس و به گفته رئیس هیأت مدیره شرکت نورتابان، هزینه ساخت دکورهای شهر مکه ۱۴۱ میلیارد ریال، شهر مدینه با ۱۹ هکتار ۴۲ میلیارد ریال و ساخت و ساز ساختمان اداری ۱۲/۲ میلیارد بوده است .
همچنین ۳ میلیارد ریال هزینه فیلمنامه،‌ ۶ میلیارد ریال هزینه مطالعات اجرایی، ۱۵۲ میلیارد ریال هزینه پیش¬تولید،‌ ۳۱۰ میلیارد ریال هزینه تولید و ۱۵۱ میلیارد ریال هزینه پس از تولید فیلم «محمد رسول¬الله» شده است.
با این اوصاف مجموع هزینه‌های صرف¬شده برای ساخت این فیلم ۳/۶۳۳ میلیارد ریال بوده است.

دعوت از عوامل حرفه¬ای بین¬المللی دغدغه مجیدی
علاوه بر توجه به مخاطبان داخلی، یکی از دغدغه¬های ذهنی مجیدی حضور عوامل بین¬المللی در ساخت این پروژه سینمایی برای جذب مخاطبان جهانی بود که این مسأله باعث شد عده¬ای از سینماگران داخلی معترض شوند که چرا برای ساخت این فیلم سینمایی از عوامل حرفه¬ای داخلی استفاده نشده است.
«ویتوریو استورارو» به عنوان مدیر فیلمبرداری، «میلژن کرکا کلژاکویچ» به عنوان مدیر طراحی صحنه و دکور، «کوریدوری» جلوه¬های ویژه میدانی، «فرانکو فوماگالی» طراحی آکسسوار، «اسکات اندرسون» جلوه¬های ویژه کامپیوتری، «روبرتو پرپیگنانی» تدوین و «آی. آر. رحمان» موسیقی در این پروژه سینمایی همراهی کردند و البته همراهی عوامل حرفه¬ای سینمای ایران با اسامی جهانی و بعضاً اسکار گرفته تا اندازه¬ای این دلخوری را جبران کرد و وقتی فیلم رونمایی شد به دلیل کیفیت اثر خیلی از این انتقادها پاسخ داده شد.

ویتوریو استورارو: به فیلم «محمد رسول¬الله» دعوت شدم
ویتوریو استورارو مدیر فیلمبرداری فیلم «محمد رسول¬الله» که در مراسم اختتامیه بخش بین¬الملل سی و دومین جشنواره فیلم فجر حضور داشت و با خط¬نوشته¬ای زیبا به قلم استاد ملک¬زاده تقدیر شد، درباره پیوستن به تیم تولید «محمد رسول¬الله» گفت که در الجزایر روی پروژه¬ای کار می¬کرده و به همین دلیل به شناخت فرهنگ آن منطقه نیاز داشته است.
او همچنین گفت: تعدادی کتاب درباره اسلام خواندم و آخرین کتاب که به پایان رسید یک ایمیل دریافت کردم که از من برای حضور در پروژه¬ای با نام حضرت محمد() دعوت می¬کرد.
مدیر فیلمبرداری این فیلم سینمایی معتقد بود که همزمانی پایان مطالعه درباره دین اسلام و دعوت¬شدن به این پروژه اتفاقی نبوده و این دعوتی الهی بوده است.

رونمایی از فیلم «محمد رسول¬الله» پس از جشنواره فیلم فجر
برگزاری نخستین نشست خبری فیلم سینمایی «محمد رسول¬الله» و بازدید اهالی رسانه و مدیران سینما همراه با مجید مجیدی از لوکیشن این فیلم سینمایی که دی‌ماه سال ۹۳ رخ داد، کم کم این نوید را می¬داد که پروژه بزرگ «محمد رسول‌الله» نزدیک به رونمایی است.
در همان مراسم حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی در جمع خبرنگاران اعلام کرد که این فیلم در سی و سومین جشنواره فیلم فجر نمایش داده می‌شود و علیرضا رضاداد دبیر سی و سومین جشنواره فیلم فجر نیز بر این نکته تأکید کرد. مجید مجیدی همان روز در نشست خبری قول دیده¬شدن این فیلم را در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر در تاریخ ۱۱ بهمن ماه داد.
خبر به سرعت پیچید و مشتاقان مدام سراغ این فیلم سینمایی را می¬گرفتند، به خصوص اینکه شنیده می¬شد فیلم «محمد رسول الله» در سه سانس در سینما کوروش برای عامه مردم نیز نمایش داده شود اما به ناگاه اعلام شد که به دلیل انجام برخی امور فنی این فیلم سینمایی در مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر نمایش داده نمی¬شود.
وعده نمایش این فیلم سینمایی در طول ۱۰ روز جشنواره فیلم فجر به کرّات عنوان شد و سینماگران، منتقدان و اهالی رسانه مدام سراغ نمایش فیلم «محمد رسول الله» را می¬گرفتند اما در نهایت این فیلم سینمایی پس از سی و سومین جشنواره فیلم فجر در تاریخ ۲۳ بهمن ماه سال ۹۳ در چند سانس محدود برای سینماگران، اهالی رسانه و جمعی از مسئولان نمایش داده شد.

خلاصه فیلم
فیلم سینمایی «محمد رسول¬الله» از محاصره‌ مسلمانان در شعب ابی‌طالب آغاز می‌شود و به پیش از تولد پیامبر اسلام بازمی‌گردد. در این فیلم مخاطب شاهد وقایعی است که پیش از تولد پیامبر اسلام تا ۱۲ سالگی ایشان را در بر می‌گیرد.
صحنه‌های وفات مادر رسول اکرم در روستای ابواء و صحنه‌های مربوط به دوران شیرخوارگی و خردسالی پیامبر در روستای سعدیه هم از دیگر بخش‌های فیلم است.
فیلم با اولین سفر پیامبر به شام و رسیدن به صومعه بحیرا به پایان می‌رسد. بحیرا راهبی مسیحی است که درباره ظهور آخرین پیامبر به ابوطالب بشارت می‌دهد.
همانطور که مجید مجیدی بارها اشاره کرده است این فیلم در پی ارائه تصویری واقعی از پیامبر اسلام است. آنچه در این اثر سینمایی مقابل دیدگان مخاطبان قرار می‌گیرد حضور پرمهر و سرشار از برکت پیامبر اسلام است که هرجا حضور می‌یافتند مردم را به مهر و دوستی فرامی‌خواندند. در فیلم نشان داده می‌شود که حضرت محمد از همان کودکی و نوجوانی سرمنشأ مهر و دوستی بوده‌اند.
داستان فیلم به گونه‌ای طراحی و اجرا شده است که این امکان فراهم است تا قسمت‌های بعدی آن نیز ساخته شود و البته مجیدی نیز به این نکته اشاره داشته است که قصد ساخت قسمت های دوم و سوم آن را دارد و به گونه‌ای می توان آن را سه‌گانه‌ای از زندگی حضرت محمد دانست.

نمایش فیلم
بالأخره پس از سالها انتظار،‌ سرانجام شاهکار مجید مجیدی در دهه کرامت روی پرده سینما رفت؛ شاهکاری که برای اولین بار در سینمای ایران به واسطه آن شاهد حضور بهترین‌‌های جهان در عرصه‌‌های مختلف فنی ازجمله موسیقی،‌ فیلمبرداری، ‌دکور جلوه های ویژه و… هستیم که در کنار تیم ایرانی متعهدانه، سنگین‌ترین اثر سینمای تاریخ ایران را به روی پرده بردند و همان‌طور هم که توقع بود فروش فیلم در آغاز اکران با رکورد تاریخی مواجه گردید.
خیل عظیم مردم و اهل هنر برای دیدن این اثر فاخر و ارزشی صف کشیدند و در شرایطی که سینماهای کشور گاه از زیرساخت‌های لازم و مناسب برای اکران برخوردار نیستند فیلم بازخورد بسیار خوبی پیدا کرد.

نظر رهبر انقلاب درباره فیلم محمد رسول¬الله
«صفارهرندی» در جلسه فعالان مجازی که در مشهد مقدس برگزار شده بود در خصوص دیدگاه رهبر معظم انقلاب درباره فیلم مجیدی گفت: «شنیده¬ام ایشان بعد از دیدن فیلم که به نظر می‌رسید زمانش طولانی و خسته¬کننده بوده باشد فرمودند حاضرم همین الآن با همان شوق اولیه فیلم را از اول تا به آخر دوباره ببینم.» چیزی که تقریباً از زبان بسیاری از بینندگان فیلم در سینما هم می‌توان شنید؛ مخصوصاً تماشاگرانی که تاریخ زندگی پیامبر اعظم را مطالعه کرده بودند و بافضاسازی¬های مجیدی همزادپنداری بیشتری می‌کردند.

مخالفان و موافقان
از همان زمانی‌که خبر ساخت فیلم مجیدی رسانه‌ای شد فرقه وهابی و گروه‌های افراطی به لطایف‌الحیلی سعی به تخریب و تحریم این فیلم زدند تا افکارعمومی جهان اسلام را ضد آن تحریک کنند و حتی اکنون که فیلم اکران عمومی شده، عده¬ای از این افراط¬گرایان فتوای حرام¬بودن دیدن فیلم را صادر کرده‌اند.
اما هنر مجیدی و سایر عوامل فیلمش در ساخت این اثر مانع از آن شده که رسانه‌های دنیا از بازتاب نمایش آن و اشاره به نقاط مثبت فیلم چشم بپوشند. نسخه فرانسوی روزنامه هافینگتون پست آمریکا، خبرگزاری رویترز، شبکه فرانسه ۲۴، روزنامه گاردین انگلیس، روزنامه صهیونیستی ها‌آرتص، روزنامه اکسپرس تریبون، شبکه خبری میدل ایست‌ای‌، سایت المانیتور و شمار دیگری از رسانه‌ها همچون گالف نیوز‌ و ‌‌ای بی‌تایمز به انعکاس اخبار مربوط به فیلم «محمد رسول‌الله» مجید مجیدی پرداخته‌اند.
جالب‌تر آن‌که نه تنها در ایران، که به شهادت تصاویر و فیلم‌های منتشر شده از جشنواره مونترال کانادا شاهکار مجید مجیدی بااستقبال خوب مخاطبان غربی روبرو شده است تا جایی‌که بنا به شواهد منتشر شده در جشنواره مونترال صف‌های طویلی برای تهیه بلیط فیلم در حاشیه جشنواره تشکیل شده است.
یکی از نقد‌هایی که درباره آخرین اثر مجید مجیدی مطرح شده به موسیقی آن و عدم ارتباطش با فضای اسلامی برمی‌گردد. هرچند این موسیقی که توسط هنرمند شاخص جهانی و دارنده اسکار به صورت صلواتی تولید شده که به قول شاعر چون برخاسته از دل بوده بر دل بسیاری از تماشاگران فیلم هم نشسته است. برخی از منتقدان می‌گویند موسیقی فیلم در مقابل موسیقی «الرساله» مصطفی عقاد، حرف چندانی برای گفتن ندارد زیرا «الرساله» بر اساس اذان و المان‌های اسلامی بود و برای همین هم ماندگار شد اما در این فیلم مجیدی حتی صلوات را به شکلی کلیسایی به موسیقی تبدیل کرده‌اند که در پاسخ باید گفت اتفاقاً مجیدی همان کاری را که مد نظرش بوده انجام داده و موسیقی فیلم نیز به‌جا انتخاب شده؛ چراکه از ابتدا کارگردان فیلم گفته بود که این اثر را برای معرفی پیامبر اسلام به جهانیان و غیرمسلمانان می‌سازد.
اگر به متن فیلم و پیام‌هایی که از آن مخابره می‌شود نیز دقت کنیم به‌راحتی درمی‌یبابیم که مخاطب فیلم،‌ مسیحیان و یهودیان هستند؛ فیلم به صراحت با آنها حرف می‌زند و ریتم موسیقی هم یکی از این ابزارهاست تا پیام را بهتر منتقل کند.
برخی از روزنامه‌های خارجی در مواردی تحلیل‌های مثبت و جداگانه‌ای درباره این فیلم منتشر کرده‌اند که از جمله آنها می‌توان به انتشار نقد مثبتی در روزنامه هافینگتون پست اشاره کرد. در این تحلیل، فیلم اخیر مجیدی باشکوه توصیف شده است. منتقد روزنامه گاردین انگلیس اشاره کرده که نتوانسته شگفتی خود را از عظمت فیلم «محمد رسول‌الله» پنهان کند. در عین حال خبر خوب دیگر درباره بازخوردهای مثبت نسبت به این فیلم، امتیاز بالای آن در ‌ای‌ام‌دی‌بی، سایت مرجع اطلاعات فیلم‌ها و سریال‌های دنیاست.
فیلم مجید مجیدی به فاصله تنها پنج روز از زمان اکران جهانی و ملی خود در ایران توانسته امتیاز خوب ۷/۸ از ۱۰ را از کاربران اینترنتی بگیرد. ۷/۸ در سایت‌ ای‌ام‌دی‌بی‌ امتیاز بسیار خوبی محسوب می‌شود که معمولاً کمتر اثر سینمایی آن را دریافت می‌کند و این بازتاب و انعکاس اکران جهانی فیلم مجیدی در رسانه‌های دنیا کماکان ادامه دارد.
برای مثال روزنامه لوموند در گزارشی نوشت: از زمانی که مجید مجیدی در سال ۱۹۹۸ برای فیلم «بچه‌های آسمان» جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی را دریافت نمود بلندپروازانه اعلام کرد که می‌خواهد برای جهان اسلام فیلم بسازد فیلمی که امروز با برخورد و مخالفت علمای وهابی مواجه شده است آنها با شدت دیدن فیلم را ممنوع کرده‌اند.
نشریهLorientlejour نیز در یادداشتی آورده است: فیلم«محمد رسول‌الله» مجید مجیدی برای پایان¬بخشیدن تصاویر خشونت‌آمیز اسلام است، ‌زیرا در سال‌های اخیر تصاویر منفی و خشونت باری از اسلام و پیامبر اسلام در غرب ارائه می‌شد که با ماهیت واقعی آن فرق داشت. منتقد هافینگتون پست فرانسوی هم فیلم «محمد رسول‌الله» ساخته مجید مجیدی را که به عنوان فیلم افتتاحیه جشنواره مونترال به نمایش درآمد باشکوه خوانده و نوشته است: فیلمی که سی ونهمین جشنواره فیلم مونترال را افتتاح کرد، به کارگردانی مجید مجیدی فیلمی رمانتیک-تاریخی است که چون یک نقاشی دیواری باشکوه بر کودکی حضرت محمد () تمرکز دارد.
این محصول سه ساعته، یادآورفیلم‌های اسطوره‌ای مذهبی دهه ۱۹۵۰ است که همه احساسات خوب را منعکس می‌کردند. در عین حال «سرژ لوسیک» مدیر و بنیانگذار جشنواره مونترال هم گفته نقش این جشنواره، نمایش فیلم‌هایی است که نظری ترویجی نداشته باشند و در ورای همه نقطه نظرات از انسانیت و دیدگاه هنری فیلم‌ساز دفاع کنند.
«فیل هواد» منتقد گاردین هم از جمله نخستین منتقدان مطرح غربی است که پس از تماشای فیلم «محمد رسول‌الله» به تمجید از این فیلم پرداخته است.
در هرحال سه‌گانه بودن فیلم مجیدی خود به تنهایی جالب توجه است و به طور حتم آثار بعدی این سه‌گانه از آنچه دیده شده قوی‌تر و زیباتر خواهد بود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*