حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

یکشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۰ 4 ذو القعدة 1442 Sunday, 13 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1482 تعداد نوشته های امروز : 5 تعداد اعضا : 9 تعداد دیدگاهها : 19×
آمارها نشان دهنده اعتیاد بالای افراد به رسانه است
۲۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۵:۴۸
شناسه : 1696
بازدید 875
5

سید علیرضا آل داوود در برنامه “گفت‌وگوی اجتماعی” رادیو گفت‌وگو بیان کرد: به افراد بر اساس امتیازی که در کلینیک سلامت ذهن دریافت می کردند، می گفتند مثلا اعتیاد رسانه ای دارند که این موضوعی شایع در فضای مجازی است و آمارها چیز خوبی هم نمی گویند. برنامه گفت‌وگوی اجتماعی” با موضوع اعتیاد رسانه ای […]

ارسال توسط :
پ
پ

سید علیرضا آل داوود در برنامه “گفت‌وگوی اجتماعی” رادیو گفت‌وگو بیان کرد: به افراد بر اساس امتیازی که در کلینیک سلامت ذهن دریافت می کردند، می گفتند مثلا اعتیاد رسانه ای دارند که این موضوعی شایع در فضای مجازی است و آمارها چیز خوبی هم نمی گویند.

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی” با موضوع اعتیاد رسانه ای و با حضور دکتر محمد صادق افراسیابی کارشناس فضای مجازی، سید علیرضا آل داوود کارشناس فضای مجازی و دکترمهدی عابدی جامعه شناس و استاد دانشگاه روانه آنتن شد.

دکتر محمد صادق افراسیابی با بیان اینکه فرد در استفاده از رسانه به آن دلبستگی پیدا می کند، اظهار داشت: اگر این فرد روزی به آن رسانه دسترسی نداشته باشد، دچار استرس می شود و یک اضطرابی را تجربه می کند.

وی افزود: هنگامی که تَرک و عدم استفاده از رسانه برای فرد مشکلات روحی، عاطفی و احساسی ایجاد می کند و او خود را ملزم می داند تا ساعات مشخصی را برای استفاده از رسانه وقت بگذارد، می توانیم بگوییم، فرد دچار اعتیاد رسانه ای شده است. البته برخی نگاه کَمی هم دارند و می گویند، اگر فردی بیش از زمان خاصی از یک رسانه استفاده کند، او دچار اعتیاد می شود. ولی برخی دیگر از گروه ها به این نگاه کَمی نقد دارند و کیفیت را مد نظر قرار می دهند و به حالات فرد مانند استرس توجه دارند.

وی در بیان مهمترین مصادیق اعتیاد رسانه ای گفت: در دوران جدید، بازی های رایانه ای یکی از مهمترین این مصادیق است. وقتی کودکی به این نوع بازی ها عادت می کند، اگر روزی نتواند بازی کند، دچار نوعی حالت بی حوصلگی می شود. در حال حاضر بازی های شبکه ای را به وفور می بینیم که استفاده می شود و کسانی که نتوانند یک روز از این شبکه ها استفاده کنند، دچار بحران روحی می شوند.

این کارشناس فضای مجازی با اشاره به اینکه اعتقادی به مبحث کَمیت در محسوب کردن افراد معتاد ندارد، بیان داشت: گاهی افراد به دلیل مشغله کاری و یا امثال آن مجبور هستند ساعات زیادی را همراه یک رسانه بگذرانند. معتقد هستم در صورتی که فرد در هنگام عدم استفاده از رسانه، دچار اضطراب شود، می توانیم بگوییم، فرد دچار اعتیاد رسانه ای است.

افراسیابی در بیان دیگر علامت معتاد بودن افراد به رسانه گفت: در این رابطه یک پژوهشی با عنوان مطالعات شبکه های اجتماعی و سبک زندگی انجام داده ام. در این پژوهش سوالی را کردیم و آن اینکه چقدر استفاده از شبکه های اجتماعی مانع انجام وظایف اصلی تان می شود. ۴/۲۹ درصد از پاسخ دهنده های این پرسش نامه گفته اند استفاده از فضای مجازی به مقدار زیاد منجر به سستی در انجام وظایف اصلی شان شده است. این محدوده ای است که باید به آن حساس باشیم زیرا ممکن است این افراد در ادامه در دام اعتیاد رسانه ای قرار بگیرند.

در ادامه دکتر مهدی عابدی در تعریف اعتیاد اظهار داشت: رفتار عادتی بدون پشتوانه عقلی و کنترل نشده فارغ از نتایج و عواقب آن اعتیاد است. البته این رفتار ممکن است عواقب خیلی بدی نداشته باشد ولی بدون اینکه توجه کنند، عادت داشته باشند کاری انجام دهند، مانند ضربه زدن با دست به لبه یک لیوان!

وی افزود: این اعتیاد است، زیرا هیچ دلیل عقلی وجود ندارد که به لیوان ضربه بزنم و حتی نمی توانم آن را کنترل کنم زیرا فرمان از مغزم صادر نمی شود، بلکه از ناخودآگاه ما بیرون می آید. این موضوع، سوء مصرف مواد تا اعتیاد رسانه ای را شامل می شود.

این استاد دانشگاه اعتیاد رسانه ای را در قالب همان تعریف کلی از اعتیاد قرار داد و در تعریف اعتیاد رسانه ای گفت: عادت کردن به استفاده از رسانه، بدون اینکه بدانیم چرا این کار را می کنیم و اینکه چه بلایی سرمان می آید اعتیاد رسانه ای است. متاسفانه یک بچه ده ساله پای تلویزیون نشسته است و صحنه ای خشونت بار را می بیند و کاملا میخ کوب آن می شود.

این جامعه شناس خاطرنشان کرد: باید میان اعتیاد به رسانه های مجازی و اعتیاد به رسانه های تصویری تفکیک قائل شد. این دو تعاریف و مصادیق متفاوتی دارد.

سید علیرضا آل داوود نیاز را آغازگر اعتیاد دانست و عنوان داشت: یک انسان ممکن است نیازهایی که دارد برای او قانع کننده نباشد. این فرد برای رفع نیاز خود به استفاده از ابزارهای هوشمند و شبکه های مجازی پناه می برد.

وی به انواع اعتیادهای اینترنتی بر اساس یک پژوهش اشاره کرد و بیان داشت: یکی از این نوع اعتیادها، سایبر سکس است. نوع دوم سایبر بیزینس یا خرید و تجارت و یا شرکت در مزایده ها است. بازی های آنلاین، جستجوی بیش از حد در فضای مجازی و ذخیره بیش از حد اطلاعات از دیگر اعتیادهای اینترنتی هستند.

این کارشناس فضای مجازی به تست علمی با عنوان IAT اشاره کرد و بیان داشت: اخیراً یکی از سازمان های مربوط به فضای مجازی به نام سازمان سراج در نمایشگاه رسانه دیجیتال، کلینیک سلامت ذهن را برپا کرد. میزان اعتیاد به پورنوگرافی، میزان اعتیاد به رسانه ها و دلایل استفاده از آنها، کاملا مشخص می شد. در این کلینیک، با توجه به شناختی که از فرد پیدا می کردند، دو نوع بحث را با او ایجاد می کردند.

آل داوود ادامه داد: به افراد بر اساس امتیازی که دریافت می کردند، می گفتند مثلا اعتیاد رسانه ای دارند که این موضوعی شایع در فضای مجازی است و آمارها چیز خوبی هم نمی گویند.

در ادامه افراسیابی به تناقض پژوهش ها در کشور اشاره کرد و بیان داشت: علت اصلی این تناقض، جامعه آماری است. به عنوان مثال در موضوع بازی های رایانه ای یک نتیجه داریم و در یک استناد دیگر، با نتیجه ای کاملا مخالف مواجه می شویم. از طرفی نهادهای ما کمتر به پژوهش های ملی توجه کرده‌اند.

وی اضافه کرد: برخی افراد اعلام کرده‌اند در استفاده از شبکه های مجازی به حدی افراط کرده ایم که کاملا از وظایف روزانه مان غافل شده ایم. این افراد عموما در درس، روابط خانوادگی و موضوعات دیگر مشکل دارند. حتی در مصادیقی دیده شده از خانواده و فرزند خود غافل و در این فضا دچار اعتیاد می شوند.

شایان ذکر است، برنامه “گفت‌و‌گوی اجتماعی” هر شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۳:۳۰ از شبکه رادیویی گفت‌و‌گو پخش می شود و فایل صوتی آن برای علاقمندان در تارنمای شبکه موجود است

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*