حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 1 شوال 1442 Wednesday, 12 May , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1441 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9 تعداد دیدگاهها : 19×
کارشناسان سیاسی در نقد کتاب کارنامه شیطان :  احتضار لیبرال دموکراسی نزدیک است باید فرصت ترامپیسم را دریابیم
۲۱ بهمن ۱۳۹۵ - ۸:۰۱
شناسه : 2871
بازدید 221
1

مجموعه سه جلدی «کارنامه، اسناد و خاطرات شیطان» نقد شد شهبازی: در مبارزه با نظام سلطه دچار کلی‌گویی هستیم/ قاسمی: احتضار لیبرال دموکراسی نزدیک است یک فعال فرهنگی گفت: در زمینه مطالعات مرتبط با نظام سلطه دستمان خالی است در صورتی که جبهه مقابل مطالعات ریزی درباره ما دارد و مبارزه‌‌شان با ایران کلی‌گویی نیست […]

ارسال توسط :
پ
پ

مجموعه سه جلدی «کارنامه، اسناد و خاطرات شیطان» نقد شد

شهبازی: در مبارزه با نظام سلطه دچار کلی‌گویی هستیم/ قاسمی: احتضار لیبرال دموکراسی نزدیک است

خبرگزاری فارس: شهبازی: در مبارزه با نظام سلطه دچار کلی‌گویی هستیم/ قاسمی: احتضار لیبرال دموکراسی نزدیک است

یک فعال فرهنگی گفت: در زمینه مطالعات مرتبط با نظام سلطه دستمان خالی است در صورتی که جبهه مقابل مطالعات ریزی درباره ما دارد و مبارزه‌‌شان با ایران کلی‌گویی نیست در حالی که ما در مبارزه با سلطه دچار کلی‌گویی بوده و با آدرس‌های غلط روبه‌رو هستیم.

کتاب نشست نقد و بررسی مجموعه سه جلدی «کارنامه، اسناد و خاطرات شیطان» اثر صالح قاسمی در دانشکده رسانه خبرگزاری فارس، برگزار شد.

*ترامپ می‌خواهد زیر میز بزند

رضا برجی مستندساز در این نشست با اشاره به نسبت پوتین و دونالد ترامپ گفت: ترامپ و کارشناسان کنار او نمی‌خواهند اتفاقی که در فروپاشی بلوک شرق افتاد در فروپاشی آمریکا رخ دهد. اوباما جمله‌ای دارد که گفته اگر یک ماه بیشتر فرصت داشتم ثابت می‌کردم که پوتین در کدام نقاط در جریان انتخابات آمریکا حمله سایبری کرده است. من گمانم بر این است که ترامپ می‌خواهد زیر میز بزند. فوکویاما در پیش‌بینی خود از پایان تاریخ به این مسأله اشاره کرده است.

وی افزود: مردم آمریکا از داخل کشور خود بی‌خبرند اما مردم دنیا از داخل آنها باخبر است و این همان اتفاقی است که در شوروی شاهد بودیم. همه به پایان لیبرالیسم اعتقاد دارند اما کسی از بعد آن خبر ندارد و هر کس با تعابیری از آن یاد می‌کند.

این مستندساز با اشاره به وضعیت کنونی آمریکا، گفت: با توجه به شرایط کنونی باید دید نقشه امروز جمهوری اسلامی در قبال ترامپ چیست زیرا حسن روحانی هیچ نسبتی با دونالد ترامپ ندارد او اصلاً‌ فرد مذاکره و حرف زدن نیست و در این مدت کوتاه که بر سر کار آمده تکلیف همه را روشن کرده است و ما برای انتخابات آینده باید کسی را معرفی کنیم که با این فرد با ادبیات خودش حرف بزند. رهبر انقلاب موضع خود را در قبال ترامپ روشن کرده است و فکر می‌کنم دراین دوره آمریکا تکلیف این کشور روشن می‌شود و گمان من بر این است که وضعیت کنونی از جنگ هشت ساله سخت‌تر خواهد شد.

برجی در پایان گفت: مردم و نظام باید آماده باشند که از فروپاشی آمریکا استفاده کنند همان استفاده‌ای که در زمان فروپاشی شوروی صورت نگرفت و به نظرم با توجه به شرایط این کتاب‌ها را باید بیشتر مورد استفاده قرار داد و از ظرفیت فضای مجازی برای معرفی این کتاب‌ها باید استفاده کرد.

*در مبارزه با نظام سلطه دچار کلی‌گویی هستیم

محمدصادق شهبازی در بخش دیگری از این مراسم با اشاره به حوزه مطالعاتی پیرامون نظام سلطه‌، گفت: ما در زمینه مطالعات مرتبط در زمینه نظام سلطه دستمان خالی است در صورتی که جبهه مقابل مطالعات ریزی در زمینه ما دارد و حتی در زمینه بحران آب هامون همایش برگزار می‌کند و مبارزه‌‌شان با ایران کلی‌گویی نیست در حالی که ما در مبارزه با سلطه دچار کلی‌گویی بوده و با آدرس‌های غلط روبه‌رو هستیم.

وی افزود: ما خیلی وقت‌ها سرگرم نمادها و لایه‌های پنهان شدیم در حالی که امام راحل خطی را با عبارت استکبار برای مبارزه با سلطه باز کرده است. دست گذاشتن روی ظلم‌هایی که علیه ملت‌های جهان از سوی استکبار صورت می‌گیرد بسیار مهم است. در حوزه کلان سیاسی تا نهادهایی که در زمینه فضاهای اجتماعی برای ما برنامه‌ریزی می‌کنند باید مورد توجه قرار گیرد.

*این سه جلد تصویر خوبی از نظام سلطه نشان می‌دهد

شهبازی گفت: آنها هیچ وقت نمی‌گفتند که ما می‌خواهیم نظام جمهوری اسلامی را دچار بحران کنیم و با استفاده از شخصیت‌های موجه خودی به اهداف خود می‌رسیدیم،‌در زمینه اقتصاد ما شاهد همین برنامه‌ریزی‌ها در سطح کلان هستیم.

او  اضافه کرد: ما برای هیچ کدام از برنامه‌های نظام سلطه تصویری نداریم که بتوانیم ظلم‌های آنها را نشان دهیم. این سه جلد تصویر خوبی از ظلم‌های آمریکا نسبت به مردم خود، دنیا و ایرانی‌ها را نشان می‌دهد. این کتاب تاریخ‌نگاری‌های خوبی کرده اما در بخش‌های سیاسی باقی مانده است. این مجموعه نگاه پایین به بالای خوبی به خواننده می‌دهد و نشان می‌دهد که برنامه‌های نظام سلطه برای ما چیست.

وی در پایان گفت: البته من حس می‌کنم این کتاب‌ها نگاه از بالا را کم دارد و حس می‌کنم نسل نوجوان و جوان اطلاعات کمی نسبت به سلطه دارد. ما باید به سوی نگاه از بالا حرکت کنیم تا مردم ببینند این حرف‌ها منافع چه کسانی را تأمین می‌کند. به نظرم باید سلطه را فراتر از فضای سیاسی ببینیم که این بسیار مهم است.

*احتضار لیبرال دموکراسی نزدیک است

صالح قاسمی نویسنده مجموعه سه جلدی خاطرات، کارنامه، اصناف در این مراسم با اشاره به جمله پشت یکی از این سه جلد که با تعبیر امام خمینی پیرامون شیطان بزرگ بودن آمریکا منتشر شده، گفت: من یک امپراطوری خبری و رسانه‌ای را می‌دیدم که طوری افکار عمومی جهان را مدیریت می‌کند که بسیاری از جنایت‌های آنها پنهان بوده است.

 

%image_alt%

 

وی افزود: سال ۹۲ به عنوان کشوری که بیشترین صدمه را از آمریکا خوردیم معرفی شدیم ولی جریان آمریکاباور در کشور فعالیت می‌کند و این نشان‌دهنده تأثیر رسانه‌های غرب بر افکار عمومی جهان است. از نظر من غرب آسیا و شمال آفریقا قلب جهان است و اتفاقات آتیه‌ساز در جهان در همین قلب جهان اتفاق می‌افتد.

این کارشناس حوزه غرب گفت: من بر این باورم که احتضار لیبرال دموکراسی در خاورمیانه نزدیک است و دیگر چیزی برای از دست دادن نداریم و بی‌محابا در حال حراج دارایی خود هستیم. من بر این باورم که حضور ترامپ در کاخ سفید یک فرصت استثنایی برای انقلاب اسلامی است و باید از آن استفاده کنیم و اگر این جمله من جای نقد دارد آن را نقد کنید.

*می‌توان انتظار فرو پاشیدن ایالات متحده را کشید

قاسمی در پایان گفت: در یک تعامل عقل‌گرا و تأمل‌گرا با جهان اسلام می‌توانیم فرصت‌های از دست رفته را به واسطه حضور ترامپ در کاخ سفید احیا کنیم و حتی با روی کار آمدن ترامپ می‌توان انتظار فرو پاشیدن ایالات متحده را کشید.

فارس

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*