حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

پنج شنبه, ۲۳ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 2 شوال 1442 Thursday, 13 May , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1441 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 9 تعداد دیدگاهها : 19×
دکتر یدالله جوانی : وحدت داخلی باطل السحر تحریم های گسترده و بی سابقه آمریکا
۰۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۳
شناسه : 3468
بازدید 173
2

آمریکایی ها تصور می کنند با وضع تحریم های جدید که خودشان آن را، از بسته های تحریمی بی سابقه در طول تاریخ می دانند، قادر خواهند بود جمهوری اسلامی را به مذاکره و معامله بر سر قدرت دفاعی ملت ایران وادار سازند. آیا تحریم های جدید آمریکا علیه جمهوری اسلامی، تکرار تحریم های گذشته، […]

ارسال توسط :
پ
پ

آمریکایی ها تصور می کنند با وضع تحریم های جدید که خودشان آن را، از بسته های تحریمی بی سابقه در طول تاریخ می دانند، قادر خواهند بود جمهوری اسلامی را به مذاکره و معامله بر سر قدرت دفاعی ملت ایران وادار سازند.
آیا تحریم های جدید آمریکا علیه جمهوری اسلامی، تکرار تحریم های گذشته، تجمیع تحریم های پیشین و فاقد اهمیت است؟ یا اینکه آمریکا تحریم های جدیدی را بر خلاف برجام علیه جمهوری اسلامی وضع کرده است؟

از آنجا که در خصوص پاسخ به این سوال در داخل کشور، جواب ها متفاوت است، نگاه خود آمریکایی ها مشخص کننده ماهیت تحریم های جدید است. «برنی سندرز» سناتور دمکرات و نامزد پیشین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، با توجه به ماهیت این تحریم ها می گوید: «وضع تحریم های جدید علیه ایران ممکن است توافق هسته ای با تهران را در معرض خطر قرار دهد.» آقای «جان کری» وزیر خارجه سابق آمریکا، از زمان طرح تحریم های جدید، به صورت جدی هشدار داده بود که تصویب تحریم های بیشتر علیه ایران، ممکن است ناقض برجام باشد. «آدام زوبین» معاون وزیر خزانه داری سابق آمریکا هم، چندی پیش طی نامه ای به کنگره آمریکا، هشدار داد که این تحریم ها توافق هسته ای با ایران را تضعیف خواهد کرد. اما در این میان، اظهار نظر رییس مجلس نمایندگان آمریکا پس از تصویب طرح تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران بسیار قابل تامل است. وی با اشاره به مصوبه مجلس می گوید: «لایحه ای که ما امروز با اکثریت آرا تصویب کردیم یکی از گسترده ترین بسته های تحریمی در طول تاریخ است!»

بنابراین در ماهیت جدید بودن، گسترده بودن و بی سابقه بودن تحریم های جدید آمریکا، نباید در داخل کشور تردید ایجاد کرد. هدف نهایی از وضع این تحریم ها نیز مشخص است. آمریکایی ها پس از ۳۸ سال شکست و ناکامی در مقابل ملت ایران، اکنون تصور می کنند از طریق راهبرد و سیاست «تحریم – مذاکره»، می توانند مقاومت و ایستادگی مردم و نظام اسلامی را فروریخته، از طریق تحمیل اراده خود در حوزه های گوناگون به جمهوری اسلامی در پای میز مذاکره، در یک دوره زمانی ملت ایران را تضعیف و تسلیم خود سازند. به عبارت دیگر، آمریکایی ها با وضع تحریم های جدید و سنگین، به دنبال وضع برجام های دیگر هستند. آنان تصور می کنند با هر برجام، می توانند بخشی از توانمندی های جمهوری اسلامی را نابود ساخته و یا کاهش دهند. در تحریم های جدید، آمریکایی ها به دنبال محدود سازی قدرت دفاعی، نفوذ منطقه ای و برنامه موشکی جمهوری اسلامی هستند. بنابراین قدرت دفاعی و عوامل اقتدار ملت ایران و جمهوری اسلامی در تحریم های جدید، مورد هدف قرار گرفته است. آمریکایی ها تصور می کنند با وضع تحریم های جدید که خودشان آن را، از بسته های تحریمی بی سابقه در طول تاریخ می دانند، قادر خواهند بود جمهوری اسلامی را به مذاکره و معامله بر سر قدرت دفاعی ملت ایران وادار سازند. آمریکایی ها با تمرکز دادن تحریم ها بر برنامه هسته ای ایران در گذشته، به برجام هسته ای رسیدند. اکنون برخلاف برجام که آمریکایی ها را از وضع هر نوع تحریم جدید منع می کند، با وضع تحریم های جدید و تمرکز دادن این تحریم ها بر قدرت دفاعی و عوامل اقتدارآفرین ملت ایران چون سپاه پاسداران، به دنبال برجام های منطقه ای و موشکی هستند. شرع مقدس اسلام، منافع و امنیت ملی، تدبیر و عقلانیت، همگی بر ایستادگی ملت قهرمان ایران و نظام اسلامی، در برابر این نوع زورگویی آمریکایی ها حکم می کند. شرط لازم برای موفقیت در این ایستادگی، وحدت داخلی و انسجام درونی است. ارزش و اهمیت این شرط (وحدت داخلی) برای موفقیت و ناکام گذاشتن تحریم های آمریکایی ها در نیل به اهدافشان، موقعی آشکار می شود که بدانیم اختلافات درونی در میان مسئولان و هیأت حاکم، جریان ها و احزاب سیاسی و در نهایت ،اختلافات در میان مردم در خصوص تحریم های آمریکا و چگونگی مواجهه به آن، نقطه شروع موفقیت تحریم کنندگان است. هدف اولیه تحریم ها در داخل کشور، ایجاد اختلاف میان مسئولان از یک طرف و میان مردم از طرف دیگر است. آمریکایی ها تلاش می کند با وضع تحریم ها و عملیات روانی سنگین، دوقطبی های کاذب و اختلاف انگیز در ایران پدید آورند.

بسیار روشن است در چنین شرایطی، «وحدت داخلی و انسجام درونی»، باطل السحر تحریم های گسترده و بی سابقه آمریکا از نظر تاریخی خواهد بود. این وحدت و انسجام، باید نسبت به برداشت ها و رویکردهای زیر به سرعت انجام شود:

۱- هدف نهایی و راهبردی تحریم های اقتصادی آمریکا،‌نابود ساختن هویت مستقل اسلامی – ملی مردم ایران است. آمریکایی ها به دنبال براندازی جمهوری اسلامی و پایان بخشیدن به انقلاب اسلامی ملت ایران می باشند. آمریکایی ها در رویای بازگرداندن سلطه خود بر ایران و احیای نفوذ پیشین خود در منطقه غرب آسیا هستند.
۲- آمریکایی ها از طریق مذاکره حول تحریم ها و بهانه های تحریم (هسته ای، موشکی، تروریسم، حقوق بشر و …)، به دنبال محدودسازی قدرت ملی و اقتدار دفاعی و نفوذ منطقه ای ایرانیان هستند. به عبارت دیگر ،آمریکا از طریق مذاکره و معامله، می خواهد ایران را کنترل، تضعیف و مهار کند.
۳- آمریکایی ها تحت هیچ شرایطی قابل اعتماد برای مذاکره نبوده و تجربه ارزشمند برجام را باید سرلوحه هر نوع مواجهه با ایالات متحده قرار داد. تصور مذاکره با آمریکا با هدف «برد – برد» بطلانش در برجام هسته ای ثابت شد. بر اساس این تجربه که البته به دست آمدنش با هزینه های سنگین همراه شد، باید یک صدا از داخل کشور به جهانیان مخابره شود: «ایران با آمریکا به دلیل غیر قابل اعتماد بودن و عدم پایبندی به تعهداتش، در هیچ موضوع دیگری مذاکره نخواهد کرد.»
۴- برداشتن تحریم های آمریکا از طریق مذاکره، تنها راه پیشرفت کشور و حل مشکلات اقتصادی مردم نیست. می توان به جای تلاش نافرجام برای برداشتن تحریم ها و از دست دادن فرصت ها، با پیاده سازی اقتصاد مقاومتی از طریق تمرکز بر توانمندی های داخلی، تحریم های آمریکا را در عمل ناکارآمد و بی اثر ساخت.
۵- برای پیاده سازی اقتصاد مقاومتی و شکل دادن به یک اقتصاد مستحکم درون زا، نیازمندیها برای سرمایه و فناوری ها ی خارجی را می توان از کشورهای غیرتحت سلطه آمریکا فراهم ساخت. این تصور وهم گونه و بی مبنا را که؛ تنها راه پیشرفت کشور همراه شدن با غرب است، باید برای همیشه کنار گذاشت. باید بدانیم کشورهای اروپایی؛ بیش از آنکه ما به سرمایه و تکنولوژی آنان محتاجیم، آنها به بازار پرجاذبه و هشتاد میلیونی ایران به صورت مستقیم، و بازار ۳۵۰ میلیونی ما به صورت غیر مستقیم نیازمند هستند.

با اطمینان می توان گفت: اگر آمریکایی ها بفهمند ایرانیان از پس تجربه برجام، باب هر نوع مذاکره با ایالات متحده را بسته و چند قفله کرده اند، به دلیل خسارات ناشی از تحریم ها برای خود و متحدانشان از یک طرف، و تبدیل شدن تحریم ها به یک فرصت طلایی برای ایران جهت پیاده سازی جدی تر اقتصاد مقاومتی و شکوفایی اقتصاد درون زا از طرف دیگر، خود به سمت کنار گذاشتن تحریم ها و اعمال نکردن آن حرکت خواهند کرد. آری، این همان نقشه راه صحیحی است که مقام معظم رهبری در سال ها ی اخیر برای مواجهه با تحریم ها ترسیم و بارها بر آن تاکید فرموده اند. به طور قطع ، این حرکت با جهاد با اخلاص در این مسیر از سوی دولت و ملت، با نصرت الهی همراه شده و پیروزی بر دشمن در این جنگ اقتصادی رقم خواهد خورد .فارس

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

*