حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

یکشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۰ 4 ذو القعدة 1442 Sunday, 13 June , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1481 تعداد نوشته های امروز : 4 تعداد اعضا : 9 تعداد دیدگاهها : 19×
ولایتی در همایش بیداری اسلامی: وهابیت با ابزار پول به فتنه‌انگیزی ادامه می‌دهد/شکست داعش در سوریه و عراق فرصت‌های بزرگی را برای جهان اسلام رقم خواهد زد
۲۵ آذر ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۳
شناسه : 2609
بازدید 192
2

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل گفت: آشکارسازی و هنجارشکنی در برقراری روابط عربستان با رژیم صهیونیستی، خود ننگ دیگری از سوی حکام سعودی و ضربه جدیدی بر پیکره اسلام و آرمانهای ملل اسلامی است. «علی‌اکبر ولایتی» دبیر دهمین نشست شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی، در جمع میهمانان سی امین کنفراس وحدت اسلامی در […]

ارسال توسط :
پ
پ
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل گفت: آشکارسازی و هنجارشکنی در برقراری روابط عربستان با رژیم صهیونیستی، خود ننگ دیگری از سوی حکام سعودی و ضربه جدیدی بر پیکره اسلام و آرمانهای ملل اسلامی است.

«علی‌اکبر ولایتی» دبیر دهمین نشست شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی، در جمع میهمانان سی امین کنفراس وحدت اسلامی در سالن زرین هتل پارسیان آزادی، در نشست بیداری اسلامی با اشاره به آیات «مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ وَ الَّذینَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَی الْکُفَّارِ رُحَماءُ بَیْنَهُمْ تَراهُمْ رُکَّعاً سُجَّداً یَبْتَغُونَ فَضْلاً مِنَ اللَّهِ وَ رِضْواناً سیماهُمْ فی‏ وُجُوهِهِمْ مِنْ أَثَرِ السُّجُودِ»؛ گفت: محمّد فرستاده خداست، و کسانى که با اویند، در برابر کافران سرسخت و در میان خود مهربانند. آنان را مى بینى که در حال رکوع و سجودند (نماز را برپا مى دارند) و در زندگى دنیا در پى دستیابى به پاداشى از جانب خدا هستند و خشنودى او را مى جویند. علامت خشوع آنان در برابر خدا که پیامد سجده‌هاى آنهاست در رخسارشان نمایان است.

وی خطاب به علما، اندیشمندان و شرکت کنندگان در دهمین اجلاس شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی، اظهار داشت: پس از گذشت بیش از پنج سال از آغاز موج بیداری اسلامی، تشکیل مجمع جهانی بیداری اسلامی به تدبیر و ابتکار مقام معظم رهبری، دشمنان و معارضان بیداری اسلامی عملاً نتوانسته‌اند حتی با سازماندهی گروه‌های تکفیری به عنوان رقیب بیداری اسلامی و پیشبرد طرح‌های  تجزیه گرایانه، خواسته‌های خود را در زمینه مهار این موج عظیم محقق سازند.

دبیر دهمین نشست شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی ادامه داد: این در حالی است که در نقطه مقابل چهره منحوس و نامشروع تکفیری‌ها و حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی آنها بیش از هر زمان دیگری بر افکار عمومی، علما، اندیشمندان، ملت‌ها و رهبران اسلامی آشکار شده به گونه‌ای که کم‌کم جهان اسلام را متحد و یکپارچه در مقابل این جریان خشونت‌طلب و تروریستی تکفیری قرار داده است.

وی عنوان کرد: هم‌اکنون انگیزه‌های جهادی در صفوف مردمی اعم از شیعه و سنی در سوریه و عراق دمیده شده و ملت‌های مسلمان سوریه و عراق را در کنار ارتش و نیروهای نظامی دو کشور، جهت نابودی گروه های تکفیری در جبهه واحدی قرار داده و پیروزی‌های بزرگی نیز به دست آمده است. مطئمناً شکست داعش و سایر گروه های تکفیری در سوریه و عراق فرصت‌های بزرگی را برای جهان اسلام رقم خواهد زد و روح جهاد و اعتماد به نفس جهت مبارزه و مقابله با عناصر و گروه‌های افراطی، تکفیری و تروریستی از یک سو و پیشبرد بیداری اسلامی از سوی دیگر را بیش از پیش فزاینده خواهد نمود.

ولایتی تصریح کرد: در مقطع کنونی؛ علما، اندیشمندان، روشنفکران، فرهیختگان و رهبران جوامع اسلامی رسالتی مضاعف در شناسایی چهره شوم تکفیری‌ها و روشنگری در راستای ضرورت مقابله با گروه‌های تکفیری، فتنه‌انگیزی و دسیسه‌های ضددینی و اسلامی، همچنین عمل به تکالیف برآمده از بیداری اسلامی دارند؛ تکالیفی که مقابله با نظام سلطه و عدم اطاعت از دشمنان اسلام و مسلمانان در رأس آنها قرار دارد.

وی ابراز داشت: به طور قطع و یقین گسترش تکلیف گرایی بالاخص در مواجهه با گروه‌های تکفیری و نظام سلطه که در جبهه‌ای هماهنگ برای مقابله با اسلام ناب محمدی (ص) و ارائه چهره‌ای خشن و مرتجعانه از اسلام متحد شده‌اند، همچنین روشنگری در جهان اسلام منتهی به عبور دنیای اسلام و ملت‌های اسلامی از بحران ظلم و حقارت شده و مقدمه احیای تمدن بزرگ اسلامی و مجد و عظمت اسلام و مسلمانان خواهد شد.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل گفت: دبیرخانه مجمع جهانی بیداری اسلامی و شرکت کنندگان در این همایش با استفاده از امکاناتی که در اختیار دارند، تمام تلاش و توان خود را برای کمک به تداوم موج فراگیر بیداری اسلامی در اقصی نقاط مرزهای اسلامی مبذول خواهند نمود تا این امید را به ملت‌های مسلمان بدهند که اسلام نه تنها دین رأفت و مهربانی بلکه دین مقاومت و اقتدار است، روا نیست در جهان کنونی، نظام سلطه با وجود اقلیتی که مجهز به سلاح اقتصاد و میلیتاریسم است در رأس باشد و مسلمانان که وارثان تمدنی بزرگ هستند و از منابع فراوان نفتی و غیرنفتی بهره مندند و اکثریتی قریب به یک و نیم میلیارد نفر را شامل می‌شوند، در ذیل قرار گیرند.

وی خاطرنشان کرد: اکنون دهمین اجلاس شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی در حالی برگزار می شود که منطقه غرب آسیا در شرایط خاصی قرار گرفته و دوران حساسی را سپری می‌کند. جریان بیداری اسلامی نیز که در برخی کشورها با تکیه بر آموزه‌های اسلام ناب محمدی (ص)، در سال‌های گذشته به پیشرفت‌های قابل توجهی دست یافته است، اما در این بین برخی از جریان‌های اسلامی از روی غفلت و ناآگاهی، با دل‌خوش کردن به وعده‌های نظام سلطه از مسیر بیداری اسلامی منحرف شده و مجدداً اسباب حاکمیت دشمنان واقعی اسلام بر سرنوشت کشورهای انقلابی را مهیا ساخته‌اند.

دبیر دهمین نشست شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی ادامه داد: با وجود تداوم فتنه‌انگیزی و دسیسه‌افکنی مخالفان داخلی و خارجی از یک سو و جنگ‌افروزی گروه‌های تکفیری از سوی دیگر در سوریه و علیه دولت و ملت این کشور، ارتش و نیروهای مردمی سوریه محکم و استوار، سلاح مقاومت و ایستادگی در مقابل دشمنان داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی را همچنان در دست گرفته و به خصوص طی ماه‌های اخیر به موفقیت‌های چشمگیری در جبهه‌های نبرد دست یافته‌اند، که حاصل این مقاومت و رشادت آزادسازی بزرگترین قطب اقتصادی، سیاسی و اجتماعی سوریه یعنی شهر حلب بوده است که این پیروزی نقطه عطف و علامتی معنادار در معادله سوریه و حتی معادلات منطقه­‌ای است به گونه‌ای که باید در آینده‌ای نزدیک انتظار شکست کامل جریان تکفیر و اضمحلال تروریسم ساخته دست نظام سلطه و استکبار و تثبیت نظام های مردمی و ملت‌های مقاوم در منطقه باشیم.

وی با بیان اینکه کشور عراق در بیش از یک دهه اخیر و پس از سقوط صدام همواره در معرض دسیسه‌های تفرقه‌افکنانه غربی قرار داشته و در چند سال گذشته نیز با چالشی به نام داعش مواجه بوده است، اظهار داشت: عراق با کمک دولت و ملت خویش از اقوام و مذاهب مختلف اعم از شیعی، سنی و کرد توانسته است ضمن عبور از بحران‌های مختلفی که عمدتاً در نتیجه توطئه‌های غربی به وجود آمده بود، طی هفته های گذشته عملیات آزادسازی موصل را کلید بزند. مطمئناً عملیات موصل و نبرد بزرگ ارتش، نیروهای نظامی و نیروهای مردمی عراق با داعش که تاکنون با موفقیت‌های چشم­گیری همراه بوده است، می‌تواند آغازی بر پایان حیات خشن‌ترین و مرتجعانه‌ترین گروه تروریستی تاریخ معاصر جهان یعنی داعش باشد و این افتخار بزرگ را نصیب دولت و ملت بزرگ عراق کند که توانستند در کنار هم و با همکاری و هماهنگی یکدیگر بر گروه تروریستی داعش که نه تنها عراق و سوریه بلکه کل منطقه غرب آسیا را با چالش مواجه ساخته و روند حرکت بیداری اسلامی را با کندی مواجه ساخته است، غلبه کنند.

ولایتی یادآور شد: ملت مظلوم و بی‌گناه یمن همچنان بر اثر جنگ‌افروزی و بمباران بی وقفه جنگنده‌های سعودی جان می‌سپارند، این در حالی است که سازمان‌های بین‌المللی و مدعیان دروغین حقوق بشر در سکوت و انفعال مطلق فرو رفته‌اند. با این وجود تجربه حملات هوایی ۱۸ ماه گذشته عربستان در یمن از یک سو و ناکامی رژیم سعودی که دست دوستی به سوی رژیم اشغالگر قدس دراز کرده‌است از سوی دیگر، همچنین پیشروی و تثبیت موقعیت انصارالله و انقلابیون یمنی به عنوان نقش آفرینان مؤثر تحولات یمن ثابت کرده که بحران یمن، فاقد هرگونه راه حل نظامی است، لذا تنها راه کار باقی مانده تمکین در مقابل خواست های به حق و قانونی ملت یمن و احترام به حق تعیین سرنوشت مردم در این کشور است.

وی ابراز داشت: ملت مبارز و انقلابی در بحرین همچنان بر خواسته‌های مشروع و مطالبات قانونی خود برای احقاق حقوق از دست رفته و مشروع خویش از طرق مسالمت‌آمیز پای می‌فشارند. این در حالی است که حکام بحرینی ضمن سرکوب مردم و ایستادگی سخت‌افزاری در مقابل خواسته‌های ملت، آیت‌الله شیخ عیسی قاسم این عالم مجاهد و مبارز بحرینی را محصور نموده و بدنبال سلب تابعیت از این عالم بزرگوار و نجیب است.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل گفت: لبنان به عنوان نوک پیکان مقاومت و مقابله در مقابل رژیم صیهونیستی و جریان تکفیری در چند ماهه اخیر شاهد رویدادهای مبارک و میمونی بوده است، انتخاب رئیس جمهور جدید جناب آقای میشل عون به یک دوره خلأ قدرت و فقدان دولت در این کشور پایان داد تا با انسجام سیاسی و مشارکت تمامی جریانات و گروه‌ها این کشور جایگاه واقعی و تأثیرگذار خود را در معادلات منطقه ای و بین‌المللی بازیابی نماید.

وی افزد: سرزمین‌های اشغالی کماکان در مقابل اشغالگری و جنایات صهیونیست‌ها مقاومت می‌کند. مصیبت هایی که امروز بر فلسطینیان می‌گذرد، حاصل خیانت‌ها و جنایاتی است که در بیش از شش دهه اخیر بر این ملت مظلوم و رنج کشیده تحمیل و اعمال شده است. اما امروز خیانت و جنایت در حق فلسطین ماهیت متفاوت به خود گرفته است. چنانچه در چارچوب یک سناریوی از قبل برنامه‌ریزی شده، تبدیل و جایگزینی اولویت بسیاری از ملت‌های مسلمان منطقه، از موضوع «اشغالگری رژیم صهیونیستی» به سمت مسائل داخلی از جمله «داعش و جنگ‌های تکفیری»، به عنوان نقشه‌ای شوم در منطقه در حال اجراست، چنانچه پس از چند سال و در نتیجه اقداماتی که آمریکا به عنوان بزرگترین دولت حامی صهیونیست‌ها انجام داده است، هم اینک مشاهده می‌شود که جریانات تکفیری و گروه‌های تروریستی، کشورهای اسلامی را به شدت مشغول خودشان کرده و درگیری‌ها را از سطح مبارزه با رژیم اشغالگر قدس به سطح چالش با گروه‌های تکفیری تنزل داده است.

دبیر دهمین نشست شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی با تأکید بر اینکه دست حکام سعودی که در پشت پرده تمام بحران‌های منطقه‌ای از سوریه و عراق گرفته تا یمن، بحرین، لیبی و امثالهم آشکار است، عنوان کرد: وهابیت با ابزار پول همچنان به فتنه‌انگیزی در جهان اسلام ادامه می‌دهد. آشکارسازی و هنجارشکنی در برقراری روابط عربستان با رژیم صهیونیستی، خود ننگ دیگری از سوی حکام سعودی و ضربه جدیدی بر پیکره اسلام و آرمان‌های ملل اسلامی است.

وی گفت: در دهمین جلسه شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی جای خالی یکی از اعضای فعال و مؤثر شورا یعنی حجت‌الاسلام شیخ زکزاکی، رئیس جنبش اسلامی نیجریه را مشاهده می‌کنیم. ایشان بیش از یک سال است که مظلومانه مجروح، مضروب و به بند کشیده شده و در بدترین شرایط جسمانی در زندان به سر می‌برد. این عالم مجاهد تحت سخت‌ترین رفتارهای غیرانسانی از سوی گروه تکفیری بوکوحرام قرار گرفته و متأسفانه دولت نیجریه نه تنها هیچ تدبیر و اقدامی برای رهایی ایشان انجام نداده بلکه با فشار برخی کشورهای مرتجع و صهیونیزم بین‌المللی، محدودیت‌ها، فشارها و ظلم‌های بیشتری بر ایشان و میلیون ها مسلمان نیجریه‌ای اعمال کرده‌است.

ولایتی ابراز داشت: سیر تحولات منطقه خاورمیانه، مقاومت مردم و دولت­‌های برآمده از خواست و اراده آنان و از خود گذشتگی و ایثار و حمایت ملل آزدای­خواه منطقه از گفتمان مقاومت که به شکست سیاست جنگ نیابتی در منطقه انجامید، سیاستمداران و اندیشکده‌های نظام سلطه را به این نتیجه رسانید که می‌بایست طرح و راهبرد جدیدی را در منطقه پیاده‌سازی نمایند و از صرف هزینه‌های میلیارد دلاری به صورت پنهان و آشکار در تجهیز، تسلیح و راه‌اندازی و تقویت گروه‌های تکفیری تغییر رویکرد دهند، آثار این تغییر رویکرد را می توان در نتایج و پیامدهای انتخابات اخیر ایالات متحده به وضوح مشاهده کرد.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل خطاب به علما، اندیشمندان، روشنفکران حاضر در دهمین نشست شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی خاطرنشان کرد: امروز به برکت اسلام و ارزش‌های اسلامی، بیداری اسلامی به وضوح در سطح منطقه آزمون بزرگی را می‌گذراند. فریاد اعتراض و ابراز انزجار از استکبار و مستکبرین عالم دستاورد نخست و فوری‌ترین پیامد بیداری اسلامی در منطقه است. بازگشت به خویشتن که بازگشت به ارزش‌ها و مبانی اسلام ناب محمدی(ص) است، تنها راه علاج مشکلات منطقه‌ای است که چشم‌های طمع زیادی به آن دوخته شده و چند سالی است با استفاده از ابزار تکفیر آن را به جولانگاه منافع غربی- عربی- عبری تبدیل نموده است.

وی افزود: اعضای شورای عالی مجمع جهانی بیداری اسلامی با این رویکرد و نگاه به آینده گردهم آمده‌اند تا پس از بحث و گفت‌وگو درباره مسائل گوناگون دنیای اسلام، راهبردهایی را جهت رفع موانع و چالش‌ها و غلبه بر مشکلات جهان اسلام، به تبادل‌نظر گذاشته و از سران کشورهای اسلامی که منافع ملی‌شان با منافع اسلام در هم تنیده شده است، مجدانه می‌خواهند که در پیشبرد مصوبات این اجلاس از هرگونه همکاری و همیاری دریغ نورزند.

ولایتی در پایان سخنان خود، گزارش مختصری از فعالیت‌های چند سال اخیر دبیرخانه مجمع جهانی بیداری اسلامی که متشکل از ۹ کمیته و دبیرخانه دائمی مجمع است، ارائه داد.

منبع: فارس

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*